Demonstranti Londonā protestē pret Turcijas uzbrukumu kurdu apdzīvotajiem rajoniem Sīrijas ziemeļos.
Demonstranti Londonā protestē pret Turcijas uzbrukumu kurdu apdzīvotajiem rajoniem Sīrijas ziemeļos.
Foto: Henry Nicholls/REUTERS/SCANPIX/LETA

Krievija bloķē Turcijas uzbrukuma apturēšanu 1

Krievija pagājušās nedēļas nogalē bloķēja ANO Drošības padomes paziņojuma pieņemšanu, kurā Turcija aicināta apturēt tās militāro ofensīvu Sīrijas ziemeļaustrumos, kur jau gājuši bojā desmitiem civiliedzīvotāju. Tā bija 14. reize pēdējos astoņos gados, kad Krievija ir bloķējusi ANO DP rezolūciju pieņemšanu par Sīriju.

Reklāma
Reklāma

Briest humānā katastrofa

Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija
Viedoklis
Krista Draveniece: Puikam norauj bikses, meitai neļauj pačurāt. Kādi briesmoņi strādā mūsu bērnudārzos? 115
TV24
Vai rudenī tiks palielinātas pensijas? Saeimas deputāts par plānotajām izmaiņām pensiju aprēķinā
Lasīt citas ziņas

Turcijas bruņoto spēku uzbrukumā Sīrijā nedēļas nogalē dzīvību zaudējuši vēl desmit mierīgie iedzīvotāji, līdz ar to kopējais Turcijas ofensīvā nogalināto mierīgo iedzīvotāju skaits pieaudzis līdz 28. Civiliedzīvotāji nogalināti uzlidojumos un artilērijas apšaudēs robežpilsētās Rāselainā un Telelabjadā, pavēstīja Britānijā izvietotā sīriešu cilvēktiesību aktīvistu organizācija “Syrian Observatory for Human Rights” (SOHR). Ankara Sīrijas ziemeļos vēlas kontrolēt 120 kilometrus garu un 30 kilometrus platu joslu. Bēgot no Turcijas uzbrukuma, kas jau piekto dienu turpinās Sīrijā, savas mājas pametuši jau vismaz 130 000 cilvēku, bet šis skaitlis var trīskāršoties, paziņojis ANO pārstāvis.

Vietējā Sīrijas kurdu vadītā administrācija brīdinājusi par humāno katastrofu, kas draud reģionam, jo karadarbības dēļ traucēta palīdzības piegāde. ANO norāda, ka organizācijas tehniskā atbalsta darbinieku komanda nevar piekļūt apšaudē cietušajai Hasekas sūkņu stacijai, tādēļ apdraudēta ūdensapgāde aptuveni 400 000 cilvēku.

Kurdi kritizē ASV rīcību

CITI ŠOBRĪD LASA

Turcijas uzbrukums kurdu kontrolētajām teritorijām Sīrijas ziemeļaustrumos kļuva iespējams pēc tam, kad apvidu pameta tur izvietotie ASV spēki. Kurdu vadītajiem Sīrijas demokrātiskajiem spēkiem (SDF) kā ASV sabiedrotajiem Sīrijā bija izšķiroša loma cīņā pret džihādistu grupējumu “Islāma valsts”, un šajā karā krituši aptuveni 10 000 kurdu karavīru. Ankara apgalvo, ka SDF saistīta ar Turcijā aizliegto kurdu bruņoto grupējumu “Kurdistānas strādnieku partija”. Kā norāda SDF, ASV “jāuzņemas morālā atbildība” un jāslēdz gaisa telpa Sīrijas ziemeļos Turcijas lidmašīnām.

“Mūsu sabiedrotie garantēja mums aizsardzību, bet pēkšņi un bez brīdinājuma mūs pameta, pieņemot netaisnu lēmumu atvilkt karaspēku no robežas ar Turciju,” teikts SDF paziņojumā. ASV prezidenta Donalda Trampa negaidītais lēmums izvest ASV karaspēku no Sīrijas ziemeļiem, kur tas līdz šim aizsargāja kurdus no Turcijas uzbrukuma, izsaucis plašu nosodījumu kā starptautiskajā sabiedrībā, tā pašā ASV, arī no Trampa sabiedroto puses, kas kritizējuši prezidentu, ka viņš nodod kurdus, kas Sīrijā ASV vadītajā operācijā pret džihādistu grupējumu “Islāma valsts” nesuši lielus upurus.

