Ādažu poligons.
Ādažu poligons.
Foto – Zane Bitere/LETA

Kurš vainīgs? Aizsardzības ministrijas neizdarības dēļ VK vaino medniekus 0

Valsts kontrole (VK), veicot revīziju Aizsardzības ministrijā (AM) atklājusi, ka medību kolektīvs “Lilaste”, kurš medījis Ādažu poligona platībās nedaudz mazāk nekā 20 gadu, nav maksājis nomas maksu par platību izmantošanu.

FOTO, VIDEO. “Bija cienīgi uzvarēt jau tad 2018. gadā” Liene Greifāne nosauc vienīgos, kas būtu pelnījuši doties uz “Eirovīziju” pārstāvēt Latviju 19
“Tie, kas vēlēja par Grevcovu, domā tieši tāpat – tādu cilvēku ir ļoti daudz,” tā Zatlers
VIDEO. “No rītdienas jūs visi būsiet starptautiskajā meklēšanā!” Ukrainas drošības dienestam izdevies ielauzties Maskavas Zoom sarunā 49
Lasīt citas ziņas

Atklājot šo faktu, Valsts kontrole vērsusies pie medijiem, lai publicētu savus secinājumus un pie reizes, zem sitiena pametot arī citus mednieku klubus, kas vēsturiski medījuši AS “Latvijas Valsts meži” (LVM) platībās pie Ādažu poligona, bet tagad pārslēguši līgumus ar AM, jo šīs platības tika nodotas tās rīcībā.

Pārjaunotajos līgumos par medību tiesību izmantošanu ir paredzētas arī nomas maksas, tikmēr mednieku klubi jau divus gadus gaida un nevar sagaidīt rēķinus, atliekot naudu savos kontos un ar bažām gaidot, cik lieli tad šie rēķini būs.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kāda tad ir situācija? Pirms diviem gadiem poligona teritorijas paplašināšanas nolūkā AM no LVM pārņēma 5281 ha meža platību. LVM atteicās no šīm zemēm pilnībā, jo sakarā ar intensīvo šaušanu, militārās tehnikas izmantošanu, ugunskuru kurināšanu nometnēs, kas ir neatņemama mācību sastāvdaļa, konkrēto platību izmantošana uzņēmējdarbībā – meža audzēšanā un koksnes produktu ieguvē – vairs nebija iespējama.

LVM ir cieša sadarbība ar medniekiem un šajos mežos visos laikos notikušas medības, kas ir normālas platību un dzīvnieku populāciju apsaimniekošanas neatņemama sastāvdaļa.

LVM Meža infrastruktūras un medību vadītājs Guntis Ščepaniks skaidro: “Mums ar medniekiem bija noslēgti standarta veida medību tiesību līgumi, kas bija spēkā jau pirms platību nodošanas. Ne slēdzot pārjaunojuma līgumu, ne arī pirms tam LVM neko šajos sadarbības dokumentos nemainīja un šīs LVM platības tika nodotas AM ar mūsu standarta līgumu redakciju. Ādažu poligonā un apkārtnē ir vairāki medību kolektīvi, tai skaitā klubs “Lilaste”, kura līgums ar AM kļuvis par iemeslu publikācijām. Tomēr šī līguma teritorija netika nodota no LVM puses, tā jau iepriekš bija AM. No LVM “aizgāja” teritorija, kas skāra trīs medību tiesību nomas līgumus. Viena nomas līguma teritorija pārgāja pilnībā AM. No diviem medību tiesību nomas līgumiem AM tika nodota daļa no platībām.”

Ir zināms, ka daļā platību medības patlaban vispār ir aizliegtas, jo tur notiek intensīvi treniņi un mācības. Citur AM slēdza pašu sagatavotus līgumus, kur atrunāja medību pieteikšanas procedūru un citas specifiskas lietas. Piemēram, ar Vecmurjāņu mednieku klubu pārjaunojuma līgums tika noslēgts 2017.gadā. Process bija grūts. Dažādu punktu precizēšana un saskaņošana prasīja aptuveni pusgadu. Rezultātā tika sasniegta trīspusēja vienošanās starp mednieku klubu, AM un LVM, kas paredzēja, ka klubs turpinās apsaimniekot platības, pamatojoties uz vēsturiski slēgtiem līgumiem ar LVM.

