Foto: Natalia Belay/SHUTTERSTOCK

Koronavīruss iesnas neizraisa. Kas jāzina par sezonāliem vīrusiem? 3

Regīna Olševska, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
“Man ir lauzta kāja un deguns, pārsista piere, pamatīgs smadzeņu satricinājums…” Horens Stalbe Dobelē nežēlīgi piekauts 33
Putinam draud briesmas, par kurām pagaidām zina tikai nedaudzi 15
“Kas notiek ar mūsu bērniem? Kādēļ viņi aug tik nežēlīgi?” 1.klases skolnieka mamma pauž sašutumu par bērnu rīcību
Lasīt citas ziņas

Šoruden gaisā cirkulē ne tikai jaunais koronavīruss, bet arī citi augšējo elpceļu slimību izraisītāji, tādēļ, rūpējoties par savu un apkārtējo veselību, pamanot pirmās saslimšanas pazīmes, jāpaliek mājās un par turpmāko rīcību jākonsultējas ar savu ģimenes ārstu.

Pērn pirmos gripas gadījumus reģistrēja jau oktobra sākumā, tādēļ nedrīkst piemirst vakcinēties pret gripu, it īpaši tāpēc, ka šajā sezonā valsts to 100% apmaksās arī hroniskiem slimniekiem un tiem, kuri vecāki par 65 gadiem.

Senioriem – vakcīna bez maksas

CITI ŠOBRĪD LASA

Lai Covid-19 pandēmijas laikā mazinātu smagu, gripas izraisītu veselības traucējumu rašanos senioriem, kas vecāki par 65 gadiem, un pacientiem ar hroniskām slimībām, otrdien, 29. septembrī, tika pieņemti noteikumu grozījumi, kas paredz līdz 2021. gada 1. maijam šīm iedzīvotāju grupām pilnībā kompensēt pretgripas vakcīnu.

No valsts pamatbudžeta līdzekļiem tiks vakcinētas arī ārstniecības personas un ārstniecības atbalsta personas, kuras, pildot darba pienākumus, ir tuvā kontaktā ar pacientiem, kā arī ilgstošas sociālās aprūpes centru darbinieki un ilgstošas sociālās aprūpes centru klienti. Noteikumi stāsies spēkā jau nākamajā dienā pēc to publicēšanas “Latvijas Vēstnesī”. Valsts apmaksāta vakcinācija jo­projām pienākas grūtniecēm un bērniem vecumā no sešiem līdz 23 (ieskaitot) mēnešiem.

Tā kā interese par iespējām vakcinēties pret gripu novērota jau vasarā, dažās medicīnas iestādēs, piemēram, Veselības centru apvienības vakcinēšanās kabinetos Rīgā, Liepājā, Jūrmalā un Daugavpilī, tā tika sākta jau augustā – mēnesi agrāk nekā parasti.

Arī Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas stacionārā “Latvijas Infektoloģijas centrs” šobrīd pieejama tetravalentā (četru komponentu) vakcīna, kura atbilst šoziem prognozētajiem sezonālās gripas vīrusu apakštipiem un pēc kuras saņemšanas imunitāte izveidojas jau septiņu dienu laikā. Par pilnu maksu vakcinācija pret gripu šeit izmaksā 12 eiro, “Veselības centrā 4” – 18 eiro, bet Preiļu slimnīcā – 15 eiro.

Vakcinēties ieteicams rudens sākumā, kad gripas epidēmija vēl nav sākusies. Pēc Pasaules veselības organizācijas datiem, 80% vakcinēto personu ar gripu nesaslimst, bet 20% izslimo gripu vieglā formā.

Cilvēkiem pēc 60 gadiem imunitāte izveidojas tikai 60% līmenī, taču saslimušajiem gripa norit bez komplikācijām. Eksperti dažām iedzīvotāju grupām, piemēram, senioriem, iesaka vakcinēties arī pret pneimokoku infekciju, kas var izraisīt plaušu karsoni jeb pneimoniju (ne tikai gripas, bet arī Covid-19 pacientiem). Diemžēl valsts to nekompensē un tā izmaksā ap 60–75 eiro.

