Darbs no mājas datora, piedaloties “Zoom” videokonferencē.
Darbs no mājas datora, piedaloties “Zoom” videokonferencē.
Foto: Girts Ragelis/SHUTTERSTOCK

Koronavīruss pieradina pulcēties virtuāli 0

Pagājis jau vairāk nekā mēnesis, kopš koronavīrusa radītās krīzes dēļ liela daļa cilvēku darba dienu vairs nepazīst tādu kā agrāk. Par vienu no nozīmīgākajām attālinātā darba funkcijām kļuvusi videokonferenču rīku izmantošana.

Reklāma
Reklāma
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa.” Vai varētu aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri? 400
TV24
Uzņēmējs nosauc visbirokrātiskākās valsts iestādes, kuras būtu likvidējamas: Šādi es, protams, varu sev audzēt ienaidniekus 88
Māte ar šausmām atklāj, ka jaundzimušais bērns, par kuru viņa rūpējās slimnīcā, nav viņas bērns 19
Lasīt citas ziņas

Pagājušajā nedēļā par sava risinājuma izveidi paziņoja pašmāju datu glabāšanas platforma “Failiem.lv”, kurā ikviens bez maksas var izveidot savu tiešraidi, sapulci vai apmācību istabu. Kā latviešu radītais rīks izskatās salīdzinājumā ar dažiem populārākajiem ārvalstu risinājumiem – “Zoom”, “Skype” un “Google Hangouts”?

Rīki ar zināmiem un mazāk zināmiem vārdiem

CITI ŠOBRĪD LASA

Kas ir trīs iepriekš minētie risinājumi? Gandrīz visi noteikti būs dzirdējuši par “Skype”, kas ir igauņu veiksmes stāsts, bet jau deviņus gadus kā zem Bilam Geitsam piederošā “Mic­rosoft” “tupeles”.

Sākotnēji “Skype” bija rīks, kas ļāva tiešsaistē savā starpā mijiedarboties lielam skaitam cilvēku, tostarp bija iespēja veikt balss zvanus internetā. Ar laiku rīks ieguva vairākas citas iespējas, piemēram, iespēju veikt videozvanus.

Tomēr pēdējo gadu laikā “Skype” arvien straujāk zaudē kādreiz tik dominējošo pozīciju. Kritiķi norāda, ka “Microsoft” novērsies no savas 8,5 miljardu dolāru lielās investīcijas, visu uzmanību veltot “Microsoft Teams” risinājumam. Tomēr “Skype” joprojām ir būtisks trumpis, salīdzinot ar ārvalstu konkurentiem – tas joprojām ir faktiski bezmaksas risinājums.

Kā jaunā uzlecošā zvaigzne krīzes laikā parādījies “Zoom”. Mākonī bāzētais videokonferenču rīks dalībniekiem ļauj viegli izveidot virtuālu sapulci, tostarp vajadzības gadījumā to ierakstīt.

Būtībā “Zoom” izveidots tā, lai būtu sajūta, ka cilvēki turpinātu strādāt vienā birojā. “Zoom” faktiski ir maksas programma, jo bezmaksas versiju var izmantot ne vairāk par trim cilvēkiem un ne vairāk par 40 minūtēm.

Krīzes dēļ “Zoom” saviem klientiem devis iespēju rīkot videosapulces bez maksas arī ar lielāku dalībnieku skaitu. Diemžēl šī ekstra nav bezizmēra, un, aktīvi sazvanoties, “Zoom” informē, ka lielu sapulču rīkošanai atkal pieejamas vien 40 minūtes. Maksas versijā “Zoom” ļauj pulcēt pat 1000 cilvēku 49 virtuālās istabās.

Reklāma
Reklāma

Savukārt “Google Hangouts” var viegli izmantot, ja ir izveidots “Google” profils. Jāpiezīmē, ka mūsdienās ir vieglāk izveidot “Google” profilu, nekā spēt no šīs darbības izvairīties.