“Aplami ir apgalvot, ka medniekiem ir prioritāte šajās līgumattiecībās. Pirmās prioritātes partneris šajā līgumā ir armija. Viņi mums neziņo neko, turpretī mums, medniekiem ir jāsaskaņo ikviena iziešana mežā. Papildus administratīvais slogs, ko minēja Valsts kontroles amatpersona, ir izdomāta problēma, jo visas saskaņošanas notiek telefoniski ar konkrētu militārpersonu. Kā līgumā paredzēts, zvanām majoram un piesakām medības, saskaņojot tās ar armijas aktivitātēm. Viss notiek vienkārši, ērti un visām pusēm pieņemamā laikā. Parasti šajā mūsu kolektīva platību daļā, kas ir 4500 ha liela, medījam lielo svētku laikā, proti, ap Jāņiem, Ziemassvētku vai Lieldienu brīvdienās – dažas reizes gadā,” stāsta “Vecmurjāņu” mednieku kolektīva valdes priekšsēdētājs Kaspars Šuikovskis.

Viņš arī atgādina, ka šajā teritorijā medīts kopš neatkarības atjaunošanas un mednieki savas saistības vienmēr pildījuši godam.

“Visi saprot, ka teritorijai ir jābūt apmedītai un LVM mums palīdzēja pārslēgt līgumu ar AM. Būtībā viena valsts struktūra nomainīja citu. Valsts kase nemainās. Mainās platību valdītājs un viss,” skaidro Šuikovskis.

Saskaņā ar līgumu, kas noslēgts starp LVM, mednieku klubu “Vecmurjāņi” un AM, klubam būtu jāmaksā nomas maksa par medību tiesību izmantošanu 4500 ha lielajās platībās, ko no LVM pārņēma armija. Taču rēķini nav saņemti ne par 2017., ne par 2018. gadu.

“Maksa par šīm platībām ir zināma. Saskaņā ar LVM izcenojumiem tie ir ap 40 centi plus PVN par hektāru. Tādēļ mēs ik gadu atliekam nepieciešamo summu un glabājam to savā kontā, gaidot, kad AM beidzot atsūtīs mums rēķinus,” stāsta Kaspars Šuikovskis.

Kāds cits mednieku klubs uz Valsts aizsardzības militāro objektu un iepirkumu centru (VAMOIC) pat nosūtījis oficiālu, ar elektronisko parakstu apstiprinātu iesniegumu ar lūgumu izsūtīt viņiem medību tiesību nomas maksas rēķinu, un joprojām to nav saņēmis.

LVM pārstāvis Guntis Ščepaniks apstiprināja, ka šobrīd LVM ir noslēdzis līgumu ar VAMOIC par medību tiesību nomas maksas aprēķina pakalpojumu, lai tā varētu sagatavot rēķinus mednieku kolektīviem.

“Tā nav armijas darba specifika, tai nav savu speciālistu vai programmnodrošinājuma, kas varētu aprēķināt medību tiesību nomas maksu. Ādažu poligonā un jaunpievienotajās teritorijas medības ir notikušas vēsturiski. Bez mednieku ieguldījuma situācija jau sen nebūtu kontrolējama. Piemēram, ja no citu īpašnieku īpašumiem t.sk. LVM meliorācijas sistēmu promteka iet caur AM teritoriju un tur nenotikušu medību dēļ bebri būtu to nosprostojuši, īpašniekiem radītie zaudējumi būtu ārkārtīgi augsti,” sacīja Guntis Ščepaniks.

Arī “Vecmurjāņu” mednieku kolektīva valdes priekšsēdētājs Kaspars Šuikovskis kā mednieks ar bagātu pieredzi ir vienisprātis ar LVM pārstāvi.

“Ja dzīvnieki netiks medīti, tie savairosies lielā skaitā. Migrējot uz piegulošajām teritorijām, tie radīs postījumus ne tikai privātajās zemes platībās, bet ievērojami ietekmēs LVM darbu un radīs lielus zaudējumus jaunaudzēm. Turklāt runa nav tikai par postījumiem, bet gan par sabiedrības drošību. Rīkojot mācības poligonā, tiek traucēti visi dzīvnieki. Tie pārvietojas prom no notikumu epicentra. Ja nenotiks medības, meža dzīvnieki radīs lielus draudus satiksmes drošībai. Pieaugs avāriju un tajās cietušo skaits. Vēl viens smags un darbietilpīgs mednieku pienākums ir Āfrikas cūku mēra (ĀCM) seku likvidēšana. Ādažu poligona apkārtnē ir daudz grūti pieejamu teritoriju. Mednieki, pildot valsts uzdevumu, tās apsekoja, bojāgājušās mežacūkas apraka vai dedzināja, lai izslēgtu infekcijas izplatīšanās iespējas. Ja tas netiktu darīts, armijas pārziņā esošās meža platības kļūtu par milzīgu ĀCM perēkli,” tā Kaspars Šuikovskis.