Reklāma
Reklāma

Koronavīruss iesnas neizraisa

“Tas ir normāli, ja bērni slimo piecas, sešas vai pat astoņas reizes gadā ar paaugstinātu temperatūru un citiem simptomiem. Protams, visi saslimšanas simptomi jānovēro, bet pašlaik svarīgāka ir epidemioloģiskā anamnēze – tas, kur bērns bijis, ar ko kontaktējies un vai ir ceļojis,” norāda Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Bērnu slimību klīnikas vadītājas vietniece, profesore Jana Pavāre.

Lai gan jaunā koronavīrusa infekcija atklāta vairākās mācību iestādēs, veselības ministrija iesaka skolām neieviest pārmērīgas prasības un neradīt nepamatotu slogu vecākiem. Ja skolēnam tiek konstatētas akūtas elpceļu infekcijas slimības pazīmes, pirmām kārtām jāizvērtē, vai viņam bijis risks inficēties ar Covid-19, piemēram, viņš pēdējo 14 dienu laikā uzturējies ārzemēs vai bijis kontaktā ar ­Covid-19 slimnieku.

Saskaņā ar Veselības ministrijas rekomendācijām nedaudz paaugstināta ķermeņa temperatūra vien vēl neliecina par infekcijas slimību. Ja bērns jūtas vesels, pēc 15–20 minūtēm jāveic atkārtots mērījums. Arī nelielas iesnas, kas nerada elpošanas traucējumus un sliktu pašsajūtu, nav iemesls bērna izolēšanai no izglītības iestādes.

Sadarbojoties ar vecākiem, skolas vadība var aicināt no rīta novērtēt bērna veselības stāvokli un pašsajūtu, piemēram, vai viņam nav paaugstināta ķermeņa temperatūra, klepus, izteiktas ­iesnas vai citi simptomi. Jebkurš akūtas augšējo elpceļu infekcijas simptoms ir pietiekams iemesls, lai bērns paliktu mājās un ārstētos.

Ja bērnam ir ­akūtas ­elpceļu infekcijas ­slimības pazīmes*

* Ķermeņa temperatūra paaugstinājusies līdz 37,4 grādiem un vairāk, bet nav citu slimības simptomu, kā arī tad, ja bērnam ir sauss klepus, sāpes kaklā, garšas un ožas traucējumi vai zudums – vecākiem pa telefonu jāsazinās ar ģimenes ārstu un jāpilda viņa norādījumi. Ārsts pēc nepieciešamības var noteikt bērnam veikt Covid-19 testu.

* Izteiktas iesnas, piemēram, aizlikts deguns, izdalījumi no deguna ārējām ejām vai aizdegunes, šķaudīšana, spiediena sajūta deguna apvidū un pierē vai ķermeņa temperatūras paaugstināšanās līdz 37,5 grādiem bez citām slimības pazīmēm, vai stipras galvassāpes, muskuļu sāpes un caureja – bērnam jāpaliek mājās novērošanā līdz 72 stundām. Nepieciešamības gadījumā vecāki var konsultēties telefoniski ar ģimenes ārstu.

* Ja bērna veselības stāvoklis šo stundu laikā ir pasliktinājies, parādījušās arī citas pazīmes, ārstam jāpieņem lēmums par Covid-19 testa veikšanu, taču, ja bērnam vairs nav infekcijas slimības pazīmju, vismaz 24 stundas nav paaugstinātas ķermeņa temperatūras, nelietojot temperatūru pazeminošus līdzekļus, joprojām var būt nedaudz izdalījumu no deguna, bet kopumā bērns jūtas apmierinoši, tad viņš var apmeklēt izglītības iestādi, uzrādot vecāku parakstītu “zīmi”.

* Slimību profilakses un ­kontroles centrs

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.