Krievijas vēstniecības komplekss Dublinā.
Krievijas vēstniecības komplekss Dublinā.
Foto: Google Earth

Ir aizdomas, ka Krievijas vēstniecība Dublinā var kļūt par spiegošanas centru 2

Valdis Bērziņš, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Notriektā tautumeita 7
Veselam
Zinātnieki atklājuši iemeslu, kas varētu izskaidrot gados jaunu cilvēku biežo saslimstību ar vēzi 57
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Lasīt citas ziņas

Īrijas mediji ziņo, ka valsts pretizlūkošanas dienestam ir aizdomas, ka Krievijas militārā izlūkdienesta GRU aģenti veic spiegošanas operācijas Īrijā.

Īrija aptur Krievijas vēstniecības paplašināšanu

CITI ŠOBRĪD LASA

Īrijas drošības dienests sācis izmeklēšanu par Krievijas plānu paplašināt savu vēstniecību Dublinā.

Britu laikraksts “The Times”, atsaucoties uz avotiem izlūkdienestu aprindās, vēsta, ka Īrijas valdība ir nobažījusies, ka vēstniecības paplašināšanas projekts varētu būt daļa no Maskavas slepenā plāna pārvērst vēstniecību Dublinā par spiegošanas centru Eiropā.

Pērn “The Times” ziņoja, ka Krievija nosūtījusi GRU aģentu grupu uz Īriju, lai pārraudzītu optiskās šķiedras sakaru kabeļus starp Ziemeļameriku un Rietumeiropu, lai mēģinātu tiem pieslēgties vai pārgriezt tos krīzes situācijā.

Rietumu izlūkdienesti atzīmē, ka pēdējos gados Krievijas kara flote saņēmusi modernizētus dziļūdens aparātus zemūdens operāciju veikšanai.

Daži analītiķi uzskata, ka Īrijas militārā neitralitāte un ārzemju izlūkdienestu salīdzinoši zemā aktivitāte varētu būt pamudinājusi Maskavu paplašināt savu vēstniecību Dublinā, lai izmantotu to kā atbalsta bāzi spiegošanas operācijām Rietumeiropā.

Īrijas valdības attieksme mainījās 2018. gadā, kad tā negaidīti (Krievijai) pieņēma īpašu likumu, lai apturētu agrāk saskaņoto Krievijas vēstniecības kompleksa paplašināšanu, uzskatot, ka tas apdraud Īrijas nacionālo drošību. Plāns paredzēja četras reizes palielināt vēstniecības ēku kompleksa platību, kas līdz šim bija 2000 kvadrātmetru.

Krievijai nācās samierināties ar Īrijas noteiktajiem ierobežojumiem, taču Dublinā bažījas, ka Maskava cenšas izveidot vēstniecību kā izlūkošanas bāzi par spīti liegumam to paplašināt.

Īrijas amatpersonas ir neziņā, kāpēc Krievijai ievajadzējies izbūvēt pazemes garāžu vairākiem desmitiem automobiļu, lai gan kompleksā ir 20 vietas auto novietošanai virszemē. Drošības eksperti uzskata, ka pazemes būve var tikt izmantota tehniskās izlūkošanas iekārtu izvietošanai.

Ir informācija, ka Krievijas vēstniecība Prāgā tiek izmantota kā atbalsta punkts spiegošanas operācijām Vācijā, bet vēstniecība Dublinā var tikt izmantota operācijām Britānijā, Francijā un Holandē, atzīmē “The Times”.

Arī lielais skaits ārzemju telekomunikāciju firmu, kuru biroji atrodas Dublinā, piesaista Krievijas izlūkdienestu uzmanību.

2011. gadā Īrija izraidīja Krievijas diplomātu, jo izmeklēšanā tika atklāts, ka Krievijas izlūkdienests izmantojis sešiem Īrijas pilsoņiem nozagtas identitātes kā aizsegu Maskavas spiegiem ASV.

Kremļa aģentu viltotajās pasēs bija izmantoti Īrijas pilsoņu dati, ko viņi savulaik bija iesnieguši Krievijas varas iestādēm, lūdzot izsniegt tūrisma vīzas. Pēdējos gadu desmitos Īrija ir izraidījusi virkni Krievijas diplomātu, kuri izrādījuši pārlieku interesi par rietumvalstu militārajām lietām, taču vairākumā gadījumu par izraidīšanu nav ticis oficiāli paziņots, Īrijai ieturot ­neitralitātes nostāju.

Reklāma
Reklāma

Īrijas neitrālo statusu centās izmantot Izraēlas izlūkdienests “Mossad”, izgatavojot viltotas Īrijas pases saviem aģentiem Dubaijā, par ko no Īrijas tika izraidīts Izraēlas diplomāts.

Īrija pievienojās ES un starptautiskajiem partneriem, izraidot Krievijas diplomātus pēc Skripaļu saindēšanas ar kaujas indīgo vielu Britānijā 2018. gadā.

Krievija gribot uzlabot diplomātu darba un sadzīves apstākļus

Publicitātes foto

Izdevums “Diplomat.ie”, analizējot britu laikraksta “The Times” publikāciju par Īrijas bažām par Krievijas vēstniecības plānoto paplašināšanu, atzīmē, ka laikraksts nav devis nevienu atsauci uz kādu konkrētu organizāciju vai amatpersonu, tāpēc rak­stā izteiktais apgalvojums par “vēstniecību kā spiegošanas bāzi” var tikt uzskatīts tikai par “strīdīgu pieņēmumu”.

Raksts balstās uz anonīmu izlūkdienesta pārstāvju paustajām “aizdomām” un “bažām”.

Kad izdevums “Diplomat.ie” vērsās Īrijas Aizsardzības spēku preses dienestā, lūdzot komentāru par “The Times” publikāciju, tas tika atteikts, bet Īrijas izlūkdienests “Garda Síochána” atsaucās uz savu ilggadējo praksi nesniegt komentārus par nacionālās vai starptautiskās drošības jautājumiem.

Ja kāds no Īrijas drošības dienesta ierēdņiem būtu atļāvies izpaust presei klasificētu informāciju, tas būtu iemesls nopietnām bažām Īrijas valdībā, atzīmē “Diplomat.ie”.

Atbildot uz izdevuma jautājumu, Krievijas vēstniecības pārstāve kategoriski noliedza, ka celtniecības darbi vēstniecības teritorijā būtu saistīti ar spiegošanas aktivitātēm, paužot vilšanos par Īrijas valdības lēmumu atsaukt celtniecības atļauju un vērtējot to kā Vīnes konvencijas par vēstniecību statusu pārkāpumu. Vēstniecības ēkas rekonstrukcija dotu iespēju uzlabot diplomātu darba un sadzīves apstākļus, viņa teica.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.