Foto – Shutterstock

“Nenorakstiet” redzes problēmas uz vecumu. Kādi iemesli vēl var būt izmaiņām 0

Brilles neglābs

Mainīgs redzes asums un tās pasliktināšanās, miglošanās, kā arī peldoši apduļķojumi acu priekšā var liecināt par cukura diabēta radītām izmaiņām acīs, taču sūdzību var arī nebūt.

Reklāma
Reklāma
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 13
NATO admirālis atklāj, vai ir pazīmes, ka Krievija tuvākajā laikā plāno iebrukt kādā no NATO valstīm
VIDEO. Kāpēc gurķus tin plēvē? Atbilde tevi pārsteigs
Lasīt citas ziņas

“Tā kā otrā tipa cukura diabēts nereti sākas bez kādām pazīmēm, bieži vien pirmais, kurš, ieraugot izmaiņas acs dibenā, sūta pārbaudīt cukura līmeni asinīs, ir acu ārsts. Tās nozīmē, ka slimība savu postošo darbu nemanāmi veikusi, iespējams, vairākus gadus,” stāsta Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas acu ārste Lāsma Volksone.

Paaugstināts cukura līmenis asinīs var radīt asinsvadu izmaiņas acīs: diabētisko retinopātiju vai arī tīklenes centrālās daļas – mākulas – tūsku.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pirmā tipa diabētu atklāj laikus, jo vispārējās sūdzības ir izteiktākas. Šajā gadījumā, cukura līmenim paaugstinoties, mēdz rasties tā sauktā viltus tuvredzība. Injicējot insulīnu un tādējādi samazinot cukura līmeni asinīs, pēc dažām stundām tā pāriet. Savukārt, cukura līmenim pazeminoties, redze pasliktinās tuvumā, jo mainās lēcas struktūra un izliekums. Par laimi, šie traucējumi neatstāj paliekošas sekas.

Ar otrā tipa diabētu parasti sirgst gados vecāki cilvēki, no kuriem daudziem ir tā sauktā vecuma redze un katarakta, tāpēc diabēta radītās izmaiņas var palikt neievērotas. Vienīgi, ja lietotas lasāmbrilles, paaugstinoties cukura līmenim, mēdz uzlaboties redze tuvumā. Jāpievērš uzmanība mainīgai redzei, kas vienu dienu ir labāka, otru – sliktāka.

“Bieži vien otrā tipa diabēta slimnieki acu ārstu neapmeklē, jo draugi vai kaimiņi iestāstījuši, ka vainīga katarakta. Citi cer, ka dakteris izrakstīs brilles un viss būs kārtībā, taču šajā gadījumā tā nenotiks.”