Itālijas valdības dekrēts paredz, ka divus mēnešus neviens uzņēmums nedrīkst atlaist darbiniekus. Uzņēmumi, kuri šobrīd slēgti vai darbu turpina tikai daļēji, var pieteikties uz īpašu bezdarba pabalstu līdz 80% no līdzšinējās algas, kas līdz šim bija paredzēts tikai lieliem uzņēmumiem to slēgšanas vai dīkstāves gadījumā. Tagad šādu pabalstu var saņemt arī mazo uzņēmumu darbinieki, kas pandēmijas ierobežojumu laikā nestrādā.
Itālijas valdības dekrēts paredz, ka divus mēnešus neviens uzņēmums nedrīkst atlaist darbiniekus. Uzņēmumi, kuri šobrīd slēgti vai darbu turpina tikai daļēji, var pieteikties uz īpašu bezdarba pabalstu līdz 80% no līdzšinējās algas, kas līdz šim bija paredzēts tikai lieliem uzņēmumiem to slēgšanas vai dīkstāves gadījumā. Tagad šādu pabalstu var saņemt arī mazo uzņēmumu darbinieki, kas pandēmijas ierobežojumu laikā nestrādā.
Foto: Antonio Jarosso/SHUTTERSTOCK

Karantīna grauj Itālijas uzņēmējus 0

Koronavīrusa pandēmijas dēļ Itālijā ir noteikti stingri ierobežojumi, kas rada grūtības lielākajai daļai valsts uzņēmumu. Itālijas valdība jau ir pieņēmusi virkni pasākumu uzņēmēju un algoto darbinieku atbalstam, tomēr vairumā gadījumu valsts palīdzība būs tikai mazs plāksteris uz milzu brūces.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 vārdu īpašniekus, kuri kā magnēti pievelk pretējā dzimuma pārstāvjus
Kokteilis
Septiņi seni vārdi, kurus nevajadzētu dot meitenēm
Kokteilis
“Man ir lauzta kāja un deguns, pārsista piere, pamatīgs smadzeņu satricinājums…” Horens Stalbe Dobelē nežēlīgi piekauts 191
Lasīt citas ziņas

Jau otro nedēļu Itālijā ir slēgta lielākā daļa veikalu, izņemot pārtikas veikalus, aptiekas, preses un tabakas tirgotājus un neatliekamu pakalpojumu sniedzējus, kā benzīntankus un pas­ta nodaļas.

Līdz 3. aprīlim slēgtas arī visas ražotnes, kas neražo pirmās nepieciešamības preces. Darbu turpina neatliekamu pakalpojumu sniedzēji, piemēram, santehniķi, vetārsti un transportētāji, kā arī interneta veikali. Restorāni ir slēgti apmeklētājiem, taču drīkst piegādāt ēdienu uz mājām.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tādējādi valstī ir uzņēmumi, kas strādā pat vairāk nekā parasti, piemēram, pārtikas veikali, kuros iedzīvotāji nopērk ne tikai ikdienai vajadzīgo, bet arī nestabilajā situācijā katram gadījumam veido uzkrājumus, vai interneta veikali, kuros itālieši pērk nepārtikas preces, kuras vairs nav iespējams iegādāties citur.

Un ir uzņēmumi, kuru darbs ir pilnībā pārtraukts, piemēram, viesnīcas, frizētavas, spēļu zāles vai kancelejas preču veikali. Un starp šiem diviem pretpoliem ir virkne uzņēmumu, kas darbu turpina daļēji, kuriem ir atļauts strādāt, taču darba apjoms ir krasi samazinājies, vai tādi, kuri ar steigu maina produkcijas veidu, piemēram, vairāki Itālijas kosmētikas ražotāji (“Davines”, “Internos”, “Reynaldi”) ir sākuši ražot arī dezinfekcijas līdzekļus. Karantīna ir kļuvusi par grūdienu gan iedzīvotājiem iegādāties aizvien vairāk preču internetā, gan uzņēmējiem, kas līdz šim nav to darījuši, piedāvāt savu produkciju tiešsaistē.

Tērpi top, ieņēmumu nav

Raksta autores individuālais uzņēmums Romā darina daiļslidošanas tērpus gan vietējiem klientiem pilsētā, gan pasūtītājiem no citiem Itālijas reğioniem un dažādām pasaules valstīm. Parasti pavasaris ir visaizņemtākais laiks sezonā, jo lielākā daļa daiļslidošanas sacensību Itālijā notiek no marta līdz jūnijam.

Šogad viss ir apstājies – vispirms tika atcelti treniņi un sacensības Itālijā, tagad arī no ārzemju klientiem pienāk ziņas, ka viņu ledus halles ir slēgtas un tuvākās sacensības atceltas. Mēneša sākumā uzņēmumam bija izveidojusies krietna pasūtījumu rinda, tagad daži klienti ir lūguši viņu pasūtījumu atcelt vai uz laiku iesaldēt, pārējie no saviem tērpiem nav atteikušies, tikai tie vairs nav vajadzīgi iepriekš saskaņotajā datumā.

