Foto: PEXELS

Kas vajadzīgs, lai jūtīgs cilvēks justos laimīgs: 10 nosacījumi 8

Ja pārāk intensīvi uztveram informāciju, kas nāk no ārpasaules, vai tie būtu vārdi, smaržas vai pieskārieni, tas ietekmē mūsu pamatvajadzības.

Reklāma
Reklāma
Krimināls
VIDEO. “Bēdz prom!” Kārsavā iereibusi kompānija bēg no policijas un smejas par vadītāja nonākšanu policijas rokās 43
Krievija uzbrūk Ukrainai ar “brīnumieroci”. Ar to varētu tikt galā tikai F-16 144
ASV izsludina ārkārtas stāvokli pirms Saules aptumsuma – paredz cilvēku masu bojāeju 12
Lasīt citas ziņas

Rakstniece Džena Grannemane, grāmatas “Introvertu slepenās dzīves” autore, atgādina, bez kādām lietām jūtīgiem cilvēkiem ir grūti dzīvot.

“Bērnībā es biju ļoti jūtīgs bērns,” stāsta Džena. “Viena no manām agrākajām atmiņām ir spēcīga histērija par kādu skumju ziņu, ko redzēju televīzijā. Es neatceros, par ko bija runa, bet atceros, kā aizbāzusi ausis aizskrēju uz guļamistabu un tur sacerēju dziesmu “viss būs labi” garā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Es dziedāju to tik skaļi, cik vien spēju, lai pārspētu televizora skaņas, līdz beidzot istabā ienāca mamma. Viņa bija satriekta, ieraugot mani tādā uzbudinātā stāvoklī. Vēlāk es uzzināju, ka šāda spēcīga reakcija ir viena no ļoti jūtīgu cilvēku (ĻJC) īpatnībām.”

Cilvēki ar paaugstinātu jūtīgumu īpaši dziļi uztver informāciju un līdz ar to uztver pasauli nedaudz citādāk nekā pārējie. Vardarbības ainas vai nelaimīgas mīlestības stāsti viņiem var būt nepanesami. Tāpat kā pēkšņs skaļš troksnis, spilgta gaisma un saspringts darba grafiks ir spējīgi izsist ĻJC no līdzsvara.

Džena Grannemane kļuva par rakstnieci un izveidoja intraverto cilvēku interneta kopienu.

Pētot ĻJC īpatnības, viņa atklāja, ka jūtīgiem cilvēkiem, lai būtu laimīgi, ir nepieciešamas dažas lietas. Protams, detaļas atšķiras, jo katrs cilvēks ir individualitāte.

Foto: pexels.com

1. Lēnāks un vienkāršāks dzīves ritms. Viņi kustas un vispār rīkojas nedaudz lēnāk nekā citi. Viņiem nepieciešams vairāk laika lēmumu pieņemšanai un noteiktu uzdevumu veikšanai, piemēram, lai no rīta sapostos un izietu no mājas. Tāpat preču izvēle veikalā – viņiem ir svarīgi pārbaudīt ārējo izskatu, derīguma termiņu un iepazīties ar sastāvdaļu sarakstu.

Viņi var aizdomāties, kā izskatās vistas zupa ar nūdelēm, un tad pēkšņi iztēloties, kā izskatās inkubatoros, kā vistas tiek nogalinātas. Tad viņiem vajadzēs vēl pāris minūšu, lai izlemtu, vai varēs sadzīvot ar šo realitāti uz sava šķīvja. Tas viss prasa laiku.

2. Klusa vieta, lai nomierinātos pēc saspringtās dienas. Tāpat kā introverti, ĻJC ar grūtībām iztur ilgas garīgās vai fiziskās aktivitātes. Tāpēc darba dienas beigās viņi jūtas pilnīgi izmocīti.

Viņiem ir jāatslābinās un jātiek vaļā no nervu uzbudinājuma.

Tam piemērota pastaiga pa parku vai atpūta mierīgā, skaisti noformētā telpā ar maigu apgaismojumu un iecienītākajām lietām blakus (grāmata, mūzika, ērts spilvens utt.).

3. Atļauja atklāti paust emocijas un raudāt. ĻJC ir ne tikai jūtīgi pret apkārtējās vides signāliem, bet arī emocionāli jūtīgi. Pēc amerikāņu zinātnieces psiholoģes Elaines Aronas (teorijas par ļoti jūtīgiem cilvēkiem pamatlicēja) teiktā, jutīgie cilvēki nevar noslēpt to, ko jūt.

