Foto – Shutterstock

Lai kājas vienmēr sausas – kā pasargāt apavus no samirkšanas? 0

Pilsētā uz ielām sāls izkausējis sniegu, slapjā putra samērcē zābakus un pēc nožūšanas atstāj neglītus plankumus uz tiem. Kā pasargāt apavus, lai tie nesamirkst? Šoreiz izmēģinām dažādus apavu impregnētājus, kuru ražotāji sola teju nanoefektu – pilnvērtīgu mitruma atgrūšanu.

Reklāma
Reklāma
Krimināls
VIDEO. “Bēdz prom!” Kārsavā iereibusi kompānija bēg no policijas un smejas par vadītāja nonākšanu policijas rokās 43
Krievija uzbrūk Ukrainai ar “brīnumieroci”. Ar to varētu tikt galā tikai F-16 144
VIDEO. Kāpēc gurķus tin plēvē? Atbilde tevi pārsteigs
Lasīt citas ziņas

Impregnēt nozīmē izsmidzināt speciālu līdzekli, kas nožūstot veido ūdeni, dubļus atgrūdošu slāni un neļauj apaviem samirkt. Kurpnieki šo procedūru iesaka izmantot visu veidu apaviem, izņemot tos, kas gatavoti no lakādas. Impregnētāju pirmoreiz uzklāj pēc apavu iegādes un ļauj tam vismaz diennakti iedarboties. Pirms došanās laukā izsmidzināt nav jēgas, jo līdzeklim jānožūst un uz virsmas jāizveido aizsargkārta, kas atgrūž mitrumu. Instrukcijās teikts, ka impregnētāji aizver ādas poras, tādējādi neļaujot iekļūt mitrumam, kā arī pabaro to, tāpēc apavi kalpo ilgāk. Kā tas ir praksē?

Īstās un neīstās nanotehnoloģijas

Atsevišķu aerosolu ražošanā izmantotas nanotehnoloģijas. Nanodaļiņas ir aptuveni tūkstoš reižu mazākas par cilvēka matu, tāpēc labi iekļūst ādā, veidojot aizsargkārtu, kas neļauj mitrumam un netīrumiem veidot saķeri ar apstrādāto virsmu. Videomateriālos iespējams redzēt nanotehnoloģiju iedarbību, kad ar šādu līdzekli apstrādāts audums, āda vai cita virsma perfekti atgrūž dubļus un ūdeni. Šāda veida aerosoli varētu būt vieni no efektīvākajiem impregnētājiem. Taču praksē viss ir citādi. Kvalitatīvs šķidrums maksā dārgi (500 ml aptuveni 40–50 eiro), tāpēc daži ražotāji impregnētājos izmanto nanodaļiņas, kas ir tikai maza daļa no aerosola sastāva, un 300–400 ml tilpuma aerosols maksā 7–8 eiro. Viss pārējais ir kā parastajiem impregnētājiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Apstrādājot zābaka virsmu piecas reizes, cerēto nanoefektu tā arī neizdevās iegūt. Neliels ūdens daudzums tika atgrūsts, bet daļa tomēr iesūcās apavos un tie samirka. Lai gan ražotājs norāda, ka aerosols izveido aizsargslāni, kas padara materiālu noturīgu pret ūdens, sāls, netīrumu iedarbību, vienlaikus saglabājot gaisa caurlaidību, un pēc apstrādes izstrādājumu nav nepieciešams padziļināti tīrīt, to neizdevās novērot.

Savukārt, ja tā tiešām ir nanotehnoloģija, efekts ir brīnumains, lai gan, piemēram, garo ādas zābaku apstrāde ir ļoti dārga.

