Foto – Anda Krauze

Kas trūcīgs, kas maznodrošināts? 0

Žurnālā 22. oktobrī izlasīju atbildi uz kāda lasītāja jautājumu par trūcīgas un maznodrošinātas personas statusu, bet skaidrojumu īsti nesapratu. Kādiem konkrēti jābūt ienākumiem, lai persona skaitītos trūcīga, un kādiem – lai skaitītos maznodrošināta? Kāda atšķirība ir starp šiem abiem statusiem? 
Gunta Rīgā

Reklāma
Reklāma

 

Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 18
TV24
Šoreiz “šefs” ir pielaidis kolosālu kļūdu. Vai Krievijas elite patiesībā gaida Putina nāvi? 41
Jau rīt Krievijas raķetes var lidot uz jebkuru valsti. Zelenskis par iespējamiem draudiem Eiropai 188
Lasīt citas ziņas

Labklājības ministrijas Komunikācijas nodaļas vadītāja Marika Kupče skaidro vēlreiz, ka ģimene vai persona ir atzīstama par trūcīgu, ja tās vidējie ienākumi katram ģimenes loceklim mēnesī pēdējo triju mēnešu laikā nepārsniedz 90 latus un ja tai nepieder naudas līdzekļu uzkrājumi un vērtspapīri. Lai cilvēku varētu atzīt par trūcīgu, viņam nedrīkst piederēt arī īpašumi, izņemot nekustamo īpašumu, kurā viņš dzīvo.

Pašvaldības domei toties ir deleģētas tiesības noteikt, kāds papildu nekustamais (piemēram, zeme) un kustamais (piemēram, automašīna) īpašums var piederēt trūcīgai personai šajā pašvaldībā. Par maznodrošinātu atzīst personu, kuras ienākumi un materiālais stāvoklis nepārsniedz attiecīgās pašvaldības domes noteikto līmeni. Tas savukārt nedrīkst būt zemāks par trūcīgas personas ienākumu un materiālā stāvokļa līmeni.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tātad atšķirība starp abiem šiem statusiem ir tā, ka trūcīgas personas statusa noteikšanu regulē valsts jeb “Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likums” un Ministru kabineta noteikumi. Turpretim maznodrošinātas personas statusa noteikšanu atbilstoši likumā “Par palīdzību dzīvokļa jautājumu risināšanā” noteiktajam regulē pašvaldības dome, nosakot to saistošajos noteikumos.

Ne visās pašvaldībās ir definēts maznodrošinātas personas statuss, tāpēc šim statusam atbilstošais ienākumu un materiālā stāvokļa līmenis katrā pašvaldībā var atšķirties, bet tas atbilstoši likumam jebkurā gadījumā ir augstāks par trūcīgas personas ienākumu un materiālā stāvokļa līmeni.

Lai ģimeni vai atsevišķi dzīvojošu cilvēku atzīta par trūcīgu vai maznodrošinātu, kādam šīs ģimenes loceklim pašvaldības sociālajā dienestā jāiesniedz iesniegums ar lūgumu izvērtēt ģimenes ienākumus un materiālo situāciju, kā arī jāaizpilda noteikta parauga iztikas līdzekļu deklarācija. Tajā jānorāda visu mājsaimniecības locekļu ienākumi neatkarīgi no to avota (darba samaksa, pensija, valsts pabalsti, atsevišķi dzīvojoša bērnu vecāka sniegtais materiālais atbalsts, ienākumi no pārdotā īpašuma, kā arī ieņēmumi no saimnieciskās vai profesionālās darbības, subsīdijas lauksaimniecībai un lauku attīstībai u.tml.). Tātad, ja vēlaties iegūt maznodrošinātas personas statusu, viss sīki un precīzi jāuzskaita.