Foto: Zane Bitere/LETA

Koronavīrusa draudi: skaidro, kādos gadījumos jāvēršas NMPD 0

Izsaukumi pie iedzīvotājiem ar aizdomām par saslimšanu ar koronavīrusa izraisīto “Covid-19” nav neatliekami, tādēļ iedzīvotājiem nepieciešams izturēties ar sapratni pret gaidīšanas laiku un nevajadzētu draudēt mediķiem, kā arī dienesta speciālisti jāsauc tikai tad, ja ir slimības simptomi, piektdien žurnālistiem norādīja Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) direktore Liene Cipule.

Reklāma
Reklāma
RAKSTA REDAKTORS
“Šis nav pirmais signāls, ka mūsu valstī kaut kas nav kārtībā” – Horens Stalbe atklāti par sajūtām pēc piedzīvotā uzbrukuma benzīntankā 80
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa,” plāno aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri 69
Māte ar šausmām atklāj, ka jaundzimušais bērns, par kuru viņa rūpējās slimnīcā, nav viņas bērns 19
Lasīt citas ziņas

Viņa atzīmēja, ka gadījumos, ja pacientam ir norādīts, ka speciālā brigāde ieradīsies pēc, piemēram, trīs stundām, tad viņam ir nepieciešams gaidīšanas laikā ievērot stingru režīmu, paliekot mājās.

Cipule norādīja, ka NMPD ir bijis gadījums, kurā pacients draudējis, ka gadījumā, ja brigāde pie viņa neieradīs acumirklīgi, tad viņš dosies uz ielas, lai “apšķaudītu” līdzcilvēkus.
CITI ŠOBRĪD LASA

Tāpat Cipule skaidroja, ka agrāk analīžu rezultātus varēja saņemt sešu stundu laikā, jo tās acumirklīgi tika nogādātas Latvijas infektoloģijas centrā (LIC), taču tagad analīzes centrā tiek nogādātas reizi sešās stundās, tādēļ pacientiem analīžu rezultātus jāgaida līdz 24 stundām.

NMPD direktore arī atkārtoti aicināja iedzīvotājus pie dienesta vērsties tikai gadījumos, ja novēroti iespējami “Covid-19” simptomi.

Gadījumos, ka tādu nebūs, mediķi analīzes neņems. Cipule aicināja NMPD dispečeriem nesniegt maldīgu informāciju par simptomiem. Viņa minēja, ka kādā gadījumā cilvēks, zvanot NMPD pirmo reizi, teicis, ka viņam simptomu nav, bet pēc mirkļa, zvanot otro reizi no tā paša numura, sacījis, ka simptomi tomēr ir.

Cipule arī aicina ikvienu sazināties ar NMPD tikai tad, kad parādās simptomi un attiecīgā persona ir nesen atgriezusies no vīrusa skartajām teritorijām. “Mēs saņemam ļoti daudz zvanus no personām, kam ir simptomi, bet viņas nav ceļojušas,” piebilda Cipule.

Cipule klāstīja, ka patlaban ir veikti pieci izbraukumi, lai savāktu paraugu analīzēm, nevis nogādātu cilvēku slimnīcā šo analīžu veikšanai.

Šāda opcija ieviesta no šodienas plkst.8. Jaunieviestā prakse arī ļāvusi dienestam būtiski samazināt laiku, kas ir nepieciešams, lai veiktu vienu izsaukumu.

Vienlaikus viņa norādīja, ka šie nav ierasti izsaukumi un tā ir dienestam jauna funkcija, kas tika izveidota ātrā laikā, līdz ar to zvanītājiem tiek piekodināts izturēties pret dispečeriem ar sapratni un palikt mājās, kamēr brigāde nav ieradusies.

Jau ziņots, ka līdz šim Latvijā nav apstiprināts neviens saslimšanas gadījums ar koronavīrusa izraisīto slimību “Covid-19”.

Veselības ministrija (VM) un speciālisti nolēmuši, ka no 28.februāra savādāk tiks organizēts darbs analīžu veikšanai cilvēkiem, kuri ir bijuši vīrusa skartajās teritorijās. Minētais nozīmē, ka iedzīvotāji, sajūtot saslimšanas pazīmes, nedodas pie ģimenes ārsta, bet zvana uz tālruni 113, sagaidot speciālistu ierašanos uz mājām.

Pie pacienta atbrauks speciāli aprīkota brigāde, kura no mājām savāks nepieciešamo analīžu paraugu un konkrētā persona varēs palikt mājās, kamēr tiek iegūti analīžu rezultāti. Rezultāti būs zināmi diennakts laikā. Gadījumā, ja konstatēs inficēšanos ar minēto vīrusu, tad pacientu stacionēs.

Reklāma
Reklāma

Patlaban minētā kārtība darbosies Rīgas reģiona tuvumā – Rīgā, Jelgavā, Ogrē, Jūrmalā un citās Pierīgas pilsētās, taču VM risinot sarunas ar laboratorijām un reģionālajām slimnīcām par to, lai šādas analīzes varētu paņemt arī citos Latvijas reģionos.

VM par koronavīrusa skartajām valstīm vai teritorijām, uz kurām attiecināti īpaši pasākumi bija noteikusi Japānu, Singapūru, Ķīnu, Dienvidkoreju, Irānu, kā arī Itālijas Lombardijas, Veneto, Emīlijas-Romanjas un Pjemontas apgabalus.

Ceļotājiem, kuri atgriežas no šīm vietām, jānovēro sava veselība turpmākās 14 dienas.

Parādoties saslimšanas simptomiem – paaugstinātai ķermeņa temperatūrai, klepum, rīkles iekaisumam vai apgrūtinātai elpošanai, nekavējoties jāzvana 113, jāinformē ārstniecības personas par simptomiem un ceļojumu uz koronavīrusa skartajām valstīm vai teritorijām.

Līdzšinējā kārtība paredzēja, ka šādos gadījumos pacients tiek nogādāts Latvijas Infektoloģijas centrā, kur viņam tiks veiktas nepieciešamās analīzes, lai noskaidrotu, vai cilvēks ir vai nav inficējies. Šajā gadījumā šīs analīzes apmaksā valsts.

Jaunais koronavīruss pirmo reizi konstatēts 2019.gada 31.decembrī Ķīnā. Kopš tā laika tas reģistrēts vēl vairākos desmitos valstu. Latvijā neviens jaunā vīrusa gadījums nav konstatēts, tomēr Igaunijā tas konstatēts Irānas pilsonim, kurš šajā valstī ieceļoja ar autobusu no Rīgas, pirms tam atlidojot no Turcijas.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.