Foto: Unsplash

Kas ir amorfie fosfāti urīnā un kādas sūdzības tie var radīt? 0

Portāla Veselam.lv lasītājs jautā: „Vai amorfie fosfāti ar atzīmi +++ var radīt urīnizvadkanāla apsārtumu?”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Septiņi seni vārdi, kurus nevajadzētu dot meitenēm 24
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 vārdu īpašniekus, kuri kā magnēti pievelk pretējā dzimuma pārstāvjus 21
Kāpēc apklusis Krievijas tirāns? Pēc prezidenta vēlēšanām pazudis Putins
Lasīt citas ziņas

Atbild sertificētas uroloģes Vita Melne un Inese Celmiņa

Ievadam dr. Celmiņa skaidro, ka amorfie fosfāti ir sāļi, kas izdalās pārmērīgi lielā daudzumā no organisma caur nierēm vielmaiņas traucējumu rezultātā. Savukārt vielmaiņas traucējumu cēloņi var būt daudz un dažādi, piemēram, paratireoīdā dziedzera disfunkcija u. c.

CITI ŠOBRĪD LASA

Dr. Melne papildina, ka palielināts fosfātu daudzums var būt saistīts ne tikai ar pastiprinātu slodzi, diētu, bet arī lietotajiem medikamentiem, nieru darbības traucējumiem vai nierakmeņu slimību. Šī iemesla dēļ vajadzētu konsultēties ar nefrologu (speciālistu, kurš diagnosticē un ārstē nieru un urīnceļu slimības) un veikt datortomogrāfiju nierēm un urīnceļiem, lai precizētu diagnozi.

Atbildot uz jautājumu par apsārtumu, būtu jāsaprot, vai jautāts tiek par apsārtumu urīnizvadkanāla ārējā atverē (ko cilvēks pats var saskatīt), vai arī urīnizvadkanālā.

Dr. Melne skaidro – lai noteiktu, vai apsārtums vērojams pašā urīnizvadkanālā (vīriešiem tā garums ir ap 15 līdz 20 cm), parasti ir jāveic urīnizvadkanāla jeb uretras izmeklēšana, ko sauc par uretroskopiju, un šajā gadījumā lielākoties pacienti sūdzās par sāpīgu urināciju, dedzinošu sajūtu urinācijas laikā.

Ja tomēr tiek jautāts par apsārtumu urīnizvadkanāla ārējās atveres rajonā, ko ir pamanījis pats pacients, dr. Celmiņa atzīmē, ka fosfāta sāļi urīnā var reizēm izmainīt urīna krāsu, veicināt asins piejaukumu urīnam un radīt nepatīkamas, kairinošas sajūtas urīnizvadkanāla ārējās atveres rajonā, taču, lai precizētu apsārtuma iemeslu, noteikti jāgriežas pie urologa un jāizslēdz citi iemesli.

Tāpat dr. Melne nav īsti pārliecināta, vai amorfo fosfātu palielinātais daudzums varētu izraisīt apsārtumu urīnizvadkanāla atveres rajonā, taču, lai to noskaidrotu, arī viņa iesaka griezties pie atbilstoša speciālista, jo cēloņi apsārtumam var būt ļoti dažādi.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.