Publicitātes foto

Lai gladiolas dāvātu skaistus ziedus
. Kā glabāt bumbuļsīpolus 0

Gladiolas – viscēlākie no visiem ziediem – šovasar jau tikpat kā noziedējušas. Pienācis laiks novākt to sīpolus. Bet kā to pareizi darīt un kā bumbuļsīpolus uzglabāt, lai nākamajā vasarā augs atkal dāvātu skaistus, veselīgus ziedus? Padomus sniedz gladiolu un īrisu selekcionārs Laimonis Zaķis.

Reklāma
Reklāma
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija
Viedoklis
Krista Draveniece: Puikam norauj bikses, meitai neļauj pačurāt. Kādi briesmoņi strādā mūsu bērnudārzos? 115
TV24
Vai rudenī tiks palielinātas pensijas? Saeimas deputāts par plānotajām izmaiņām pensiju aprēķinā
Lasīt citas ziņas

* Gladiolas iesaka novākt, sākot no septembra otrās puses līdz oktobra pirmajai pusei. Sāk ar agrīnām šķirnēm, beidz ar vēlīnām un vairsīpoliņu sējumiem.

* Uzreiz ieteicams nogriezt vai izlauzt stublāju līdz ar sīpolu. Turpat uz lauka var arī saīsināt saknes un atdalīt vecos, lielos sīpolus. Tas veicinās labāku žūšanu.

CITI ŠOBRĪD LASA

* Mazgāt bumbuļsīpolus ieteicams tikai tad, ja tos žāvēsiet saulē un vējā vai paaugstinātā temperatūrā ar ventilāciju. Ja gladiolu sīpolus paredzēts žāvēt uz bēniņiem vai pie aukstiem radiatoriem, labāk nemazgāt.

* Gladiolām nedrīkst ļaut ziedēt līdz norakšanas brīdim. Lai bumbuļsīpols nobriestu, tam jāatrodas augsnē vēl vismaz trīsdesmit dienas pēc noziedēšanas vai zieda nogriešanas.

* Tajā pašā dienā pēc novākšanas gladiolu bumbuļsīpolus ievieto kastītēs un apžāvē saulē un vējā. Pēc tam novieto žāvēšanas telpā un 7 līdz 10 dienas tur paaugstinātā temperatūrā ar aktīvu gaisa apmaiņu (ieteicamā temperatūra ap +30 grādiem.). Vēl divas līdz trīs nedēļas turpina žāvēt istabas temperatūrā (18 līdz 20 grādi). Pēc tam novieto pastāvīgās glabāšanas telpā.

* Ja jāžāvē ne pārāk liels stādāmā materiāla apjoms, bet nākas to darīt, piemēram, pilsētas dzīvoklī, kurā centrālapkure vēl nav ieslēgta, var lietot nelielu kaloriferu vai elektrosildītāju kopā ar ventilatoru. Kastītes ar sieta dibenu vai sietu novieto virs tiem.

* Gladiolām neilgā periodā – aptuveni vienā līdz divās nedēļās no žāvēšanas sākuma –, no jaunā bumbuļsīpola viegli atdalās saknes un vecā sīpola paliekas. Rudenī vajadzētu notīrīt lielos bumbuļsīpolus. Nenobriedušos vēlīno šķirņu sīpoliņus un vairsīpoliņus labāk neattīrīt, tad būs mazāks risks, ka tie ziemā izkaltīs.

Reklāma
Reklāma

* Ieteicamā glabāšanas temperatūra ziemā – no +4 līdz +6 grādiem pēc Celsija, turklāt temperatūrai jābūt stabilai. Lielas temperatūras svārstības provocē miera perioda izbeigšanos. Relatīvais gaisa mitrums telpā – ne augstāks par 70%.

* Gladiolu stādāmo materiālu nav ieteicams glabāt kopā ar augļiem un dārzeņiem. Ja telpa ir auksta un temperatūra ziemā var noslīdēt zem nulles, jādomā, kā to apsildīt. Lielā telpā enerģijas ekonomijas nolūkos to daļu, kurā glabājas gladiolas, var norobežot ar polietilēna plēves starpsienu. Tādā pašā veidā var atdalīt stūrīti no apkurinātas telpas (piemēram, kopā ar logu), nodrošinot tajā regulējamu ventilāciju ar aukstu gaisu. Nelielus gladiolu daudzumus var glabāt ledusskapja apakšējā daļā. Apmēram mēnesi pirms stādīšanas gladiolas jānovieto siltumā, lai atmodinātu no ziemas miega.

* Sēnīšu slimību bojāti bumbuļsīpoli gandrīz nekad nav glābjami, bet bakteriālā kraupja bojātie gan. Kraupja bojājumi izpaužas kā iegrimuši, asi norobežoti brūni plankumi, parasti apaļi, virsma spīdīga. Ar naža smaili aizķerot bojāto vietu, tā labi atdalās no bumbuļsīpola. Izoperētās vietas dezinficē. Stipri sagraizītus sīpolus vēlams apkaisīt ar saberztas koka ogles un sēra pulvera maisījumu. Lielākas operācijas labāk veikt pirms stādīšanas, jo rudenī stipri sagraizīti sīpoli glabāšanas laikā var sakalst.

* Lielu postu gladiolām var nodarīt gladiolu tripši – ap 1,5 mm lieli kaitēkļi. Vasarā tos apkaro, stādījumus miglojot ar insekticīdiem. Tikt ar tiem galā glabātavā ir daudz grūtāk. Nobremzēt tripšu aktivitātes var, noregulējot pareizu glabāšanas temperatūru. Pavasarī kaitēkļus iespējams iznīcināt, visus bumbuļsīpolus kodinot ar sistēmas iedarbības insekticīdiem – aktaru, fastaku u.c.

* Vispiemērotākā gladiolu audzēšanai ir atklāta vieta ar pilnu saules apgaismojumu no rīta līdz vakaram, iestrādāta, organiskām vielām bagāta, vidēji smaga smilšmāla vai mālsmilts augsne ar stabilu mitruma režīmu. Galvenais – tāda vieta, kurā gladiolas agrāk nav audzētas.

* Stādīšanai labāk iegādāties jaunus bumbuļsīpolus, kuri iepriekšējā gadā vai pirms gada izaudzēti no vairsīpoliņiem. Jāatceras, ka gladiolas bumbuļsīpols augstas kvalitātes ziedu garantē četras līdz piecas sezonas.

* Lai vairsīpoliņi efektīvu sadīgtu un strauji attīstītos, tiem var nolobīt cieto apvalku. Šī procedūra jāveic uzmanīgi, lai neievainotu vairsīpoliņus.

* Izplatītākais paņēmiens ir vairsīpoliņu mērcēšana un diedzēšana. Remdenā ūdenī tos mērcē līdz vienai diennaktij, pēc tam diedzē, sajaucot ar mitrām smiltīm, kūdru, zāģu skaidām. Otrs variants – maisiņus ar vairsīpoliņiem var salikt kastē un pārklāt ar mitru drēbi. Sēj, tiklīdz parādījušās pirmās saknītes.

* Stādīt gladiolas ieteicams aprīļa beigās vai maija sākumā, kad augsne iesilusi līdz +9 grādiem, vairsīpoliņus – pēc iespējas agrāk.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.