Savukārt LVM pārstāvis Guntis Ščepaniks atgādina, ka mednieki veic ļoti svarīgu un dažkārt smagu darbu. Armijas uzdevums nav kontrolēt dzīvnieku populāciju, novērst to radītos postījumus vai cīnīties ar epizootijas sekām. Tad būtu jāveido speciāla vienība, jāapmāca cilvēki, jāsarūpē resursi, lai no dienesta izbrīvētajā laikā karavīri varētu veikt funkcijas, ko mednieki pilda savā brīvajā laikā un par saviem līdzekļiem. “Tā gan būtu valsts līdzekļu lieka un absolūti nepamatota izšķērdēšana,” uzsver LVM pārstāvis.
Vairāk par šo tematu lasiet šeit

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Pētniecības nolūkos četrās piejūras pašvaldībās ļaus nomedīt 20 pelēkos roņus
FOTO. Suņu parāde, medību trofeju izstāde, gardumi un citi brīnumi Medību dienā Liepājā 3
VIDEO. “Ja kāds to draņķi var dabūt iekšā, lai viņš dzer un ēd!”: Danilāns komentē bebru dziedzeru uzlējuma lietošanu uzturā 35
Medībās Jelgavas pusē mežakuilis uzbrucis medniekam 53
FOTO, VIDEO. “Bija cienīgi uzvarēt jau tad 2018. gadā” Liene Greifāne nosauc vienīgos, kas būtu pelnījuši doties uz “Eirovīziju” pārstāvēt Latviju 19
“Tie, kas vēlēja par Grevcovu, domā tieši tāpat – tādu cilvēku ir ļoti daudz,” tā Zatlers
VIDEO. “No rītdienas jūs visi būsiet starptautiskajā meklēšanā!” Ukrainas drošības dienestam izdevies ielauzties Maskavas Zoom sarunā 49
Vai tiešām aizliegs kurināt ar koksni? Viešam skaidrību, uz ko tas attieksies 22
FOTO. Britu karaļnamā atklātībā nākusi tēma, par ko iepriekš šķitis pašsaprotami klusēt… kas bija Harija pirmā sieviete? 3
Lasīt citas ziņas
Olainē mežacūka savaino šosezon jau piekto mednieku. Kā rīkoties, sastopot mežacūku? 107
VIDEO. Lūsis Mazsalacā nomedī stirnu, kazlēnam izdodas aizbēgt
VIDEO. “Ceram, ka izglābsim!”: vīri Ludzas novadā vairākas stundas kaļ un zāģē ledu, lai izglābtu divus aļņus, kas ielūzuši ezerā 45
Makšķerniek, tevi gaida mājās! Ūdens akvatorijā ziemas periodā ir bīstamas vietas – jāuzmanās, lai neielūztu 10
FOTO. Šausminoši notikumi Jēkabpils novadā – vīrietim uzbrukusi un viņu nopietni savainojusi mežacūka 77
VVD pastiprināti veic zvejas kontroli lašu un taimiņu nārsta upēs 1
Turciju satricina jauna zemestrīce. Turcijā un Sīrijā vismaz 1400 bojāgājušie, 6000 ievainoto 31
Nokrituši no citas planētas – valdības deklarācijā “Dzīves kvalitāte” uzlabojumi tikai krējumlaižām. Līcīša feļetons
Somijas un Zviedrijas iestāšanās NATO ieilgst. Vai Somija procesu varētu iziet viena?
Augulis: Jauno Rīgas koncertzāli vajadzētu būvēt tā, lai tajā jau ir gatava bumbu patvertne
VIDEO. “Viņiem paveicās. No dzīvokļa palikušas tikai sienas…” Aculiecinieku piedzīvotais Krievijas raķešu trieciena laikā Harkivas centrā
Nolemts. Nacionālboļševikam Benesam Aijo beidzot tiks atņemta Latvijas pilsonība 8
“Tie, kas vēlēja par Grevcovu, domā tieši tāpat – tādu cilvēku ir ļoti daudz,” tā Zatlers
Live TEKSTA TIEŠRAIDE. Ukrainā turpinās smagas kaujas par Bahmutu
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
Farmaceita padomi piemērotas zāļu formas izvēlei
14:26
Nolemts. Nacionālboļševikam Benesam Aijo beidzot tiks atņemta Latvijas pilsonība 8
13:49
Augulis: Jauno Rīgas koncertzāli vajadzētu būvēt tā, lai tajā jau ir gatava bumbu patvertne
13:29