“Google” profils ir obligāta prasība, piemēram, visiem “Android” vied­tālruņu lietotājiem, jo bez šāda profila izveidošanas nav iespējams lietot “Google Play” lietotņu veikalu.

“Google Hangouts” izdalīts divās versijās – “Google Meet” domāts uzņēmumiem un maksās vismaz 12 dolārus mēnesī katram lietotājam. “Meet” ļaus savā starpā virtuāli mijiedarboties līdz pat 250 dalībniekiem. Bezmaksas versija “Chat” vienlaikus ļauj sazināties 25 cilvēkiem.

Pašmāju rīks – pienācīgs konkurents

Izmēģinot “Failiem.lv” pavisam svaigo videokonferenču rīku, biju patīkami pārsteigts – rīks ir tiešām vienkāršs. Ja vēlies būt sapulces vadītājs jeb moderators, atliek vien reģistrēties vietnē (žēl, ka nav iespējams reģistrēties ar “Facebook” u. c. vietņu profiliem, kas mazliet aiztaupītu laiku) un uzreiz sākumekrānā redzama iespēja sākt virtuālo sapulci.

Turpat ir arī sapulces telpas saite, kas jānokopē un jāpārsūta kolēģiem, draugiem vai radiniekiem. Viņiem atliek uz to uzklikšķināt, un tīmeklis izdara savu darbu – “iemet” dalībnieku sapulces istabā.

Paralēli virtuālajai pamatistabai iespējams izveidot vēl vairākas citas sapulces telpas – katrai darba komandai savu. Iestatījumos pirms sapulces sākuma iespējams izvēlēties dažādus telpas lietošanas nosacījumus.

Vai jebkurš dalībnieks var sākt sapulci? Vai visiem dalībniekiem ir moderatora pilnvaras? Šos un vēl citus iestatījumus pirms sapulces nosaka sapulces vadītājs.

Uzreiz pēc sapulces sākšanas iespējams izvēlēties, vai sapulci tikai klausīsies vai varēsi arī izteikties. Savukārt jau sapulces telpā pirmais iznirst logs ar pamācību latviešu valodā.

Noderīgi, bet kopumā visa ekrānā redzamā informācija ir samērā haotiska, pavīd arī teikumi angļu valodā. Par laimi, tas viss ir atslēdzams, un iegūstam tīru un viegli apgūstamu sapulces telpu, kurā moderators var izveidot balsojumus, augšupielādēt jau gatavas prezentācijas, videoklipus.

Citiem dalībniekiem var parādīt sava datora ekrānu. Runājot par prezentācijām, tās iespējams turpat virtuālās sapulces platformā veidot, katram sapulces dalībniekam piedaloties tās tapšanā. Sapulci var ierakstīt, ir pieejamas arī čatu telpas. Tajās iespējams ziņojumu atstāt arī audioformātā – līdzīgi kā to var izdarīt “WhatsApp”.

Kopumā “Failiem.lv” izdevies radīt vienkāršu un ērtu risinājumu, kas turklāt ir pilnīgi bez maksas. Pēc “Failiem.lv” rīka izmēģināšanas likās, ka esmu lietojis mazliet citādu “Zoom”. Abi rīki ir tiešām līdzīgi, kas nebūt nav pārmetums, taču tas nozīmē, ka arī mīnusi abiem rīkiem ir līdzīgi.

Daudziem nepatīk, ka virtuālās istabas sasniegšanai jāizmanto minētā saite vai “Zoom” gadījumā – arī kods. Tas it kā ir vienkāršs risinājums, bet tikai tad, ja sapulcē jāpiedalās vairākiem cilvēkiem. Divu cilvēku videozvana veikšanai nedz “Failiem.lv”, nedz “Zoom”, nedz kāds cits rīks nebūs pirmā izvēle – vienmēr ātrāk un efektīvāk būs izmantot, piemēram, “WhatsApp”.

