Foto: Artis Drēziņš

Katoļiem svētvieta Kuldīgā 0

Kuldīgas Svētās Trīsvienības un svēto apustuļu Sīmaņa un Jūdas draudzes baznīca 6. oktobrī ar bīskapa dekrētu tika pasludināta par svētvietu Vissvētākās Jaunavas Marijas Dzīvības Mātes godam.

Reklāma
Reklāma
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa,” plāno aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri 69
Atradusies pirms 13 gadiem pazudusi meitene, kura savulaik neatgriezās mājās no skolas 15
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 vārdu īpašniekus, kuri kā magnēti pievelk pretējā dzimuma pārstāvjus 27
Lasīt citas ziņas

Šajā dienā tika kronēta statuja “Bērns Jēzus Dievmātes rokās” uz viena no baznīcas altāriem. Pirms dievkalpojuma draudzes administrators Vjačeslavs Bogdanovs teica: “Veicot Bērniņa Jēzus figūras kronēšanu ar kroni, kuru pavisam nesen savas vizītes laikā svētīja pāvests Francisks, mēs apliecinām savu pateicību Dieva dzemdētājai Jaunavai Marijai par viņas gādību un aizbildniecību, ko viņa ir dāvājusi un noteikti vēl dāvās gan mūsu Kuldīgas pilsētai, gan Kurzemes reģionam, gan visai mūsu Latvijai. Veicot šo kronēšanu, mēs vēlamies veltīt sevi, mūsu tautu viņas Dēlam, mūsu Kungam Jēzum Kristum. Mēs veltām sevi un mūsu nākotni arī Jaunavas Marijas bezvainīgajai sirdij.”

Dievmātes un Bērna Jēzus statujas izcelsme un vēsture datēta fragmentāri. Šīs statujas liktenis saistīts ar Kurzemes vēsturi. Dievmāte ar Bērnu Jēzu uz rokas attēlota, stāvot uz mēness sirpja, tā izgatavota vēlīnos viduslaikos (ap 1530. gadu). No koka izgatavotā statuja līdzinās citām, kas tapušas tajā laikā: plastiska, krokots apģērbs, cirtaini mati un neveikla kurpe. Dievmāte veidota kā valdniece ar saviem atribūtiem: zelta kroni galvā un zizli rokā, bet Jēzus sēž rokā kā tronī. Sākumā Jēzus bijis atveidots kails, jo tā attēlot tolaik bija pieņemts, tikai vēlāk no pergamenta uztaisīts gurna auts. Mēness simbols zem kājām kristietībā izsaka mūžīgo jaunību un saulainās Diev­mātes spēku cīņā ar tumsu. Vēlāk statuja pārvietota no baznīcas uz Kuldīgas pili, kur atradās Kurzemes hercoga Vilhelma rezidence. Kad Kuldīgu iekaroja zviedri, katoļu kulta inventārs aizvākts, jo notika luteriski dievkalpojumi. Statuja baznīcā atgriezās ap 1860. gadu un joprojām ir ļoti labā stāvoklī.

CITI ŠOBRĪD LASA

Lai kādu vietu pasludinātu par svētu, jānotiek brīnumiem. Jautāju V. Bogdanovam, kādi tad brīnumi notikuši Kuldīgā. “Brīnumu notiek daudz, bet parasti tos neafišē. Dievs vienmēr meklē atbildi uz lūgšanām tiem, kuri meklē viņa palīdzību. Par dažiem brīnumiem mēs uzzinām. Pirms dažiem gadiem kādai sievietei bija smaga grūtniecība ar asiņošanu un ārsti ieteica veikt abortu. Sieviete pie statujas lūdzās, lai Marija viņas vietā iznēsā bērnu, ja reiz viņa nevar. Grūtniecība un dzemdības beidzās labi, piedzima meitenīte, kura tagad Jaunavu Mariju sauc par savu māmiņu. Kāda cita sieviete, jau gados, bija gandrīz zaudējusi redzi un lūdza Diev­mātes palīdzību. Notika vairākas operācijas, kuru laikā viņas draudzenes lūdza Dievmātes palīdzību. Tagad šī sieviete redz un lasa pat bez brillēm.”

Kronēšanas dievkalpojumu vadīja Jelgavas diecēzes bīskaps Edvards Pavlovskis un Liepājas bīskaps Viktors Stulpins, vēsta portāls “katedrāle.lv”. Jelgavas bīskaps savā runā teicis: “Tik ļoti svarīga ir šī doma it sevišķi mūsu laikos – ģimenes un dzīvība! Ģimene taču ir tā, kur sākas jauna dzīvība. Un tik ļoti sievietes priecājas, uzzinājušas, ka kļuvušas mātes – katru reizi ir šis prieks par jaunu dzīvību, bet tanī pašā reizē tas ir mazliet uztraukums, nedrošība par to, kā būs… Un tad ir labi šeit ierasties, nokrist ceļos šīs Dzīvības Dievmātes priekšā, kura rāda mums savu bērnu un kura saka: “Es arī uztraucos, bet vairāk priecājos!””

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.