Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto: FREEPIK

Lai uz viedtālruņa nav koronavīrusa: Kaspersky padomi 0

Daudzas izolējušās valstis visā pasaulē pašlaik no jauna pievērš pastiprinātu uzmanību personiskajai higiēnai. Kaut gan ļaudīm iesaka bieži mazgāt rokas, cik daudzi tikpat stingri izturas pret saviem viedtālruņiem? Kaspersky sniedz dažus padomus, kā no vīrusiem pasargāt mobilās ierīces.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 63
Kāda būs Ukraina 5-10 gadus pēc kara? Zelenskis aicina nefantazēt, bet divas lietas viņš apsola
Lasīt citas ziņas

“Jau pirms Covid-19 pandēmijas bija biedējoši iztēloties, cik daudz sīkbūtņu dzīvo uz mūsu personīgajām mobilajām ierīcēm. Ņemot vērā, ka koronavīruss spēj vairākas dienas izdzīvot istabas temperatūrā un saglabāt infekciozitāti uz metāla, stikla, keramikas un plastmasas, ir ļoti svarīgi ievērot iedarbīgu dezinficēšanas kārtību,” norāda Kaspersky drošības eksperts Māhers Jamuts.

Vīruss var nonākt uz tālruņa vai planšetdatora divējādi: sīkos pilienos, kad tuvumā klepo inficēta persona, vai no jūsu paša rokām pēc pieskaršanās durvju rokturiem, bankas automātu pogām un tamlīdzīgi.

CITI ŠOBRĪD LASA

Par laimi, ja mobilā ierīce netiek nodota kādam, kas ir inficēts, lai viņš klepojot nošķiestu to, inficēšanās varbūtība pa gaisu ir zema. Pārnešana ar roku ir atkarīga no saskares ilguma un atšķiras dažādiem mikroorganismiem. Tā kā pagaidām nav pieejami uzticami dati par Covid-19, vienmēr ir ieteicams būt sevišķi piesardzīgam.

“Ja jums ir jādodas uz veikalu pēc pirmās nepieciešamības precēm, pēc atgriešanās mājās ir obligāti jādezinficē tālrunis. Vairāki parasti sadzīves līdzekļi ir iedarbīgi pret koronavīrusu: etilspirts (C2H5OH), izopropilspirts (C3H7OH), ūdeņraža pārskābe (H2O2) un nātrija hipohlorīts (NaClO),” stāsta Kaspersky drošības eksperts Māhers Jamuts.

Izopropilspirts tiek uzskatīts par vismazāk kaitīgo oleofobajam pārklājumam, kas ļauj pirkstiem slīdēt pa ekrānu, nenosedzot to ar pirkstu nospiedumiem, tāpēc, ja varat, izmantojiet to (izsmidzināmu vai mitrās salvetes).

Etilspirts un ūdeņraža pārskābe ir jāuzskata par rezerves variantu, ja nav nekā cita. Šo līdzekļu bieža lietošana var ātri sabojāt oleofobo pārklājumu. Atkarībā no pārklājuma var pietikt pat ar vienu reizi.

Optimālā koncentrācija ir aptuveni 70-80%. Tīrāks spirts pārāk ātri iztvaiko, lai nodrošinātu vislabākos rezultātus. Dezinficējošajam šķīdumam aptuveni minūti ir jāatrodas uz virsmas. Vājāka koncentrācija mazāk iedarbīgi likvidē vīrusus.

Šī iemesla dēļ nevajag etilspirta vietā izvēlēties, piemēram, degvīnu. Pat stikla tīrīšanas līdzeklis nav tik iedarbīgs kā izopropilspirts, jo spirta tilpumkoncentrācija ir ievērojami mazāka.

Tāpat ir svarīgi neieliet dezinfekcijas līdzekli viedtālruņa savienotājos, skaļruņos un citās atverēs, pat ja tas ir ūdensdrošs. Ieteicams ņemt vates tamponu, samitrināt šķidrumā un uzklāt līdzekli uz visām ierīces virsmām. Nav stipri jāspiež, tikai uzmanīgi un rūpīgi jānoslauka visa virsma.

Reklāma
Reklāma

Tāda pati dezinficēšanas kārtība ir jāpiemēro visām ierīcēm, ko izmanto sabiedriskās vietās. Tie var būt planšetdatori, klēpjdatori, viedpulksteņi, aproces, austiņas utt. Taču vienmēr ielūkojieties preces vietnē, vai ražotājam ir kādi ieteikumi, kuras vielas ir vispiemērotākās ierīces tīrīšanai un kā tās lietot.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.