Prasība uzrādīt dokumentu, kas apliecina negatīvu Covid-19 testu, Eiropas valstīs kļūst par normu, taču vairojas arī gadījumi, kad šādi apliecinājumi tiek viltoti. Aina Ženēvas lidostā.
Prasība uzrādīt dokumentu, kas apliecina negatīvu Covid-19 testu, Eiropas valstīs kļūst par normu, taču vairojas arī gadījumi, kad šādi apliecinājumi tiek viltoti. Aina Ženēvas lidostā.
Foto: Laurent Gillieron/EPA/SCANPIX/LETA

Krāpniekiem izdomas netrūkst: viltotus negatīvos Covid-19 testus piedāvā “no rokas” lidostās, stacijās un interneta vidē 8

Viesturs Sprūde, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 vārdu īpašniekus, kuri kā magnēti pievelk pretējā dzimuma pārstāvjus
Kokteilis
Septiņi seni vārdi, kurus nevajadzētu dot meitenēm
Putinam draud briesmas, par kurām pagaidām zina tikai nedaudzi 192
Lasīt citas ziņas

Eiropas policijas birojs “Europol” izplatījis brīdinājumu par viltotu Covid-19 analīžu sertifikātu parādīšanos tirgū. Aizvien vairāk pasaules valstu iebraucējiem pirms ielaišanas savā teritorijā pieprasa apliecinājumu par negatīvu koronavīrusa testu, savukārt kriminālās aprindas te saskatījušas iespēju nopelnīt.

“Kamēr vien Covid-19 situācijas dēļ spēkā paliek ceļošanas ierobežojumi, pastāv ļoti liela iespēja, ka notiks viltotu testu sertifikātu izgatavošana un izplatīšana. Ņemot vērā plašās tehnoloģiskās iespējas, ko sniedz augstas kvalitātes printeri un dažādas programmatūras, krāpnieki var izgatavot augstas kvalitātes atdarinātus vai viltotus dokumentus.

CITI ŠOBRĪD LASA

Dalībvalstīm jābūt modrām,” teikts pirmdien izplatītajā “Europol” paziņojumā, mudinot Eiropas Savienības (ES) valstu atbildīgās institūcijas operatīvi apmainīties ar informāciju par šādiem gadījumiem. Starptautiskā kriminālpoliciju organizācija “Interpol” jau agrāk norādīja, ka organizētās noziedzības aprindas ķērušās pie Covid-19 vakcīnu viltošanas, vai arī piedāvā īstas vakcīnas, kas ir zagtas.

Tāpat tirgus ir pilns ar kaut kur izgatavotām medicīniskajām sejas maskām un sejsegiem, kuru sertifikāti ir viltoti, uzrādot tiem neatbilstošas drošības klases marķējumu. Tagad, kad prasība pēc atbilstoša negatīva testa dokumenta Eiropas un citu valstu lidostās kļūst par normu, kriminālā pasaule saskatījusi jaunu iespēju, jo acīmredzot netrūkst cilvēku, kas gatavi apiet ieviestās drošības prasības, lai tikai iegūtu tiesības ceļot.

Jāpiebilst, ka Latvijā, Lietuvā un Igaunijā prasība, lai, ieceļojot valstī, tiktu uzrādīta izziņa par viena veida – polimeriāzes ķēdes reakcijas (PĶR) – negatīvu Covid-19 testu, kas veikts ne senāk kā pirms 72 stundām, ir spēkā kopš 15. janvāra.

Piedāvājums “no rokas”

Pēdējos mēnešos Eiropā reģistrēti vairāki gadījumi, kad viltotus negatīvos testus piedāvā “no rokas” lidostās, stacijās un interneta vidē. Vēl pagājušā gada novembrī Francijas policija arestēja septiņas 29 līdz 52 gadu vecas personas par viltotu Covid-19 testu piedāvāšanu izlidojošajiem pasažieriem Parīzes Šarla de Golla lidostā.

