Mežrozīšu augļi.
Mežrozīšu augļi.
Foto: LETA

Kas bojā mežrozītes – augļi pilni ar baltiem tārpiem 0

“Laukā aug mežrozīšu krūmi. Labprāt ievāktu auglīšus, bet tie katru rudeni ir pilni ar baltiem tārpiem. Kā pret tiem varētu cīnīties?” META STĀMERIENĀ

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 vārdu īpašniekus, kuri kā magnēti pievelk pretējā dzimuma pārstāvjus
Kokteilis
Septiņi seni vārdi, kurus nevajadzētu dot meitenēm
Putinam draud briesmas, par kurām pagaidām zina tikai nedaudzi 192
Lasīt citas ziņas

Pēc entomologa Voldemāra Spuņģa teiktā, mežrozīšu augļus bojā parastās rožu raibspārnmušas (Rhagoletis alternata) kāpuri. Šī suga Latvijā sastopama bieži. Retāk uz savvaļas rozēm redzami sīktauriņu (Grapholita tenebrosana) kāpuri.

– Parastā rožu raibspārnmuša savu attīstību pielāgojusi augļu ienākšanās laikam. Kad rožu augļi pilnībā attīstījušies, un tas parasti ir jūlijā, mušas dēj olas zem augļa mizas, – stāsta Latvijas Valsts augļkopības institūta pētnieks Arturs Stalažs.

CITI ŠOBRĪD LASA

Izšķīlušies kāpuri attīstās auglī, pēc tam izgraužas no tā un nokrīt zemē. Šajā laikā kāpuri ir visneaizsargātākie, jo tos apdraud dabiskie ienaidnieki. Kūniņas pārziemo augsnē.

Parastās rožu raibspārnmušas ierobežošanai Latvijā nav reģistrēts neviens insekticīds. Tāpēc jāmēģina kaitēkli ierobežot ar citām metodēm.

• Bojātie augļi regulāri jāsavāc un jāiznīcina.

• Pirms mušas izlidošanas krūmiem apkārt liek pretinsektu tīklu, kam ir nelielas acis. Der arī agrotīkls. Sietam ap rožu krūmiem jāpaliek, līdz novākta raža.

• Ja iespējams, krūmiem veido stāvu formu un periodiski irdina augsni apdobēs. Tā var iznīcināt kāpurus un augsnē nonākušās kūniņas.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.