Foto: Unsplash

Kāpēc persikam lapas čokurā: iemeslu ļoti daudz 0

Avots: Inita Šteinberga, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”.

Reklāma
Reklāma
Notriektā tautumeita 7
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
SVF: Krievijas ekonomika augs straujāk par visām pasaules attīstītajām ekonomikām
Lasīt citas ziņas

“Man ir vairāki persiki. Vienam šopavasar pēkšņi visas lapas tādas kā savilktas, sarkanīgas – līdzīgi jāņogām, upenēm, bet kaitēkli neredzu,” – jautā Irina no Bauskas.

Foto: Indulis Burka
CITI ŠOBRĪD LASA

“Šāda lapu čokurošanās persikiem nav mirstamā vaina, taču augu var novājināt,” skaidro Dārzkopības institūta vadošā pētniece Ilze Grāvīte. Šādu lapu čokurošanos veicina vēsi pavasari. Piemēram, līdzīgi bija 2017. gadā. Taču pērn daudzi līksmoja par lielo persiku ražu.

Šīs slimības pazīmes ir līdzīgas tām, kas mēdz būt upenēm un jāņogām, taču šos krūmus bojā kaitēkļi, bet persiku lapu čokurošanās ir sēņu izraisīta slimība.

Meklē vaininieku

Viens no slimību rosinošiem faktoriem ir arī tas, ka dārzā vai tā tuvumā var būt ievas, kurām raksturīga šī slimība. Ievas var būt kā līdzaugs, kas uztur infekcijas fonu. Slimo ievu krūmu ieteicams nozāģēt.

Slimībai labvēlīgi apstākļi ir arī tad, ja kociņam ir sabiezināts vainags.

Tas, ka slimība skārusi tikai vienu kociņu, var būt tāpēc, ka katram augam ir citāda ieņēmība pret slimībām, imunitāte. Tas lielākoties atkarīgs no šķirnes. Taču, ja šāds slims augs ilgstoši atradīsies tuvumā, arī salīdzinoši veselīgākie var inficēties. Tāpēc ieteicams slimo augu pārstādīt kādā tālākā dārza vietā, nostāk no citiem persikiem.

Ārstē apsmidzinot

Lai mazinātu slimības sekas, ieteicams pēc iespējas slimās lapas noraut un sadedzināt. Slimākos zarus nogriež, biezu vainagu paretina.

Cietušajam augam patiks, ja uzrušinās apdobi un dos komplekso mēslojumu. Ja ir sausums, kociņu aplaista.

Ja lapas nevar noraut vai koks pārāk liels, apsmidzina ar kādu fungicīdu, piemēram, līdzekli Efektors. Taču var pagatavot arī populāro bordo šķīdumu, vieglāk lietojams ir Čempions. Šie līdzekļi (Bordo un Čempions) būs mazāk efektīvi, taču vismaz piebremzēs sēņu izplatību. Šie līdzekļi ir kontakta iedarbības, tāpēc koku apmiglo cītīgi, lapas aprasina no visām pusēm, lai līdzeklis tek pa stumbru. Tagad gatavo tādā koncentrācijā, kāda paredzēta augiem, kad tiem jau ir lapas, piemēram, bordo 0,5–1%. Kad lapu nav, pavasarī, lieto stiprāku – 2,5–3% koncentrācijā.

Reklāma
Reklāma

Ja smidzina tagad, jāpārliecinās, cik ilgs katram preparātam ir nogaidīšanas laiks (cik dienu pēc miglošanas drīkst vākt ražu). Persiki jau ir kā bumbulīši, kas būs gatavi jūlija otrajā pusē.

Zarus izgriež saulainā dienā. Smidzinājumu veic vakarpusē, sausā laikā.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.