Virusoloģijas institūtu Uhaņā, ko vakar apmeklēja PVO ekspertu grupa, ciešā lokā ielenca Ķīnas drošības dienesta un apsardzes darbinieki.
Virusoloģijas institūtu Uhaņā, ko vakar apmeklēja PVO ekspertu grupa, ciešā lokā ielenca Ķīnas drošības dienesta un apsardzes darbinieki.
Foto: Thomas Peter/REUTERS/SCANPIX/LETA

Versiju, ka koronavīruss radies laboratorijā, nevar izslēgt! Ķīnu apsūdz datu slēpšanā 31

Valdis Bērziņš, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 24
Putins ir izmēģinājis jaunu “superieroci”, kādu pasaule “vēl nav redzējusi” 156
Kokteilis
Magnētiskās vētras 2024. gada aprīļa beigām – visbīstamākās dienas
Lasīt citas ziņas

Britānija, ASV, Austrālija un Kanāda asi kritizējušas Pasaules veselības organizācijas (PVO) ziņojumu par koronavīrusa pandēmijas izcelsmi kā novēlotu un nepilnīgu, pieļaujot, ka Ķīna ir liegusi PVO ekspertiem pieeju visiem datiem.

Kritizē novēloto ­izmeklēšanu

PVO vadītājs Tedross Gebrejesuss atzinis, ka tās ekspertu grupas janvāra un februāra mijā veiktā izmeklēšana Ķīnā nebija pietiekami plaša, ka izmeklētājiem bija grūtības piekļūt epidēmijas sākotnējā uzliesmojuma vietām Uhaņas pilsētā un ka bija vajadzīga dziļāka izpēte, lai varētu izslēgt pieņēmumu, ka vīruss radies laboratorijā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Britānijas un vēl 13 valstu veselības ministri paziņojuši, ka Ķīnai būtu jāievēro pilnīga atklātība un jāsadarbojas ar PVO tās izmeklēšanā par Covid-19 izcelsmi. Paziņojumā kritizēta novēlotā izmeklēšanas sākšana, ko aizkavēja mēnešiem ilgā sarakste starp PVO un Ķīnas amatpersonām, un izteikta prasība jau laikus iesaistīt neatkarīgus ekspertus pandēmiju izcelšanās gadījumā nākotnē.

ASV paziņojumā īpaši uzsvērts, ka Baltais nams aicina PVO spert papildu soļus, lai noteiktu Covid-19 izcelsmi. “Šajā procesā jābūt otrajam posmam, kurā jāpiedalās starptautiskajiem un neatkarīgajiem ekspertiem, kam jābūt neierobežotai pieejai datiem un iespējai uzdot jautājumus amatpersonām,” teica ASV pārstāvis.

Apsver ekspertu sūtīšanu papildu misijās uz Ķīnu

Rietumvalstis ir vairākkārt apsūdzējušas Ķīnu pretdarbībā koronavīrusa izcelsmes izmeklēšanai un pieejai datiem pirmajās nedēļās pēc pandēmijas izcelšanās.

“Manās sarunās ar ekspertu grupas dalībniekiem viņi atzina grūtības ar piekļuvi datiem par vīrusa sākotnējo izplatību,” teica PVO vadītājs, paužot cerību par savlaicīgāku un aptverošāku pieeju datiem pētījumos nākotnē.

Ekspertu grupas dalībnieki atzina, ka Ķīnas apmeklējumā izjutuši politisku ietekmi, taču pret viņiem neesot ticis vērsts spiediens svītrot “kritiskos punktus” savā ziņojumā. Secinot, ka ir divi vismazāk ticamie pieņēmumi par koronavīrusa ­izcelsmi – noplūde no laboratorijas (kā uzskata Trampa administrācijas amatpersonas) un ievešana ar saldētu pārtiku no ārzemēm (kā uzskata Ķīna) –, PVO ekspertu grupa diplomātiski solīja turpināt šo abu pieņēmumu izmeklēšanu, lai nesarautu saikni ne ar Pekinu, ne Vašingtonu, atzīmē laikraksts “The Guardian”.

Kā visticamākā hipotēze par koronavīrusa ­izcelsmi PVO ­ekspertu grupas ziņojumā atzīta vīrusa virzība no sikspārņiem uz cilvēkiem caur kādu dzīvnieku kā starpnieku. “Lai gan grupa secināja, ka noplūde laboratorijā ir vismazāk ticamais pieņēmums, tas prasa tālāku izmeklēšanu, un, iespējams, ekspertu sūtīšanu papildu misijās, ko es esmu gatavs darīt,” teica Gebrejesuss.

Reklāma
Reklāma

Viņa komentāri liecina par PVO vadītāja atkāpšanos no pagājušā gada sākumā paustās atzinības Ķīnai par tās agrīno reakciju uz koronavīrusa izplatību un ieklausīšanos rietumvalstu kritikā.

“Ieskrāpē ­virspusi” ­izpratnē par ­koronavīrusa izcelsmi

PVO ekspertu grupas vadītājs Pīters Embareks atzinis, ka Ķīnas apmeklējumā gada sākumā viņiem nav izdevies atrast pierādījumus par inficēšanos ar koronavīrusu pirms 2019. gada decembra.

“Mēs izpētījām 76 000 saslimšanu, ko raksturoja drudzis, ­pneimonija un elpošanas ceļu problēmas, meklējot varbūtējus Covid gadījumus, kas varbūt agrāk palikuši nepamanīti, taču neko neatradām,” teica Embareks.

Tika izpētīti arī tūkstošiem šūnu paraugu no fermās audzētiem dzīvniekiem. Viņš piebilda, ka ir iespējams, ka koronavīruss cirkulējis jau novembrī, taču neesot pierādījumu par vīrusa noplūdi Uhaņas laboratorijā. Embareks atzina, ka Ķīnas apmeklējumā bija gadījumi, kad viņa grupai bija grūtības piekļūt izejas datiem par saslimstību ar koronavīrusu, tāpēc iegūtā informācija būtu jāpārbauda izmeklēšanas nākamajā posmā.

Embareka ieskatā, Ķīnas apmeklējumā pirms mēneša viņi tikai paguvuši “ieskrāpēt virspusi” savā izpratnē par koronavīrusa izcelsmi.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.