Izstādē eksponēti divpadsmit mākslinieku darbi, kas atklāj individuālos raksturus un gadu gaitā izkoptos mākslinieciskos rokrakstus.
Izstādē eksponēti divpadsmit mākslinieku darbi, kas atklāj individuālos raksturus un gadu gaitā izkoptos mākslinieciskos rokrakstus.
Publicitātes foto

Kurzemes krāsas Latgales mākslas telpā 0

Daugavpils Marka Rotko Mākslas centrā no 16. novembra līdz 13. janvārim apskatāma Talsu mākslinieku grupas izstāde “Kurzemes krāsas”.

Reklāma
Reklāma
Krievija uzbrūk Ukrainai ar “brīnumieroci”. Ar to varētu tikt galā tikai F-16 144
TV24
“Viņi ir gatavi uz visādām neģēlībām.” Kas mudinātu Putinu pieņemt lēmumu uzbrukt NATO?
Veselam
Neviens to pat nenojauta – pasaulē populāros kosmētikas produktos vēzi izraisošas ķīmiskas vielas 800 reižu pārsniedz normu 33
Lasīt citas ziņas

Iespējams, spītējot gada tumšākajam laikam, piektā gadu noslēdzošā izstāžu sezona Daugavpils Marka Rotko Mākslas centrā ir veidota stilistiski piesātināti, mākslinieciski daudzveidīgi un ģeogrāfiski plaši. Līdzās starptautiska līmeņa māk­slinieku tekstildarbiem, Eiropas gobelēnu foruma pārstāvjiem, Lietuvas un Igaunijas labākajiem grafiķiem savu kolorītu spilgti pauž Talsu mākslinieki grupas izstādē “Kurzemes krāsas”.

Talsu mākslas grupa, saukta arī par “Talsu Krūmu mākslas grupu”, Latvijas mākslas telpā ir zināma jau kopš 20. gadsimta 80. gadiem. Toreiz, pirms vairāk nekā trīsdesmit gadiem, veidojās mākslas grupas kodols, kas apvienoja vienas paaudzes māksliniekus ar kopīgu dzīves un mākslas uztveri.

CITI ŠOBRĪD LASA

Gadu gaitā grupas sastāvs būtiski nav mainījies, piepulcinot vien dažus aktīvus jaunākās paaudzes māksliniekus. Skanīgais nosaukums “krūmisti” norāda uz mākslinieku ciešo saikni ar dabu un liecina par vēlmi iziet ārpus sienām, šķietami vispārpieņemtām robežām.

Neatkarīgi no mūsdienās arvien pieaugošajām individuālisma iezīmēm Krūmu mākslas grupa vienojas ne tikai kopīgās konceptuālās izstādēs, bet arī īsteno pārdrošākās radošās ieceres, kopīgi ceļo, rod iedvesmu un mākslas valodā runā par sabiedrībā aktuālām problēmām. Viņus viennozīmīgi var dēvēt par Talsu kultūras un mākslas vides veidotājiem un spilgtākajiem Kurzemes mākslas pārstāvjiem.

Izstāde “Kurzemes krāsas” ir pirmā Krūmu grupas tikšanās ar mākslas baudītājiem Daugavpilī. Izstādē eksponēti divpadsmit mākslinieku darbi, kas atklāj individuālos raksturus un gadu gaitā izkoptos mākslinieciskos rokrakstus.

Pieredzē, domu vienotībā un darbībā rastā kopības sajūta jaušama arī izstādes konceptā. Viena mākslinieka radītais darbs harmoniski un kompozicionāli papildina otru. Līdzās glezniecībai izstādīta fotogrāfija, telpiska instalācija un audiovizuāla informācija. Projekta kuratore Guna Millersone izstādi veidojusi, rādot Talsu mākslinieku galvenos inspirācijas avotus – ainavu un katra individuālo dzīves izjūtu šajā vietā un laikā.

Guna Millersone. “Rapši un ugunspuķes”. Daugavpils Marka Rotko mākslas centra krājums.
Publicitātes foto

Kopumā izstādē dominē Talsu māksliniekiem raksturīgā ekspresivitāte un piesātinātā krāsu palete, kas iedvesmu radusi dabā, tās parādībās un kontrastos. Tieši dabas cikliskums, tās mainība un neparedzamība ir attīstījusi dinamiskas un spraigas grupas pārstāvju mākslinieciskās izpausmes.

Spilgtas krāsas un abstrakcija Andra Vītola, Gunas Millersones, Guntas Kalseres un Elmāra Orniņa gleznās mijas ar nedaudz piezemētiem zemes toņiem ekspresionista un kolorista An­dra Biezbārža kompozīcijās un Zigurda Poļikova radītajās krāsu un domu kombinācijās.

Ineses Mīlbergas akvarelī gleznotās sadzīviskās ainas atklāj gaismēnas un krāsu nianses, rādot konceptuālo reālismu. Bet Modra Sapuna uz saplākšņa veidotie mākslas darbi arvien pierāda sevi kā spilgtu naivisma paraugu Latvijas mākslā.

Izstādē skatāmi gan šā gada laikā tapuši, gan jau vernisāžu piedzīvojuši mākslas darbi. Lai gan Ulda Balga 20. gs. 80. gados radītais sudraba želatīna kopiju cikls “Deviņas ribas” uzstādījumos un nejaušos kadros rāda padomju laika sabiedrības izjūtas, minimālisma un lakonisma piesātinātās kompozīcijas joprojām spilgti pauž māksliniecisko redzējumu ar tām pievienoto laikmeta vērtību.

Reklāma
Reklāma

Meditatīvi savos attēlos ir vēl divi Talsu fotogrāfi. Gatis Spalvēns sudraba želatīna kopiju ciklā “Mazpilsēta” reflektē par mazpilsētas vides noskaņām, bet Dainis Kārkluvalks rāda Ziemeļkurzemes ļaužu dzīves un dabas skarbo skaistumu digitālajās krāsu fotogrāfijās.

Nozīmīga vieta izstādē ierādīta divām Lauras Feldbergas instalācijām “Saviļņojums” I – II, kas skatītāju ievadīs Kurzemes krāsu un sajūtu viļņojumā. Ekspozīciju noslēdz Gunas Millersones, Ģirta Grenevica, Talsu novada muzeja un Talsu televīzijas sadarbībā tapusī 20 minūšu garā videofilma “Krūmi, draugi un māksla”, kas vieglā un plūstošā stilā rāda mākslas grupas aktivitātes daudzu gadu garumā, bet vienlaikus pierāda, ka viena no aktīvākajām māk­slas grupām Latvijā joprojām ir un paliek uz viena viļņa.