Ilustratīvs foto
Ilustratīvs foto
Foto – Shutterstock

Kontracepcija vīrietim: ir variācijas 0

Rūpes par izsargāšanos no grūtniecības biežāk uzņemas sieviete. Vīrietim kontracepcijas ziņā nav tik plašu iespēju, tomēr arī viņš var izvēlēties kaut ko vairāk par prezervatīvu, proti, vazektomiju jeb ķirurģisku sēklas vadu pārdalīšanu.

Reklāma
Reklāma
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 32
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Putins ir izmēģinājis jaunu “superieroci”, kādu pasaule “vēl nav redzējusi” 154
Lasīt citas ziņas

Vīriešu sterilizācija ir plaši izplatīta ASV, Lielbritānijā un citās valstīs, taču Latvijā notiek samērā reti. Kas zina, vai mūsu kungi nevēlas uzņemties atbildību, vai arī viņiem grūti sadzīvot ar domu, ka nespēs būt tēvi. Bet, iespējams, viņi vienkārši nezina, ka šī operācija ir pilnīgi droša un neatstāj nekādas nelabvēlīgas sekas. Turklāt to var veikt jebkurš operējošs urologs. Tomēr arī mūsu valstī ir pāri, kas vazektomiju atzinuši par labāko ģimenes plānošanas variantu.

Vienkārši un droši

Kā stāsta klīnikas “Uro” urologs Armands Bāliņš, vazektomiju parasti izvēlas vīrieši, kuriem ir pietiekami daudz bērnu, kuri ir ticīgi un nav paredzējuši veidot jaunas attiecības.

CITI ŠOBRĪD LASA

Operācija ir samērā vienkārša un ilgst 30–40 minūtes. Tās laikā ārsts pārgriež abus sēklas vadus, kas savieno sēkliniekus ar dzimumceļiem, un to galus piededzina vai nosien, lai spermatozoīdi vairs nenokļūtu spermas šķidrumā. Manipulāciju var veikt ar vienu vai diviem griezieniem, kā ķirurgam šķiet vienkāršāk.

Izvēloties lokālu atsāpināšanu, pirms došanās mājās pusstundu jāuzkavējas ārstniecības iestādē. Ja operācija notiek vispārējā narkozē, pāris stundu jāpaguļ. Dakteris Bāliņš uzskata, ka labāk izmantot pēdējo variantu, jo būs vieglāk gan pacientam, gan arī ķirurgam operēt.

Apmēram centimetru garā brūcīte sadzīst nedēļas laikā, un tikmēr tā jāapstrādā ar dezinficējošu līdzekli. Parasti to sašuj ar materiālu, kas pats izzūd, tāpēc diegus nevajag izņemt.

Pāris dienu sēkliniekos var būt neliels diskomforts, taču vēlāk nekas nemainās – šī operācija nekaitē ne veselībai, ne seksuālajai dzīvei, vienīgi izdalās mazāks spermas daudzums, bet to neviens no partneriem nejūt. Ar laiku sēklinieki saprot, ka spermatozoīdi no tiem laukā netiek, un samazina vai pat pārtrauc tos ražot.

Pēc vazektomijas darbspējas nav ierobežotas. Vienīgi nedēļu nedrīkst peldēties. Mīlēties var pēc pāris dienām, taču bez papildu kontracepcijas lietošanas – vismaz pēc desmit ejakulācijām. Drošības labad pēc diviem mēnešiem vajadzētu nodot spermas analīzi, lai pārliecinātos, vai kāds no spermatozoīdiem nav paguvis izkļūt no savas mājvietas un joprojām neatrodas sēklas ceļos.

Pēc mīlēšanās sēkliniekos iespējama nepatīkama sajūta, taču tā ir īslaicīga un pārejoša. Dažos gadījumos var mazināties vēlme pēc seksa, taču tā ir saistīta ar vīrieša psiholoģiskajām problēmām, nevis operācijas ietekmi.

Reklāma
Reklāma

Vīriešiem, kuriem ir aizspriedumi pret operāciju, der atcerēties, ka vazektomiju ir pilnīgi aplami salīdzināt ar kastrāciju, jo sēklinieki netiek izgriezti un tādējādi vīrišķo hormonu ražošana nemazinās.

Vazektomija atkarībā no konkrētās medicīnas iestādes cenrāža maksā 500– 900 eiro, tātad, salīdzinot ar regulāriem izdevumiem kontracepcijas līdzekļu iegādei, tā ir ekonomiska metode.

Atjaunot daudz grūtāk

Nereti vīrietim šķiet, ka viņš bērnus vairs negribēs, bet, vēlāk apņemot jaunu sievu, domas mainās. To paredzot, pirms operācijas var izmantot spermas bankas pakalpojumus, taču sēklas uzglabāšanas laiks diemžēl ir ierobežots.

– Valstīs, kur plaši veic vazektomiju, auglību arī bieži atjauno, tomēr operāciju nevajadzētu veikt ar domu: šodien pārgriezīsim, rīt sašūsim. Tas ir atbildīgs lēmums, kuru pieņemot jārēķinās ar neatgriezeniskām sekām, – uzsver Armands Bāliņš.

Savienot sēklas vadus no jauna ir daudz sarežģītāk, turklāt jāņem vērā, ka sēklinieki pamazām zaudē spēju ražot spermatozoīdus. Jo ilgāks laiks pagājis pēc vazektomijas, jo vairāk sarūk to daudzums un bērniņa radīšanas iespēja.

Neveselīgi varianti

Tā kā pagaidām nav izdevies radīt efektīvus un drošus hormonālās kontracepcijas medikamentus vīriešiem, kungiem, kuri nevēlas vazektomiju, paliek divas kontracepcijas metodes – prezervatīvs un pārtrauktais dzimum­akts –, tomēr abas negatīvi ietekmē psihi. Reizēm, uzvelkot prezervatīvu, erekcija zūd un vairs nav atjaunojama. Taču, protams, nevajadzētu aizmirst, ka tas ir vienīgais kontracepcijas līdzeklis, kas sargā no seksuāli transmisīvajām slimībām.

Prezervatīvi diezgan bieži izraisa alerģiju, jo to ražošanā izmantotas daudzas ķīmiskas vielas. Ja rodas diskomforts, jāizvēlas kāda cita ražotāja produkts.

Nereti pie urologa ierodas noraizējušies vīrieši, kuriem prezervatīvs pārplīsis vai nomaucies, un viņi baidās, ka būs inficējušies ar seksuāli transmisīvu slimību. Šādas ķibeles iemesls varētu būt neatbilstīgs aizsardzības līdzekļa izmērs, kā arī nepareiza uzglabāšana vai izmantošana, tāpēc vismaz vienu reizi būtu vērts izlasīt prezervatīva lietošanas pamācību.

Abu partneru psihei traumējošs ir arī pārtrauktais dzimumakts. Tas būtu izmantojams vien atsevišķās reizēs, kad tuvības brīdis notiek neplānoti un nav citu izsargāšanās iespēju. Turklāt šī metode nav droša, jo reizēm spermatozoīdi ir pārsteidzoši dzīvīgi un kāds no savas mājvietas izsprūk pirms laika.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.