Reklāma
Reklāma

Viņi raud biežāk nekā citi, vienmēr izrāda dusmas vai prieku. Ir svarīgi, lai apkārtējie cilvēki to atļautu un novērtētu.

4. Laiks pielāgoties pārmaiņām. Pārmaiņas satrauc jebkuru no mums, bet ĻJC tas ir ļoti spēcīgs stresa avots. Pat pozitīvas pārmaiņas, piemēram, jaunu attiecību sākums vai pārcelšanās uz labāku mitekli pārmērīgi satrauc viņus un prasa papildu adaptācijas periodu.

5. Tuvas, nozīmīgas attiecības. Viņiem var būt garlaicīgi, vai viņi jūtas trauksmaini attiecībās, kurās nav dziļa satura.

Tāpēc jūtīgie cilvēki ir izvēlīgi pret tiem, kurus ielaiž savā dzīvē.

Virspusēji kontakti kā “dot-ņemt” viņus neiekārdina un neapmierina. Viņi tiecas pēc dziļāka – dvēseļu kontakta. Dodiet viņiem to.

6. Mierīgs, veselīgs veids, kā tikt galā ar konfliktiem. Gandrīz nevienam jau nepatīk konflikti, bet jūtīgiem cilvēkiem tie ir īpaši biedējoši. Viņi negrib nodarīt sāpes citiem cilvēkiem, jo zina no personiskās pieredzes, cik tas ir briesmīgi.

Foto: pexels.com

ĻJC ir augsts empātijas līmenis, un izvairīšanās no konfliktiem ir viens no veidiem, kā rūpēties par citiem. Diemžēl tas nozīmē, ka jūtīgie cilvēki bieži slēpj savas vajadzības un vienkārši “peld pa straumi”. Viņiem ir vajadzīgs veselīgs veids, kā risināt domstarpības, kas izslēdz kliegšanu un skandālus.

7. Veselīgs uzturs un pietiekams miegs. Miega deficīts ikvienu padarīs kaprīzu un satrauktu, taču ĻJC tas ir pilnīgi neizturams.

Tāpat kā izsalkums, tas arī izsit no sliedēm.

Rezultāts – nespēja koncentrēties, slikts noskaņojums, diena pagalam. Regulārs uzturs un pilnvērtīgs nakts miegs ir ikdienas labsajūtas pamats.

8. Mērķis. Daudzi cilvēki dreifē pa dzīvi bez virziena vai mērķa. ĻJC tas ir neiedomājami. Viņi ir dziļi iegrimuši savā dzīves jēgas apcerēšanā. Kas viņi ir, kāpēc viņi ir šeit un kāpēc tika atsūtīti uz šo planētu? Vai tā būtu romāna rakstīšana, ceļojums pa pasauli vai līdera funkcijas lietā, kurai viņi tic, jūtīgie cilvēki alkst pildīt jēgpilnus uzdevumus.

9. Saprotoši cilvēki blakus. Lielākā daļa cilvēku nav pārāk jūtīgi, viņi vienkārši nesaprot, ko tas nozīmē – spēku izsīkums, jo atrodies trokšņainā vietā. Vai būt ar sabeigtiem nerviem pēc 15 minūšu brauciena ar transportu sastrēgumu stundā. Ļoti satraukties, ieraugot vardarbības ainu filmā.

Tas, kas vajadzīgs ĻJC, ir vismaz divi vai trīs tuvi cilvēki, kuri viņus patiesi saprot. Un ne tikai saprot, bet arī spēj pasargāt no pārāk lielas satraukšanās.

“Jā, mēs dosimies prom no šā vakara tieši tagad. Redzu, ka esi nogurusi. Tas ir normāli. Braucam.”

10. Daba un skaistums. Vide ietekmē mūs visus. Tomēr ĻJC šī saikne ir vēl dziļāka. Ikdienas saskare ar dabu viņiem ir ļoti svarīga, un vēl – tās vides estētiskums, kurā viņi atrodas.

Piegružota, haotiska vai neglīta vide var viņus izsist no sliedēm, bet skaistums ir kā balzams, kas atjauno spēkus un nomierina.