Lai arī uzņēmums neražo pirmās nepieciešamības preces un tātad ir slēdzamo skaitā, iepriekš pasūtītie tērpi mājas apstākļos vēl top, kaut lēnākā ritmā nekā parasti, jo nav nepieciešamības steigties, turklāt uzņēmējas ikdienu neizbēgami ietekmē vīrusa apkarošanas ierobežojumi, piemēram, bērni vairs neiet uz skolu, bet mācās mājās. Uzņēmuma lielākā problēma ir ieņēmumu trūkums, jo kopš ierobežojumu izsludināšanas nav saņemts neviens jauns pasūtījums – cilvēki šobrīd nedomā par daiļslidošanu un vēlas nogaidīt līdz sporta aktivitāšu atsākšanai.

Reklāma
Reklāma

Arī tērpu autorei nekas cits neatliek kā nogaidīt un cerēt, ka ātrāk vai vēlāk pandēmija norimsies un viņas darinājumi atkal būs vajadzīgi. Nogaidīšana ir iespējama, galvenokārt pateicoties tam, ka dzīvesbiedrs strādā valsts iestādē un turpina saņemt līdzšinējo darba algu.

Neapskaužamā situācijā ir tās ğimenes, kurās visi ienākumi nāk no uzņēmumiem, kas šobrīd ir grūtībās.

Otra problēma, ar ko saskaras raksta autores uzņēmums, ir grūtības iegādāties materiālus. Maza darbnīca neveido lielus materiālu uzkrājumus, parasti pēc vajadzības iegādājas konkrētajiem pasūtījumiem nepieciešamo.

Līdz šim, ja pietrūka kāds āķītis, diegs vai ieveramā gumija, tie bija viegli, ātri un lēti atrodami kādā no tuvējiem veikaliem. Tagad visi audumu, rokdarbu un arī saimniecības preču veikali ir slēgti, un katrs sīkums var kļūt par nepārvaramu šķērsli. Audumus uzņēmums jau iepriekš iegādājās galvenokārt interneta veikalos, tagad pilnīgi viss ir jāpērk tiešsaistē.

Interneta veikali turpina strādāt, taču atsevišķu preču noliktavās sāk pietrūkt. Preču piegādi pārsvarā nodrošina kurjeri, kuri strādā kā līdz šim un piegādā parastajā laikā vai mazliet vēlāk. Daži pasūtījumi tiek uzticēti Itālijas pastam, un tad piegāde var kavēties, jo pasts strādā lēnāk nekā parasti.

Kā palīdz valsts

Džuzepe Konti vadītā Itālijas valdība ir piešķīrusi 25 miljardus eiro grūtībās esošo uzņēmumu un algoto darbinieku atbalstam, neizslēdzot, ka, ierobežojumiem turpinoties, būs nepieciešams piešķirt vēl vairāk līdzekļu.

Valdības dekrēts paredz, ka divus mēnešus neviens uzņēmums nedrīkst atlaist darbiniekus. Uzņēmumi, kuri šobrīd slēgti vai darbu turpina tikai daļēji, var pieteikties uz īpašu bezdarba pabalstu līdz 80% no līdzšinējās algas, kas līdz šim bija paredzēts tikai lieliem uzņēmumiem to slēgšanas vai dīkstāves gadījumā. Tagad šādu pabalstu var saņemt arī mazo uzņēmumu darbinieki, kas pandēmijas ierobežojumu laikā nestrādā.

Juridiskas personas, kas nonākušas grūtībās, var pieprasīt atlikt hipotekāro kredītu un aizdevumu atmaksu līdz 30. septembrim, kā arī līdz maija beigām atlikt nodokļu maksājumus. Slēgtie veikali saņems arī nodokļu atlaidi telpu nomas izdevumiem, tomēr nomas maksa nav atcelta. Algotie darbinieki, kas turpina doties uz darbu ārpus mājas, aprīlī saņems 100 eiro piemaksu pie algas no valsts budžeta, lai kompensētu pārvietošanās grūtības.

Individuālie uzņēmumi un pašnodarbinātie, kas vērsīsies ar iesniegumu Itālijas Nacionālajā sociālās apdrošināšanas institūtā, varēs saņemt vienreizēju 600 eiro kompensāciju. Itālijas plašsaziņas līdzekļi raizējas par to, ka šādu iesniegumu var uzrakstīt jebkurš PVN maksātājs, arī tie, kuri turpina strādāt un pelnīt kā līdz šim, jo nav noteikti nekādi ierobežojumi. Vienlaikus uzņēmumiem, kuru darbs ir pilnībā apstājies, 600 eiro kompensācija segs tikai kādu daļu fiksēto izmaksu, bet neatrisinās to ekonomiskās grūtības.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.