Foto: Paula Čurkste/LETA

Komentē, kas notiks, ja Valka paliek bez Naukšēnu un Rūjienas novada 4

Valkai, paliekot bez Rūjienas un Naukšēniem, pirmie gadi būtu ļoti grūti, komentējot iespējamu Rūjienas un Naukšēnu novadu pievienošanu Valmierai, nevis apvienošanu ar Valkas novadu, aģentūrai LETA atzina Valkas novada domes priekšsēdētājs Vents Armands Krauklis (Vidzemes partija).

Reklāma
Reklāma
Viedoklis
Krista Draveniece: Puikam norauj bikses, meitai neļauj pačurāt. Kādi briesmoņi strādā mūsu bērnudārzos? 115
Saules uzliesmojumu dēļ Zemi pārņēmusi spēcīga magnētiskā vētra. Cik dienu tā plosīsies?
TV24
Uzņēmējs nosauc visbirokrātiskākās valsts iestādes, kuras būtu likvidējamas: Šādi es, protams, varu sev audzēt ienaidniekus 88
Lasīt citas ziņas

Patlaban Kraukļa rīcībā esošā informācija liecinot par to, ka koalīcija vēl nav oficiāli vienojusies par Naukšēnu un Rūjienas novadu pievienošanu Valmierai. “Par to koalīcija bija plānojusi lemt 9.decembrī. Iespējams, ka politiķiem ir kādas neformālas vienošanās,” pieļāva Krauklis.

Viņš ir pārliecināts, ka ilgtermiņā Vides aizsardzības un reģionālas attīstības ministrijas (VARAM) izstrādātais administratīvi teritoriālās reformas modelis, kurā apvienotu Naukšēnu, Rūjienas, Valkas novadus, kā arī Apes novada Gaujienas pagastu, būtu loģisks. Šo Latvijas pierobežas pašvaldību attīstības vektors būtu savstarpēja sadarbība ar Igauniju, jo tās atrodas savu valstu malās, viņš sacīja.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Intereses attīstīt šīs pašvaldības būtu dabiskas, ne mākslīgas. Pārrobežu pašvaldību attīstībai ir pieejami arī Eiropas Savienības finanšu instrumenti,” piebilda Krauklis.

Gadījumā, ja Valka paliek bez Naukšēnu un Rūjienas novada, nākotne Valkas novadam būs sarežģīta, prognozēja Krauklis. “Valkai būs grūti konkurēt ar apkārt esošajām lielajām pašvaldībām. Strenču novadā ar lielām sociāli ekonomiskām grūtībām ir Sedas pilsēta, kas jebkurai pašvaldībai būs liels izaicinājums.

Arvien nav atrisināts jautājums par tiem vairāk nekā 1000 Latvijas valsts piederīgajiem iedzīvotājiem, kuri deklarējušies Igaunijā. Iespējas atrisināt šo jautājumu mums vieniem pašiem arī ir ierobežotas,” norādīja politiķis.

Vienlaikus Krauklis uzskata, ka pat gadījumā, ja Saeima nobalsotu par esošo VARAM piedāvājumu, tad pirmie gadi būtu ļoti grūti, jo būtiskai iedzīvotāju daļai būtu sajūta, ka vara viņos nav ieklausījusies.

Krauklis arī uzskata, ka iepriekšējā administratīvi teritoriālā reforma bija kļūda. Pirms desmit gadiem, pamatojoties uz pētījuma datiem, Valkas rajonu plānoja sadalīt uz pusēm, bet politisku kompromisu rezultātā atsevišķi izveidoja Strenču novadu, savukārt Trikātas pagasts nonāca Beverīnas novadā, Ēveles pagasts – Burtnieku novadā.

“Ja Saeima grib būt populāra un VARAM modeli noraida, tad Trikātas, Ēveles un Gaujienas pagastus vajadzētu atgriezt Valkai, jo tas būtu loģiski gan no vēsturiskā, gan ekonomiskā aspekta,” uzskata Krauklis.

Kā ziņots, Jaunās konservatīvās partijas pārstāvis Oskars Muksimovs aģentūrai LETA pirmdien sacīja, ka koalīcijas partneri esot panākuši kopēju sapratni par nepieciešamajām korekcijām administratīvi teritoriālās reformas plānā, Rūjienas un Naukšēnu novadu pievienojot Valmieras novadam.

Reklāma
Reklāma

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas izstrādātajā Administratīvi teritoriālās reformas modelī Rūjienas un Naukšēnu novads ir iekļauts Valkas novadā, taču abas pašvaldības tam kategoriski iebilst. Rūjienas novada pašvaldības un Naukšēnu novada pašvaldības domes iepriekš atbalstījušas to teritoriju iekļaušanu Valmieras novadā.

Pati Valmieras pilsētas pašvaldības dome iepriekš pieņēma lēmumu atbalstīt administratīvi teritoriālās reformas īstenošanu, iekļaujot jaunveidojamajā Valmieras novadā arī Rūjienas un Naukšēnu novadus.

Tikmēr vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce (AP) aģentūrai LETA atzina, ka koalīcija vēl diskutē par iespējamām izmaiņām administratīvā iedalījuma modelī, tostarp, iespējamu Rūjienas un Naukšēnu pievienošanu Valmierai .

Ministrs norādīja, ka pirmdienas sanāksme koalīcijā lēmumus par Saeimā iesniegtajā likumprojektā paredzētā administratīvā iedalījuma izmaiņām nepieņēma un diskusijas par optimālo iedalījuma modeli vēl turpinās, tostarp, arī koalīcijas partneru starpā.

Savukārt nacionālās apvienības “Visu Latvijai!”-“Tēvzemei un brīvībai”/LNNK (VL-TB/LNNK) Saeimas deputāts Jānis Dombrava aģentūrai LETA pauda, ka tiek izskatīta iespēja rosināt parakstīt starpvalstu līgumu par kopīgu pašvaldību pakalpojumu grozu, lai nodrošinātu pakalpojumu pieejamību Valkas un Igaunijas pierobežas pilsētas Valgas iedzīvotājiem.

Politiķis skaidroja, ka esot indikācijas, ka Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likuma otrajā lasījumā Valka varētu palikt viena pati, proti, pašvaldības, kuras līdz šim ticis plānots pievienot Valkai, varētu tikt apvienotas ar citām pašvaldībām. “Līdz ar to jāsaprot, ka tādā gadījumā Valka neatbildīs kritērijiem, lai pastāvētu viena pati,” piebilda deputāts.

Dombrava skaidroja, ka, viņaprāt, Valka Latvijai ir bijusi pietiekami nozīmīga pilsēta un “Brīvības cīņās mēs īpaši centāmies īpaši iegūt šo pilsētu”, tāpēc nebūtu pareizi to pievienot Valmieras novadam.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.