Ilustratīvs foto.
Ilustratīvs foto.
Foto: Ieva Lūka/LETA

Kas jāzina, ja strādājat attālināti 0

Grozījumi Darba aizsardzības likumā paredz izmaiņas attālināti nodarbināto un pašnodarbināto drošības un veselības aizsardzībā.

Reklāma
Reklāma
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija 174
TV24
Vai rudenī tiks palielinātas pensijas? Saeimas deputāts par plānotajām izmaiņām pensiju aprēķinā
“Krievi mūs burtiski aprīs!” Ukraiņu komandieris skaidro iespējamās kara pauzes briesmas
Lasīt citas ziņas

Jaunas nodarbinātības formas pēdējā laikā arvien biežāk sastopamas arī Latvijā, kad, piemēram, darbs tiek veikts nevis konkrētā uzņēmumā uz vietas, bet attālināti ārpus uzņēmuma. Taču nereti šādos gadījumos tiek ignorētas pat elementāras darba aizsardzības prasības, kas noteiktas likumā, tāpēc bija nepieciešami vairāki papildinājumi.

Par attālinātu uzskata tādu darbu, ko var strādāt arī uzņēmuma darba vietā, bet pēc darba devēja un darbinieka abpusējas vienošanās to veic mājās vai citās privātās vai publiskās telpās, kā arī ārpus tām. Darbs par attālinātu tiek uzskatīts tikai tad, ja puses ir vienojušās par tā veikšanu regulāri, nevis atsevišķos ārkārtas gadījumos.

CITI ŠOBRĪD LASA

Attālinātā strādāšanā darba vides riska novērtēšana būs jāveic atbilstīgajam darba veidam. Ja šo darbu veic dažādās vietās, tad darba devējam nav fiziski jāpārbauda katra darba vieta. Ņemot vērā privātās dzīves neaizskaramību, mājokļa kā izraudzītās darba vietas apmeklējums pieļaujams vienīgi ar nodarbinātā piekrišanu.

Tas nozīmē, ka attālināti strādājošais var arī nesadarboties ar tiem, kuri vēlas izvērtēt viņa darba vietu mājās. Tomēr patiesībā tā nebūtu prātīga rīcība. Sadarbojoties ar darba devēju darba vides risku novērtēšanā, nereti izdodas novērst lielas nelaimes.

Likumā skaidrāk noteiktas arī prasības pašnodarbinātajiem, kuriem tāpat jāievēro nozīmīgākie darba vides aizsardzības principi, ciktāl tas atbilst konkrētā darba specifikai.

Lai mazinātu administratīvo slogu darba devējiem, grozījumi paredz tiesības ar darba aizsardzību saistīto procesu dokumentēšanai izmantot informācijas tehnoloģiju risinājumus, piemēram, šim nolūkam speciāli izstrādātas darba vides risku novērtēšanas vai nodarbināto apmācības reģistrēšanas sistēmas.

Ar šiem grozījumiem turklāt noteikts, ka bīstamo nozaru uzņēmumos ar 250 vai vairāk strādājošajiem būs jābūt vismaz diviem darba aizsardzības speciālistiem, lai uzņēmums varētu kvalitatīvi pildīt visus pienākumus darba aizsardzībā. Jaunās izmaiņas likumā stāsies spēkā 2020. gada 1. jūlijā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.