Kopts un zaļš mauriņš ir katra dārza saimnieka lepnums. 0

Mūsdienās teju katrā saimniecībā tiek izmantota visdažādākā pļaušanas tehnika – trimmeri, zāles pļāvēji vai dārza traktori. Taču darbošanās ar jebkuru lauksaimnicības ierīci, arī tad, ja tas būtu tikai zāles pļāvējs, prasa ievērot dažus drošības priekšnoteikumus, kas ļaus izvairīties no traumām un veikt pļaušanas darbus pēc iespējas drošāk. Kā darboties ar dārza tehniku tā, lai neapdraudētu ne sevi, ne citus – par to pastāstīsim raksta turpinājumā.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Septiņi seni vārdi, kurus nevajadzētu dot meitenēm
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 vārdu īpašniekus, kuri kā magnēti pievelk pretējā dzimuma pārstāvjus 21
Kāpēc apklusis Krievijas tirāns? Pēc prezidenta vēlēšanām pazudis Putins
Lasīt citas ziņas

Pirmkārt, lieto aizsargcimdus, brilles un atbilstošus apavus. Pirms uzsākt pļaušanas darbus, rūpīgi jāizvēlas piemērots apģērbs un apavi. Nav ieteicams darboties ar zāles pļāvēju šortos, kreklā ar īsām piedurknēm un apavos ar vaļēju purngalu. Pļaušanas laikā zāles stiebri, sīki akmentiņi vai čiekuri lielā ātrumā atlec no zemes, tāpēc visām ķermeņa daļām vajadzētu būt nosegtām. Tāpat nevajadzētu aizmirst par aizsargcimdiem un aizsargmasku. Atsevišķi zāles pļāvēju modeļi darbojas visai skaļi, tāpēc, lai saudzētu dzirdi, jālieto arī īpaši ausu aizbāžņi.

Otrkārt, droša uzglabāšana un atbilstoša attāluma ievērošana. Tāpat kā citu dārza tehniku, arī zāles pļāvējus, trimmerus un tiem predzēto degvielu jāglabā bērniem nesasniedzamā vietā. Jāpārliecinās, ka tehnikai netiek klāt mitrums, kas varētu veicināt atsevišķu detaļu rūsēšanu. Nevajadzētu pieļaut, ka bērni rotaļājas ar zāles pļāvēju vai tā detaļām. Vienmēr labāk ir kopā izrunāt drošības noteikumus un paskaidrot bērniem, kādēļ tas var būt bīstami. Pirms uzticēt pļaušanas darbus pusaudzim, jāpaskaidro drošības pamatprincipi un pirmās reizes šo darbu jāveic kopā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pirms mauriņa pļaušanas ieteicams brīdināt mājiniekus par darbu uzsākšanu un pļaušanas laikā vairākas reizes jāpārliecinās, ka ģimenes locekļi, it īpaši bērni, atrodas drošā attālumā no zāles pļāvēja un tā asmeņiem.

Treškārt, savlaicīga tehniskās apkopes veikšana. Atkarībā no zāles pļāvēja modeļa, reizi vienā divos gados ieteicams sazināties ar profesionāļiem un uzticēt viņiem veikt tehnisko pārbaudi. Ja zāles pļāvēja instrukcija nozaudēta, atbilstošā modeļa tehniskos datus iespējams sameklēt internetā. Populārākie zāles pļāvēji interneta veikalā 220.lv atrodami gan pēc to ražotāja, gan preču zīmes. Tāpat tur atradīsi arī visus svarīgākos konkrētā modeļa tehniskos parametrus, kuri pēc tam atvieglos apkopes darbus. Ja zāles pļāvējs salūzis, nevajadzētu nodarboties ar pašdarbību un nomainīt tā detaļas patstāvīgi. Tāpat, tīrot zāles pļāvēju no tajā iesprūdušās zāles kušķiem, vispirms jāpārliecinās par to, ka tas atvienots no strāvas un tā dzinējs ir pilnībā izslēgts.

Ceturtkārt, zāles pļāvēja atbilstība veicamajam darbam. Pirms uzsākt darbu ar trimmeri vai zāles pļāvēju, jāpārliecinās, ka tā jauda ir atbilstoša teritorijas reljefam un platībai. Ja ar trimmeri droši var pļaut arī krūmus un garu zāli, tad, strādājot ar zāles pļāvēju, vajag pārliecināties, vai uz tā neatrodas lieli akmeņi vai zari, ciņi, koku saknes vai kupli krūmi. Pļaujamā platība rūpīgi jāapseko un jānolasa viss, kas var traucēt darbam, jo, saskarotes ar metālu, akmeni vai citiem cietiem priekšmetiem, var tikt bojāti zāles pļāvēja vai trimmera rotējošie asmeņi, bet atdalījusies koka vai akmens šķemba var radīt traumas. Tāpat nevajadzētu pļaut zāli uzreiz pēc lietus gāzēm, jo samirkusi zāle ir daudz smagāka un biežāk iesprūst zāles pļāvēja asmeņos.

Piektkārt, nekādā gadījumā nedarbināt zāles pļāvēju atkohola reibumā. Kaut arī reizēm šķiet, ka pļaušana vairāk ir atpūta, nekā darbs, nekad nevajadzētu to darīt reibumā. Autovadītāji zina, ka pat neliels alkohola daudzums organismā var notrulināt modrību, tādēļ šādā stāvoklī sēsties pie stūres nedrīkst. Tas attiecas arī uz dārza tehniku. Nevajag piemirst, ka zāles pļāvēja asmeņi rotē ar milzīgu ātrumu, tādēļ neuzmanīga rīcība var beigties ar ļoti nopietniem ievainojumiem.