Klajā nākuši Varlama Šalamova “Kolimas stāsti” – leģendāra un iespaidīga liecība par gulagu 1

“Grūti iedomāties patiesāku liecību baisajai Staļina sistēmai par Varlama Šalamova “Kolimas stāstiem”. Cilvēka dzīvības bezvērtība un nāves ikdienišķums tajos izgaismotas kopā ar izmisīgu izdzīvošanas spēju un cilvēcības saglabāšanas piepūli”, tā izdevniecības “Latvijas Mediji” nule klajā laisto grāmatu raksturo Skaidrīte Lasmane, Latvijas Universitātes emeritētā profesore.

Reklāma
Reklāma
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa.” Vai varētu aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri? 400
TV24
Uzņēmējs nosauc visbirokrātiskākās valsts iestādes, kuras būtu likvidējamas: Šādi es, protams, varu sev audzēt ienaidniekus 88
“Meita raudāja, zvanīja, nesaprotot, kur atrodas!” Šoferis Ogrē vienaldzīgi izsēdina 10 gadus vecu meitenīti nepareizā pieturā 71
Lasīt citas ziņas

Varlams Šalamovs (1907–1982) – krievu rakstnieks un dzejnieks, kurš pasaulē zināms ar padomju darba nometnēm un represīvajai sistēmai veltītu prozu un publicistiku.

1929. gadā Šalamovu arestēja par dalību pagrīdes trockistu grupā, un triju gadu sodu viņš izcieta darba nometnē Višlagā, Urālos. Pēc aresta 1937. gadā sodu “par kontrrevolucionāru trockismu” viņš izcieta smago darbu nometnē Kolimā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Trešo reizi Šalamovu apsūdzēja 1943. gadā – atkal netaisnīgi, šoreiz “par pretpadomju aģitāciju”. 1946. gadā Šalamovs sāka strādāt par feldšeri un 1956. gadā atgriezās Maskavā.

Savu un citu pieredzi ieslodzījuma vietās rakstnieks ir literarizējis – darbs pie lielā “Kolimas stāstu” cikla norisa no 1954. līdz 1973. gadam, mazais cikls “Kolimas stāsti” ir pirmais, ko darināja rakstnieks, turpmāk teju visu radošo dzīvi veltot šai pieredzei.

Tie ir stāsti par padomju represijās cietušajiem un pārbaudījumiem, ko viņi piedzīvoja nometnēs: badā, aukstumā un pazemojumos cilvēkā spēja saglabāties vien zemākie instinkti. Te valda ne tikai priekšniecība un uzraugi, bet arī “kriminālie”, kuri sev pakļauj pēc “politiskā” 58. panta apsūdzētos, inteliģentus un darba rūķus.

Šajā ellē katra “Kolimas stāstu” personāža diena ir kā pēdējā, un tās mūžīgais fons ir nepielūdzamās un bargās Ziemeļu dabas skaistums.
No krievu valodas tulkojusi Lāse Vilka. Tulkojums tapis ar Valsts kultūrkapitāla fonda un Krievijas cilvēktiesību organizācijas “Memorial” atbalstu.

Ieskatu rakstnieka biogrāfijā sniedz vēsturnieks un Varlama Šalamova pētnieks Sergejs Bondarenko, izdevumu papildina izsmeļoši komentāri un ilustratīvs materiāls, kas ļauj izprast Kolimā ieslodzīto reālijas.

Grāmatu var iegādāties arī šeit.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.