Aleksandrs Brandavs
Aleksandrs Brandavs
Foto: LETA/Evija Trifanova

KNAB par kukuļošanu aizturējis uzņēmēju un “RS” amatpersonu Brandavu 0

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) aizdomās par kukuļošanu aizturējis partijas “Gods kalpot Rīgai” (GKR) biedru, uzņēmuma “Rīgas karte” valdes locekli un pašvaldības uzņēmuma “Rīgas satiksme” amatpersonu Aleksandru Brandavu.

Reklāma
Reklāma
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa,” plāno aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri 382
TV24
Uzņēmējs nosauc visbirokrātiskākās valsts iestādes, kuras būtu likvidējamas: Šādi es, protams, varu sev audzēt ienaidniekus 30
Māte ar šausmām atklāj, ka jaundzimušais bērns, par kuru viņa rūpējās slimnīcā, nav viņas bērns 19
Lasīt citas ziņas

Birojs otrdien sācis kriminālprocesu par valsts un privāto akcionāru kopuzņēmuma SIA “Rīgas karte” amatpersonas izdarītiem, iespējams, noziedzīgiem nodarījumiem, proti, kukuļdošanu un starpniecību kukuļošanā, aģentūra LETA noskaidroja KNAB.

Krimināllietas materiāli satur ziņas par kukuļa nodošanu starpniekam tālākai nodošanai amatpersonām, lai tās, izmantojot savu dienesta stāvokli, izdarītu darbības kukuļa devēja interesēs.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kriminālprocesā aizturēta viena persona, kura saskaņā ar aģentūras LETA rīcībā esošo informāciju ir Brandavs.

Korupcijas apkarotāji Brandavu aizturējuši trešdien.

Krimināllietas izmeklēšana šobrīd ir sākuma stadijā. Detalizētāku informāciju par konkrēto kriminālprocesu KNAB sniegs, līdzko tas būs iespējams, nekaitējot izmeklēšanas interesēm.

Personu var aizturēt uz laiku līdz 48 stundām. Pēc tam izmeklēšanas iestāde var izlemt, vai nepieciešams piemērot drošības līdzekli. Bargākais drošības līdzeklis ir apcietinājums, par ko pēc izmeklēšanas iestādes ierosinājuma lemj tiesa. Drošības līdzekli var piemērot tikai tad, ja persona atzīta par aizdomās turēto.

Brandavs patlaban ir valdes loceklis SIA “Rīgas kartē”, Elektronisko norēķinu un projektu daļas vadītājs “Rīgas satiksmē” un patiesā labuma guvējs uzņēmumā “Rīgas mikroautobusu satiksme”.

“Rīgas karte” uztur transporta e-talonu sistēmu, autostāvvietu aparātus un termināļus skolu ēdnīcās, kuros bērni pīkstina savas “Rīdzinieku kartes”, lai saņemtu bezmaksas pusdienas.

Pērn šim sadarbības partnerim “Rīgas satiksme” (RS) maksāja 27,7 miljonus eiro, turklāt katru gadu summa arvien pieaug.

Piemēram, par e-talonu sistēmas uzturēšanu sabiedriskajā transportā pērn samaksāti 15 miljoni eiro, lai gan ieņēmumi no biļetēm ir aptuveni 40 miljoni eiro. Savukārt par termināļiem skolu ēdnīcās RS par katru maksā “Rīgas Kartei” 60 eiro īri mēnesī jeb 720 eiro gadā, lai gan šāda iekārta ir nopērkama par 485 eiro. Līgums ar “Rīgas Karti” noslēgts līdz 2020.gada beigām.

Reklāma
Reklāma

Brandava 2017.gada amatpersonas deklarācijā norādīts, ka viņam pieder māja un zeme Rīgā, kā arī trīs zemes gabali Rojas novadā. Bankās viņam uzkrāti 830 000 eiro, bet aizdevumos viņš izsniedzis 1,3 miljonus eiro. Lielākās atlīdzības Brandavs saņem no “Rīgas karte” – 147 000 eiro gadā, kamēr “Rīgas satiksmē” viņam alga bijusi 31 000 eiro. Brandavam pieder kapitāla daļas sešos uzņēmumos Krievijā, Maltā un Latvijā, atsaucoties uz viņa deklarāciju, vēstīja TV3 raidījums “Nekā personīga”.

Tā kā Brandavs saistīts gan ar “Rīgas satiksmi”, gan “Rīgas karti”, “Rīgas satiksmes” pagaidu valdes nu jau bijušais vadītājs Anrijs Matīss pirms divām nedēļām atsauca atļauju Brandavam apvienot amatus abos uzņēmumos. Kopš tā laika Brandavam esot izņemta darba nespējas lapa un viņš darbā neesot bijis, kā arī savu atbildi – kur paliks strādāt – nav sniedzis.

Arī jaunais “Rīgas satiksmes” vadītājs Ernests Saulītis paudis cerību, ka Brandavs darbu “Rīgas satiksmē” neturpināšot.

Brandavs ir diplomēts kordiriģents, kurš arī bijis aktīvs Kordiriģentu asociācijas biedrs.

Jau ziņots, ka KNAB pērn sācis citu kriminālprocesu, kurā tiek vērtēta toreizējo “Rīgas satiksmes” amatpersonu iespējamā atbildība.

Šī lieta ierosināta saistībā ar trim “Rīgas satiksmes” veiktajiem iepirkumiem – par 2016.gada zemās grīdas tramvaju iepirkumu, kura kopējā summa bija 62 597 477 eiro, 2013.gada iepirkumu par trolejbusu piegādi, kura kopējā summa bija 131 646 135 eiro, kā arī 2013.gadā veikto iepirkumu par autobusu piegādi, kura kopējā summa bija 75 808 297 eiro.

Kriminālprocesā tiesa pērn decembra sākumā sešām no septiņām šajā lietā aizdomās turētajām personām kā drošības līdzekli piemēroja apcietinājumu. Tie bija ilggadējais partijas “Gods kalpot Rīgai” biedrs, uzņēmējs Aleksandrs Krjačeks, “Rīgas satiksmes” Infrastruktūras uzturēšanas un attīstības departamenta direktors Igors Volkinšteins, bijušais “Rīgas satiksmes” valdes priekšsēdētājs Leons Bemhens, Čehijas uzņēmuma “Škoda Transportation” amatpersona Vladislavs Kozaks, uzņēmējs Māris Martinsons un uzņēmējs Edgars Teterovskis.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.