Foto – Fotolia © zmijak

Kuram bērnam gan negaršo košļājamās gumijas un gumijkonfektes! Bet… 0

Laikam būs grūti sastapt bērnu, kurš veikalos nestieptu rociņas, lai no plaukta paņemtu un vecākiem izlūgtos nopirkt košļājamo gumiju. Arī gumijas jeb želejas konfektes kārdina ar tik dažādām krāsām, formām un garšām. Bet… Vai patiesi šie našķi ir tik nekaitīgi bērnam? Pēc padoma taujājām uztura speciālistei.
Košļājamo gumiju pozitīvie un negatīvie aspekti

Reklāma
Reklāma
Notriektā tautumeita 7
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
SVF: Krievijas ekonomika augs straujāk par visām pasaules attīstītajām ekonomikām 137
Lasīt citas ziņas

Āgenskalna klīnikas uztura speciāliste Jeļena Pavlova portālam “Cālis.lv” norāda, ka košļājamās gumijas pavisam maziem bērniem dot nevajag, jo, pirmkārt, bērns nejauši var norīt to un,otrkārt,košļenes var saturēt pārtikas piedevas, kas var izraisīt alerģiskas reakcijas. Tās var kaitēt arī zobu veselībai, ja satur cukuru.

Kā rāda pētījumi, košļājamā gumija bez cukura pēc ēdienreizes labvēlīgi ietekmē zobu veselību, jo veicina siekalu izdalīšanos. Siekalas palīdz iztīrīt mutes dobumu no pārtikas paliekām, kā arī neitralizēt skābu reakciju, kas var rasties pēc ēdienreizes. Tādējādi tiek novērsts zobu emaljas bojājums.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pastāv viedoklis, ka košļājamā gumija kairina kuņģi un veicina kuņģa sulas izdalīšanos, kā rezultātā var izraisīt pat kuņģa čūlas attīstību. Tomēr veiktie pētījumi rāda, ka tieši palielinātas kuņģa skābes gadījumā, košļājamā gumija var nākt palīgā, jo mazina dedzināšanas sajūtu vai atviļņa slimības izpausmes. To izskaidro ar to, ka pastiprināta siekalu izdalīšanās atšķaida un neitralizē skābi.

Vēl viens pozitīvs atklājums, ka košļājamo gumiju lietošana samazina našķošanās biežumu, kas novērš liekā svara attīstības risku.

Tomēr ir arī “sliktā” puse. Košļājot, tiek norīts gaiss, kas var radīt diskomforta sajūtu vēderā – atraugas, smaguma sajūtu, vēdera pūšanos.

Lai gan saldinātāji kā pārtikas piedeva tiek atzīta par drošiem, tomēr līdz galam to apgalvot nevar, jo ir pretēji pētījumi, kas saka, ka bezkaloriju saldinātāji izmaina fizioloģiskās reakcijas uz saldu garšu, izraisot palielinātu vēlmi pēc kalorijām bagātiem, saldiem produktiem.

Tāpēc katram vecākam pašam, pārrunājot ar zobārstu, vajadzētu izvērtēt visus plusus un mīnusus un izlemt, vai dot savam bērnam košļājamo gumiju pēc ēdienreizes, vai nedot.

Gumijas konfektes aizliegtas hiperaktīviem bērniem

Ja košļājamai gumijai ir savas priekšrocības, tad gumijas konfektēm tādu nav. Un jo vēlāk šis produkts tiks iedots bērnam, jo labāk. Tās var izraisīt ne tikai alerģiskas reakcijas un zobu kariesu, bet ietekmēt arī bērna uzvedību. Jāizvairās no konfektēm, kas satur krāsvielas, konservantus, saldinātājus, jo, kā rāda pētījumi, šīs vielas var izraisīt uzbudinātību. Arī cukuram piemīt tāda ietekme.

Reklāma
Reklāma

Vienā 100 gramu paciņā tādu konfekšu var būt ap 50 gramiem cukura. Pieaugušam cilvēkam cukura patēriņam dienā nevajadzētu pārsniegt 50 gramu, bērnam vēl mazāk. Vecākiem jāatceras, ka bērnudārzā bērns jau saņem 25 gramu cukura katru dienu ar dzērieniem un ēdienu. Dabīgo cukuru mēs saņemam ar pienu un skābpiena dzērieniem, kā arī augļiem un to sulām.

Bērnam ar uzvedības deficīta hiperaktivitātes sindromu šādas konfektes vispār ir aizliegtas, bet veselam bērnam nav vēlamas.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.