Visdažādākie impregnētāji

Teju katrs apavu kopšanas līdzekļu ražotājs piedāvā arī impregnētāju. Izmēģinot vairākus, jāatzīst, ka to iedarbība bija līdzīga. Tie pavisam noteikti nav brīnumlīdzekļi, kas pasargā apavus no samirkšanas, uz ietvēm ejot pa daļēji izkusušu, pelēku masu, kurā sniegs sajaucies kopā ar smiltīm un sāli. Vienam zābakam uzsmidzinot, bet otram – ne, efekts bija manāms: apstrādātajam mitrs kļuva tikai purngals, savukārt neapstrādātajam – teju puse apakšas.

Otrajā eksperimenta daļā izsmidzinot apaviem trīs kārtas aizsarglīdzekļa un pēc tam uzlejot ūdeni, varēja pārliecināties, ka tas iedarbojās mazliet labāk nekā pseidonanotehnoloģiju līdzeklis, tomēr āda kļuva nedaudz mitra. Secinājums: ja lieto regulāri, lētāks risinājums (aptuveni 5–6 eiro par 300–400 ml) ir gluži pieņemams, taču apgalvot par pilnvērtīgu aizsardzību pret mitrumu, kā ražotāji sola reklāmās, būtu pārspīlēti.

Visparastākais silikons

Kā zināms, silikons labi aizsargā pret mitrumu. Pēc nožūšanas tas veido blīvu silikona polimēru slāni, kas atgrūž ūdeni un mitrumu. Zinot šīs īpašības, eksperimenta laikā izmēģināju, kā tas pasargātu gludu ādu no samirkšanas. Apavi tika apstrādāti trīs reizes, pēc katras ļaujot tiem labi nožūt. Patīkams pārsteigums – notecēja 95% ūdens, un āda nekļuva mitra! Turklāt silikona aerosoli ir lētāki, 500 ml maksā aptuveni 4–6 eiro. Tika izmantots bezkrāsains universālais silikons, nevis specifiskais blīvgumijām un citām mašīnu detaļām paredzētais vai silikons – smērviela.

Reklāma
Reklāma

Pieejamie pakalpojumi

Apavu darbnīcās piedāvā impregnēt apavus, dodot garantiju visai sezonai. Tas notiek augstspiediena impregnēšanas iekārtā, izmantojot speciālu ķīmiju. Tas gan ir diezgan dārgs pakalpojums, par ko jāmaksā gandrīz trešdaļa apavu cenas (ja tie nav ekskluzīvi zābaki). Zamšādas, velūra vai nubuka apavus noteikti ir vērts impregnēt, jo saglabāt tos sausus Latvijas mainīgajā ziemā ir gandrīz neiespējami. Garajiem zābakiem pakalpojums maksā aptuveni 22 eiro, puszābakiem – 15 eiro, kurpēm – aptuveni 7 eiro, par bērnu apaviem atkarībā no izmēra jāmaksā 7–15 eiro.

SVARĪGI

Ja apavi tomēr samirkuši, nežāvējiet tos uz radiatoriem vai pie krāsns mūrīša, jo āda kļūst sausa, cieta un trausla, sāk plaisāt arī zole, līdz ar to ievērojami tiek saīsināts zābaku vai kurpju mūžs. Apavus vajag žāvēt istabas temperatūrā, izmantojot neapstrādāta koka spriegotājus, kas labi uzsūc mitrumu un saglabā zābaka formu un izskatu. Ja spriegotāji nav pieejami, iekšpusē var sabāzt avīzes.

UZZIŅA

• Pēc dažu impregnētāju uzklāšanas apaviem nedaudz mainās krāsa, tāpēc pirms uzsmidzināšanas ieteicams uz mazāk redzamas vietas izmēģināt tā iedarbību.

• Lai no zamšādas un nubuka iztīrītu sāls pēdas, nepietiek ar drāniņu un apavu kopšanas līdzekli – jāņem talkā apavu šampūns vai tīrīšanas putas. Bieži tīrot, apavi nereti zaudē krāsu, bet problēmu var atrisināt ar speciālajiem krāsu atjaunotājiem.