Aizturēto sešu vīriešu un vienas sievietes mobilajos telefonos izrādījās ielādēti vairāk nekā 200 viltoti digitālie sertifikāti, uz kuriem bija atzīmēti reāli pastāvošu Parīzes medicīnisko laboratoriju nosaukumi. Piedāvājuma cena bija 150 līdz 300 eiro par vienu.

Policija sāka rīkoties pēc tam, kad aizdomas radīja apliecinājums, ko pie iekāpšanas kontroles uzrādīja kāds uz Etiopiju izlidojošs ceļotājs. Francijas likumdošana par šādu dokumentu viltošanu paredz līdz pieciem gadiem ilgu cietumsodu un 375 tūkstošu eiro sodanaudu.

Reklāma
Reklāma

Lielbritānijā viens viltota sertifikāta uzrādītājs un, kā uzskata, tirgotājs janvārī arestēts Londonas Lutonas lidostā. Bet BBC žurnālistiem, veicot savu izmeklēšanu, izdevies atrast viltojumu piedāvātājus internetā. Kāda organizētās noziedzības grupa tur tirgo negatīvu testu apliecinājumus, kas izsniegti vienā no Āfrikas valsts Nigērijas klīnikām.

Arī Spānijas policija nesen aizturējusi sievieti, kas par 40 eiro piedāvāja sertifikātu viltojumus internetā. Līdzīgi Francijas gadījumam, likumsargi sāka meklējumus, reaģējot uz kādas Madrides laboratorijas iesniegumu par tās nosaukumu uz apšaubāmas izcelsmes negatīvu testu veidlapām.

Interneta sarakstē krāpniece policistiem, kas uzdevās par klientiem, apsolījās piesūtīt nepieciešamo dokumentu komplektu e-pastā 24 stundu laikā. Turklāt tika norādīts, ka iespējams pielāgoties jebkurām klienta prasībām jebkurā Spānijas vietā.

Var traktēt kā slepkavību

Nīderlandes laikraksts “Algemeen Dagblad” pievērsis uzmanību diviem profiliem ziņu apmaiņas vietnēs “WhatsApp” un “Snapchat”, kas “rutinēti” pārdod testu sertifikātus, uz kuriem redzami reāli eksistējušu ārstu parak­stu viltojumi.

Mahinatori ar segvārdiem “Airplane Doctor” (“Lidmašīnas dakteris”) un “Digital Doctor” (“Digitālais dakteris”) piedāvā falsificējumus par 50–60 eiro, kamēr oficiālais šāda veida tests ceļotājiem Nīderlandē izmaksā 150 eiro.

Jurists Sanders Jensens laikrakstam norādījis, ka tādu testu pārdevējiem jārēķinās ar cietumsodu, taču sodīts var tikt arī pircējs – gadījumā, ja viņš ir inficēts un inficē citus, viņu var apsūdzēt krāpšanā. Turklāt, ja šādā veidā inficēts cilvēks nomirst, viltotā testa pircēju teorētiski var apsūdzēt pat slepkavībā ar nodomu.

Ņemot vērā krāpšanas riskus, ES janvāra vidū principiāli vienojās par nepieciešamību ieviest vienota parauga drukāto un elektronisko medicīnisko sertifikātu, kas apliecinātu cilvēka vakcinēšanos pret koronavīrusu.

Iespējams, šāds dokuments dos ceļotājam zināmas priekšrocības salīdzinājumā tikai ar negatīva testa apliecinājuma uzrādītājiem. Tas radīs iespēju arī elastīgākai pieejai kontroles gaitā, turklāt novērsīs problēmas, ko rada valodas barjera.

Piemēram, pēc Latvijas Civilās aviācijas aģentūras ziņām, pagājušajā nedēļā lidojums uz Rīgu no citas valsts vairākām personām atteikts tādēļ, ka uzrādīts testa dokuments latviešu valodā, ko izlidošanas punkta darbinieki nespēja izlasīt.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.