Foto – AFP/LETA

Kāpēc nedarījām visu, lai maskas ražotu Latvijā? Muižniece par ASV izbrāķētajiem respiratoriem miljonu vērtībā 16

“Man nav īstas pārliecības, ka tika izdarīts viss, lai mēs sākotnēji izvērtētu, vai respiratorus būtu iespējams saražot uz vietas Latvijā,” par šobrīd gaismā nākušo informāciju, ka Latvijā par miljoniem iepirktie respiratori izbrāķēti testos ASV, savu viedokli TV24 raidījumā “Ziņu top 5” pauž 13. Saeimas deputāte Anita Muižniece (JKP).

Reklāma
Reklāma
Veselam
7 produkti, kas visiem šķiet veselīgi, taču patiesībā tādi nav 16
Kokteilis
TESTS. Jūsu īkšķu novietojums, sakrustojot pirkstus, atklāj daudz par jūsu personību
“Pasažieriem bez sejas maskas var tikt atteikta iekāpšana transportlīdzeklī!” Paziņojums autobusa salonā samulsina braucēju 55
Lasīt citas ziņas

“Ir skaidrs valdības lēmums tajā brīdī, uznāca šis ārprāc visā pasaulē, atnāca arī pie mums, meklējām ātrākos risinājumus, iespējams, ka bija aizbildināšanās ar to, ka mums uz vietas nebūs vajadzīgo izejvielu. Tā ir mācība, jo šobrīd, domājot par turpmākajiem iepirkumiem, ir maksimāli jāizdara viss, lai aisargmaskas spētu pasūtīt saviem ražotājiem. Tā jau tālāk būtu viņu atbildība, kur ņemt izejmateriālus, kad pasūtījums ir veikts un jāizpilda, ” viņa stāsta.

Ko šobrīd darīt? Nav jau līdz galam skaidrs, vai mūsu pasūtītās un ASV izbrāķētās maskas ir tieši tās pašas. “Ja šis fakts apstiprinātos, Veselības ministrijai atbildība ir jāuzņemas!”

CITI ŠOBRĪD LASA

ASV Slimību kontroles un profilakses centra laboratorija, kas kopš Covid-19 pandēmijas sākuma veic respiratoru testēšanu, publicējusi negatīvu testēšanas pārskatu par Ķīnas ražotāja “Elizabeth (Guangzhou) Medical Technology Co., Ltd.” ražotajiem KN95 respiratoriem, konstatējot, ka neviens no paraugiem ne tuvu nenodrošina vajadzīgo filtrācijas līmeni, raksta Delfi.

Gandrīz miljonu šī ražotāja respiratoru, kas vizuāli ir tādi paši kā ASV testētie, Latvija maijā par nepilniem trim miljoniem eiro iepirka mediķu un citu vajadzību nodrošināšanai.

Latvijas iepirktie respiratori aizvien, pusgadu pēc to piegādes, nav pārbaudīti akreditētā laboratorijā Eiropā.

Latvijas iestādes un amatpersonas kopš šīs nedēļas sākuma nav atbildējušas nedz par riskiem, ja šie respiratori arvien ir lietošanā, nedz par testēšanas kavēšanos.

Lai gan Ķīnas KN95 standarts paredz līdzīgus parametrus kā FFP2 respiratoriem, tostarp 95% filtrācijas efektivitāti, šajā gadījumā testēšanas rezultāti tālu atpaliek – pārbaudīto respiratoru filtrēšanas efektivitāte svārstījusies no 25,20% līdz 56,20%, 95% pat nepietuvojoties. Līdzīgi zema filtrācijas efektivitāte uzrādīta vien dažos desmitos no vairākiem simtiem ASV laboratorijā pārbaudīto respiratoru veidu.