Vai kātu selerijām kāti augšanas laikā jāpiesedz? 0

“Vai kātu selerijām kāti augšanas laikā jāpiesedz? Kā mēslot, lai tie izaugtu lieli?” 
TEODORS RĪGĀ

Reklāma
Reklāma
TV24
Šoreiz “šefs” ir pielaidis kolosālu kļūdu. Vai Krievijas elite patiesībā gaida Putina nāvi? 41
RAKSTA REDAKTORS
“Šorīt viņi tur stāvēja vairāk nekā pusstundu, diskusijas bija skaļos toņos” – jautājam instruktoram, kuram no šoferiem šādā situācijā ir priekšroka 3
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 18
Lasīt citas ziņas

Kātu selerijas audzē sulīgo kātu dēļ. Uzturā tās lieto svaigas, arī ceptas un sautētas. Saknes ir stipri zarotas, tāpēc ēšanai netiek izmantotas. Kātu selerijas patērē vasarā un rudenī, jo ilgi neglabājas.

Seleriju audzēšanai piemērotākas ir trūdvielām bagātas, labi iekoptas augsnes ar labu drenāžu un atklātas, izgaismotas vietas. Nevar stādīt dārza nostūros, kas vēlā pēcpusdienā kļūst ēnaini. Lai nodrošinātu pietiekami daudz barības vielu, pamatmēslojumā der iestrādāt kūtsmēslus un kompleksos minerālmēslus – aptuveni 7 kg uz 100 kvadrātmetriem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Seleriju dēstus audzē 8–10 nedēļas. Izstāda jūnijā 30 x 40 cm attālumā. Augšanas laikā vairākkārt irdina augsni un regulāri laista, lai kāti būtu sulīgi. Papildmēslojumu dod 2–3 reizes, izmantojot ātri šķīstošos kompleksos minerālmēslus (NPK attiecība, piemēram, 14–11–25) vienlaikus ar laistīšanu.

Veco šķirņu selerijas mēdz balināt, 20–25 cm garus kātus aptinot ar melno plēvi vai tumšu papīru. Cits variants – ik pēc divām nedēļām kātus aprauš ar zemi (līdz lapām), lai tiem būtu maigāka garša. Pēdējos gadu desmitos izveidotās šķirnes ir ražīgākas un kvalitatīvākas, tām nedara neko, jo tāpat ir garšīgas, pašbalinošas. Rudenī kātu selerijas var pierakt siltumnīcā vai pagrabā un uzglabāt pāris mēnešu.

Kātu selerijām atkarībā no šķirnes lapu krāsa ir no bāli dzeltenas līdz tumši zaļai. Kāti visbiežāk ir gaiši vai tumši zaļi.

Šķirnes: 


• ‘Giant Red’ (ar sarkaniem kātiem, ir jābalina, vēlīna, ienākas 120 dienās pēc stādīšanas);

• ‘Malachit’ (ar resniem, gaļīgiem, zaļiem kātiem, ir jābalina, vācami pēc 110–130 dienām);

• ‘Golden Spartan’ (ar dzeltenīgi zaļiem, pašbalinošiem kātiem, ienākas 70–75 dienās, samērā izturīga pret izziedēšanu);

• ‘Tall Utah’ (ar zaļiem, resniem, sulīgiem kātiem, ienākas vidēji 90 dienās);

• ‘Tango’ (ar gariem kātiem vidēji zaļā krāsā, veģetācijas periods ilgst 80 dienu, laba izturība pret izziedēšanu);

• ‘Calypso’ (ar tumši zaļiem kātiem, vēlīna šķirne).