Foto – Shutterstock.com

Labākās zāles pret slinkumu: iesaka psihoterapeite 4

Ar slinkuma sajūtu noteikti saskārušies visi, vienīgi citi tam ar lielu atdevi ļaujas, bet citi to iznīdē jau saknē. No kā rodas slinkums un kā to vislabāk pievarēt, stāsta psiholoģe un psihoterapeite Zane Krūmiņa.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 24
Putins ir izmēģinājis jaunu “superieroci”, kādu pasaule “vēl nav redzējusi” 156
Kokteilis
Magnētiskās vētras 2024. gada aprīļa beigām – visbīstamākās dienas
Lasīt citas ziņas

– Slinkums ir nespēja sevi piespiest darīt to, kas rada piepūli un nav tik tīkams. Tomēr slinkums nerodas tāpat vien – to radījusi mūsu psihe, tādā veidā signalizējot par kaut ko svarīgu, kas notiek mūsos. Vienkārši pasludinot to par iznīcināmu ienaidnieku, mēs kritizējam daļu sevis. Slinkums slikts, tātad es arī esmu slikts. Daudz būtiskāk ir saprast, kas aiz slinkuma slēpjas.

Un slēpties šeit var dažādas lietas. Tā var būt slēpta protesta forma pret kaut ko mums nepieņemamu vai netīkamu, piemēram, nemīlētu darbu. Reizēm slinkuma pamatā var būt enerģijas kritums, kas saistīts ar organisma novājinātību. Slinkuma varā biežāk var nokļūt cilvēki, kuri savas dzīves laikā saņēmuši tiešu vai slēptu ziņu no sev svarīgiem cilvēkiem – “nevajag izcelties”, “esi nemanāms, tāds kā visi” . Tie ir cilvēki, kuriem ir nācies vairāk dzīvot un darīt lietas pēc pienākuma principa “tā vajag”, nevis – “es vēlos”. Slinkums var būt sabiedrotais neapmierinātībai ar savu dzīvi kopumā un bezcerības izjūtai kaut ko tajā mainīt. Lai izprastu sava slinkuma iemeslus, cilvēkam vērts ieklausīties sevī un atšķetināt dažus svarīgus jautājumus. Kādēļ man vajadzīgs slinkums, ko tas man dod? No kā tas mani pasargā? Varbūt vērts pārskatīt savas dzīves pamata izvēles – vai es dzīvoju tā, kā vēlos, vai tiešām daru to, kas man sirdij tuvs? Ja nē – kā es varu šīs lietas ietekmēt, ko varu mainīt? Priecājoties par paveikto, mums vienmēr rodas papildu enerģija darīt kaut ko vēl, un slinkums atkāpjas. Svarīgi iemācīt sevi darīt lietas laikus, jo sakrājusies kaudze ar darāmo izraisa dusmas, pārdzīvojumus un bezspēcību, un slinkums ir klāt. Vislabākās zāles pret slinkumu ir mundrums it visā, kā ieradums. Tā ir aktīva dzīves pozīcija, kas liek justies darbīgam, dzīvespriecīgam un līdz ar to gandarītam pašam par sevi.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.