Foto – Shutterstock

Kurzemes lepnums – baltais sviests. Recepte, kā tādu pagatavot pašam 1

Kā mājās pagatavot balto sviestu? OLGA PRIEKULES NOVADĀ

Reklāma
Reklāma
Notriektā tautumeita 6
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 32
Lasīt citas ziņas

Baltais sviests ir Rucavas novada lepnums, tā gatavošana atšķiras no tradicionālās sviesta kulšanas. Lai iemācītos pagatavot šo produktu, iespējams, sākumā pāris litru krējuma ies zudībā, jo ne katram tas sanāk ar pirmo reizi. Baltajam sviestam ir viendabīga, mīksta un plastiska konsistence.

Liesāks un gaisīgāks

Atšķirībā no klasiska sviesta šim produktam gatavošanas procesā neatdala piena sūkalas un neskalo vairākkārtējos ūdeņos. Lai to sakultu, nevar lietot mikseri, krējumu maisa ar koka karoti pulksteņrādītāja virzienā. Šāds sviests paredzēts tūlītējai ēšanai, to neiesaka uzglabāt ilgāk par trim dienām. Pēc tam baltais sviests kļūst skābenāks, zūd tā patīkamais aromāts.

CITI ŠOBRĪD LASA

Svaigi pagatavots baltais sviests ir ar patīkamu, viegli skābenu garšu, smaržo pēc tikko kulta sviesta, krāsa ir viegli iedzeltena. Vidējais tauku saturs ir 40%. Tas pēc konsistences un garšas līdzīgs klasiskajam krēmsieram vai kausētajam sieram. Izcili garšo uz rupjmaizes vai kopā ar vārītiem kartupeļiem, labi iederas suši pildījumā, kopā ar dillēm un citiem zaļumiem uz grilētiem vai sutinātiem dārzeņiem, garšo ar vārītām pupiņām vai izsutinātām sviesta pupiņu pākstīm.

Pagatavošana

Vislabāk izmantot īstu lauku krējumu, kas pēc kulšanas vismaz 4–5 dienas pastāvējis ledusskapī un labi sabiezējis. Var lietot arī veikalā nopērkamo krējumu, ieteicams izvēlēties produktu ar maksimāli augstāku tauku saturu. Tradicionāli lieto pašu gatavotu rūgušpienu no lauku piena, kas raudzēts istabas temperatūrā (20–24 °C), līdz sabiezē. To var aizstāt ar kefīru.

Recepte 

(iznāk aptuveni 500 g sviesta)

• 500 ml bieza lauku krējuma (35–40%)

• 200 ml rūgušpiena

• ¼ –⅓ tējkarotes sāls

Vispirms metāla bļodā krējumu (divas lielās koka karotes lauku krējuma) kuļ, līdz parādās pirmās sūkalas. Pēc tam bļodu liek karsta ūdens peldē un maisot turpina kult, līdz krējums sāk kust (nedrīkst ļaut tam pilnībā izkust!). Karsēšanu beidz, kad masa kļuvusi mīksta, plastiska un spīdīga. Lai izdotos baltais sviests, tieši pareiza karsēšana ir viens no galvenajiem nosacījumiem. Ja krējums izkusīs, no tāda šo gardo sviestu neizdosies pagatavot.

Pievieno vēl pāris karošu krējuma un atkal kuļ, pēc tam silda un turpina kulšanu. Tā rīkojas, līdz viss krējuma sakults.

Gatavošanas nobeigumā pielej rūgušpienu un rūpīgi samaisa. Beigās pieber sāli un samaisa. Ja ir vēlēšanās, pievieno arī smalki sakapātus zaļumus. Noliek ledusskapī, lai sastingst.

Ja senos laikos saimnieks ciemiņam galdā cēla balto sviestu, viņu uzskatīja par skopu, jo šo sviestu dēvēja par mazvērtīgu.

UZZIŅA

Baltais sviests ir teju divreiz liesāks nekā tradicionāli gatavotais.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.