Foto: Fotolia

Konservēšanas laiks ir klāt! Mūzikas skolotāja Inese Niedra dalās ar savām receptēm 0

Liela pieredze dažādu marinējumu, konservu un ievārījumu gatavošanā ir Rīgas Juglas vidusskolas mūzikas skolotājai Inesei Niedrai. Lūk, dažas receptes no viņas pūra.

Reklāma
Reklāma
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa.” Vai varētu aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri? 400
TV24
Uzņēmējs nosauc visbirokrātiskākās valsts iestādes, kuras būtu likvidējamas: Šādi es, protams, varu sev audzēt ienaidniekus 88
“Meita raudāja, zvanīja, nesaprotot, kur atrodas!” Šoferis Ogrē vienaldzīgi izsēdina 10 gadus vecu meitenīti nepareizā pieturā 84
Lasīt citas ziņas

Čaklā saimniece katru gadu savai ģimenei gatavo bagātīgus krājumus ziemai. “Veikalos nopērkamajiem konserviem un ievārījumiem ir pievienots daudz E vielu un konservantu, tāpēc, izpētot uz etiķetes, kas ir burciņas sastāvā, bieži to nolieku atpakaļ plauktā. Vēl viens iemesls, kāpēc pati gatavoju krājumus ziemai, ir tas, ka veselības problēmu dēļ man jāierobežo cukura daudzums. Es tā vietā izmantoju pektīnu,” stāsta Inese Niedra. “Pektīnu iegādājos Centrāltirgus garšvielu paviljonā. Tas nav lēts – maksā aptuveni 43 eiro kilogramā. Man konservēšanas un ievārījuma vārīšanas sezonā pietiek ar 300 gramiem pektīna, to lieku 25 gramus uz trim litriem šķidruma.”

Burkās liekamie dārzeņi izaugot pašas dārzā. Inese cenšas saimniekot zaļi, nepārspīlē ar minerālmēsliem un ķīmijām. Kūtsmēslus nepērk, bet ir kārtīga komposta kaudze, no kuras paņemt labu zemi dārzeņu dobēm.

CITI ŠOBRĪD LASA
Foto: Shutterstock

Kanēļa standziņa labi sader ar produktiem, kam konservēšanas gaitā jāiegūst saldeni skāba vai pikanta garša. Kanēli gan vēlams neatstāt burkā, jo tas pārmāks visu pārējo.

Foto: Shutterstock

Sinepju sēklas marinādi padara pikantāku. Ja garšo asi ēdieni, ar tām var neskopoties.

Foto: Shutterstock

Cukurs padara maigāku sāls un etiķa garšu.

Foto: Shutterstock

Mārrutka lapas un sakne konservējamiem produktiem saglabā kraukšķīgumu un piešķir viegli rūgtenu niansi. Tomēr jāuzmanās – ja pārdozē, garša kļūst dedzinoši rūgtena.

PADOMI

• Pasterizēšana ir karsēšana 60–100 °C, savukārt sterilizēšana notiek 100–130 °C. Produktiem, kuri satur skābes vai kurus pārlej ar skābu šķidrumu jeb marinādi, pietiek ar pasterizēšanu.

• Burkas sterilizē, liekot aukstā cepeškrāsnī un to uzsildot līdz 150 °C. To pašu var darīt arī ūdenī, burkas uzvārot, tikai pēc tam tās neslauka.

• Kad burkas piepildītas, tās pasterizē. Katlā ar karstu ūdeni liek metāla paliktnīšus, uz tiem – burkas un uz ļoti mazas uguns vāra. Burkām jābūt līdz kakliņam ūdenī, vāciņam uzliktam virsū, bet neaizgrieztam. Vienlaikus drīkst karsēt vienāda izmēra traukus, tie nedrīkst saskarties cits ar citu.

• Temperatūra un pasterizēšanas ilgums atkarīgs no burku lieluma un satura. Piemēram, litra burku pasterizē 80 °C 10 minūtes, savukārt 3 l burku ar gurķiem 100 °C 15 minūtes.

Ineses Niedras ieteikumi

• Ja rabarberi vieni paši ievārījumā šķiet pārāk asi, var pievienot persikus vai nektarīnus.

Reklāma
Reklāma

• Ievārījumam interesantas garšas nianses piešķir kanēlis un ingvers. Piemēram, aveņu ievārījumam var pielikt ingveru vai gandrīz gatavā ievārījumā iemaisīt melno šokolādi vai nedaudz ruma.

• Pasterizējot noteikti nedrīkst pārkarsēt aveņu kompotu – stingri jāievēro 70 °C temperatūra, citādi ogas izšķīst. Bet, lai pasterizējot nepārplīstu tomātu miza, jāraugās, lai būtu 75 °C.

• Liela nozīme ir steriliem traukiem. Gan burkas, gan vāciņi jāizkarsē ūdens peldē. Inese traukus vispirms nomazgā ar sodu, izmantojot jaunu, nevis lietotu sūkli, tad karsē 6–7 minūtes.

• Gurķus mazgā aukstā ūdenī un tad tīrā, aukstā ūdenī vēl mērcē vairākas stundas, lai būtu kraukšķīgi.

• Ja marinē nevis tikko vāktus, bet dažas dienas pastāvējušus gurķus, pastāv risks, ka marināde kļūs duļķaina, vāciņš uzpūtīsies un gurķi būs mīksti.

5 dažādas receptes no Ineses Niedras krājumiem

Kabaču salāti

Halapenjo piparu zaptīte

Saldais čili mājas gaumē

Gailenes kanēļa marinādē

Piparmētru sīrups

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.