Džihādisti var pārgrupēties

Turpinoties Turcijas uzbrukumam Sīrijas ziemeļos, gandrīz 800 ārvalstu džihādistu tuvinieku izbēguši no pārvietoto personu nometnes pie Ainīsas. Pēc kurdu varas iestāžu datiem, cietumos atrodas aptuveni 12 000 “Islāma valsts” kaujinieku no Sīrijas un Irākas, kā arī vairāk nekā 50 citām valstīm, bet pārvietoto personu nometnēs tikpat daudz viņu tuvinieku no ārvalstīm.

Bēgšana no Ainīsas nometnes notikusi pēc apšaudes, ko rīkojuši Turcijai lojāli algotņi, un nometne vairs netiek apsargāta. Kā ziņo aģentūra DPA, daļa izbēgušo devušies uz Raku, kas kādreiz bija “Islāma valsts” bastions. Turcija paziņojusi, ka plāno uzņemties atbildību par ieslodzītajiem džihādistu kaujiniekiem, ko tā atradīs ofensīvas laikā. Gan kurdu varas iestādes, gan ārvalstis vairākkārt brīdinājušas, ka Turcijas ofensīva var negatīvi ietekmēt cīņu pret “Islāma valsti” Sīrijā, dodot džihādistiem iespēju izbēgt no gūsta un pārgrupēties.

ASV gatavojot sankcijas pret Turciju

Itālijas premjerministrs Džuzepe Konte paziņojis, ka ES noraida Turcijas šantāžu un draudus novirzīt miljoniem sīriešu bēgļu uz Eiropu, pieprasot Turcijas prezidentam Redžepam Erdoganam apturēt militārās operācijas Sīrijā.

Reklāma
Reklāma

Turcijas operācija izpelnījusies rietumvalstu un arābu valstu nosodījumu un Vašingtona pat piedraudējusi Ankarai ar sankcijām. ASV ir pret Turcijas iebrukumu Sīrijas ziemeļos un mudina Ankaru izvest karaspēku, paziņojis ASV aizsardzības ministrs Marks Espers, vienlaikus apgalvojot, ka Vašingtona neesot pametusi savus kurdu sabiedrotos. Espers brīdināja “turku kolēģus par dramatisko kaitējumu”, ko Ankara nodara divpusējām attiecībām abu NATO dalībvalstu starpā.

ASV prezidents Donalds Tramps ir gatavs apstiprināt plaša mēroga sankcijas pret Turciju, lai to atturētu no turpmākām militārām operācijām Sīrijas ziemeļaustrumos, paziņojis finanšu ministrs Stīvs Mnučins.

Vācija aptur ieroču pārdošanu Turcijai

Vācija aptur ieroču pārdošanu Turcijai, kas var tikt izmantoti karā Sīrijas ziemeļaustrumos pret kurdu kaujiniekiem, paziņojis ārlietu ministrs Heiko Māss. Vācijas kanclere Angela Merkele vakar telefonsarunā ar Turcijas prezidentu Redžepu Erdoganu aicinājusi Ankaru nekavējoties izbeigt militāro operāciju Sīrijā.

Vācijas politologs un eks­perts Turcijas jautājumos Buraks Čopurs brīdinājis, ka, gadījumā ja situācija netiks atrisināta mierīgā ceļā, attiecības starp turku un kurdu izcelsmes Vācijas iedzīvotājiem var krasi saasināties. “Mēs sēžam uz pulvera mucas,” viņš norādījis.

Tiek lēsts, ka Vācijā dzīvo aptuveni 1,2 miljoni kurdu un viņu pēcteču, un lielākā daļa no viņiem noskaņoti ļoti negatīvi pret Turcijas ofensīvu Sīrijā.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.