Var integrēt dažādas citas programmas

Daudzas iespējas visiem ir līdzīgas – var dalīties ar savu ekrānu, izmantot tāfeli, augšupielādēt dažādus dokumentus u. c. failus. Tomēr nopietnākai lietošanai “Zoom” ir kas tāds, kas nav pārējiem, – analītikas rīks, kas ļauj sapulci analizēt rūpīgāk. Salīdzinot ar “Google Hangouts”, “Skype” un “Failiem.lv”, “Zoom” piedāvā arī izveidot sapulces stenogrammu un vebināru (virtuālu semināru). Savukārt “Skype” izveidojis īpašu “Meet Now” funkciju, ko var izmantot pat bez lejupielādētas “Skype” programmatūras.

Ar ko “Skype” un “Zoom” ir labāki par “Failiem.lv”? Tos var integrēt dažādos citos rīkos. Tā kā “Skype” pieder “Micro­soft”, nav jābrīnās, ka “Skype” ir ērti izmantojams sadarbībā ar citiem “Micro­soft” produktiem, piemēram, “Word”, “Outlook” un “OneDrive”. Tāpat “Skype” veiksmīgi mijiedarbojas ar citu attālinātā darba veiksmes stāstu “Slack” un “WordPress”.

Savukārt “Zoom” veiksmīgi integrējams ar “Slack”, “LinkedIn”, “Google Drive” un daudzām citām lietotnēm. “Failiem.lv” rīkā iespējams integrēt “YouTube”.

Ar ko izceļas “Google Hangouts”? Īsti ne ar ko, taču tam ir pāris jautrību uzlabojošas iezīmes, piemēram, sapulces laikā iespējams izmantot t. s. smaidiņus un GIF formāta bildes, kas risinājumam piešķir mazliet modernāku piesitienu, kā trūkst, piemēram, “Failiem.lv”.

Kam uzticēt savus datus?

Kā arī privātumu? Neviens no rīkiem nav apsūdzēts datu noplūdē, bet, rakstot par “Google Hangouts”, to nevar uzrakstīt bez vārda “Google”, kam nereti gadās datu noplūdes nesmukumi.

Kaut arī ļoti daudziem cilvēkiem ir “Google” profils, joprojām ne visi ir gatavi šim tehnoloģiju milzim uzticēt savus datus. Samērā līdzīgs stāsts ir ar “Skype”, kuru pārvalda cits tehnoloģiju gigants.

Tādējādi mazliet lielāka uzticība varētu būt mazākiem risinājumiem, taču, no otras puses, maziem spēlētājiem vienmēr būs grūtāk izturēt nopietnus kiberuzbrukumus. Par “Failiem.lv” drošības risinājumiem spriest grūti, bet uzņēmuma vadība norādījusi, ka platforma izmanto šifrētu kanālu, kas ļauj ievērot augstus drošības standartus.

Runājot par drošību, “Zoom” un “Skype” izmanto t. s. “end-to-end” šifrēto komunikāciju, taču daži kritizē “Zoom” par iespējamiem caurumiem privātuma aizsardzībā.

“Zoom” pēdējā laikā saskāries ar “zoombombing” – tā kā sapulcēs un vebināros jebkuram ir dota iespēja dalīties ar sava datora ekrānu, nelabvēļi to izmanto, lai attēlotu dažādus pornogrāfiskus attēlus un video.

Tieši ar to pagājušajā nedēļā saskārās arī Jānis Ošlejs, kura vadītā vebinārā kāds dalījās ar tieši šāda veida videomateriāliem. No tā gan var izvairīties, ja vebināra vai videosapulces vadītājs viesiem noņem iespēju jebkādā veidā mijiedarboties sapulces laikā. Tomēr šo privātuma drošības caurumu dēļ, piemēram, vairākas skolas Ņujorkā aizliegušas mācību procesā izmantot “Zoom”.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.