Laikmetīgā māksla testa režīmā 0

Latvijas Nacionālā mākslas muzeja Baltajā zālē izstādē “Tests” līdz 27. maijam būs skatāmi darbi no topošā Latvijas Laikmetīgās mākslas muzeja krājuma.

Reklāma
Reklāma

 

Kokteilis
FOTO. Mākslīgais intelekts nosauc 10 pasaules pievilcīgākos vīriešus. Starp tiem – pretrunīgi vērtēts Latvijas politiķis
Veselam
Zinātnieki atklājuši iemeslu, kas varētu izskaidrot gados jaunu cilvēku biežo saslimstību ar vēzi 57
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 70
Lasīt citas ziņas

Latvijas Laikmetīgās mākslas muzejs joprojām ir kā netverama skaņa, kā sapnis, kas pietuvojas realitātei un pēc brīža attālinās līdz horizontam. Lēni un gausi Latvijā vedas ar kultūras un mākslas iestāžu projektu realizāciju. Arī sapnis par LLMM Andrejsalā pēc nīderlandiešu arhitekta Rema Kolhāza ģeniāli izstrādātā projekta 2006. gadā, šķiet, ir izsapņots. Projekta realizācijai patlaban nav ne naudas, ne politiskās gribas. Iespējams, ka viss vēl mainīsies un ironizējot varētu teikt – ja jau esam izturējuši gadus 30 bez Laikmetīgās mākslas muzeja Latvijā, tad jau vēl kādu laiku varam pieciest. Kā nenoliedzams fakts ir tas, ka laikmetīgās mākslas muzejs tagad ir katrā sevi cienošā Eiropas galvaspilsētā. Tā Helsinkos par vienu no mūsdienu simboliem kļuvis laikmetīgās mākslas muzejs “Kiasma”, savukārt Londonas “Tate Modern” muzejs kļuvis par sava veida templi mūsdienu mākslas pasaulē. Pat mūsu kaimiņi igauņi var lepoties ar laikmetīgās mākslas muzeju Tallinā, savukārt Viļņā tāds top pašreiz.

Iespējams, ka LLMM netaps kā atsevišķs muzejs, bet tas kļūs par Latvijas Nacionālā mākslas muzeja sastāvdaļu, iespējams, ka tiks izstrādāts vienkāršāks projekts un piemērota cita ēka un, iespējams, ka visas bažas ir gaistošas un Latvijā būs sava laikmetīgās mākslas meka. Lai vai kā, tomēr jau šodien tiek veidots LLMM krājums, kur darbus atlasa Kultūras ministrijas apstiprināta starptautiska ekspertu komisija un daļu no šā krājuma var aplūkot jau tagad izstādē “Tests”.

CITI ŠOBRĪD LASA

Izstādes konceptuālo ietvaru un mākslas darbu atlasi veido kuratore Helēna Demakova:

 

“Izstādes nosaukums aizgūts no kolekcijā esošā 1992. gada Viļņa Zābera grafiku cikla “Tests horizontāļu identificēšanai”, kuru viņš radīja tieši pirms 20 gadiem. Tie ir daudznozīmīgi darbi, kas tapa izteikti sociālas ievirzes izstādei “Kvalitāte’ 92”.

 

Grafikās izmantoti Viļņa Zābera tēva 50. gadu amatierfoto no Lubānas rajona. Tajās atklājas estetizēta padomju dzīves saulainā puse – sporta svētki un “jauncelsmes” darbs. Mākslinieks šīs fotogrāfijas it kā klasificējis un novietojis aiz horizontālām barjerām.

Vienlaikus izstādes nosaukums “Tests” norāda uz iespēju paraudzīties uz noteiktu, kaut arī fragmentāru Latvijas laikmetīgās māk-slas attīstības procesu. Tiek aptverti pieci gadu desmiti, sākot no 60. gadiem. Ekspozīcijai atlasīti tie darbi, kas parāda cilvēka pasauli, kurai saturiski ir sakars ar jutekliski tveramo un intelektuāli aprakstāmo realitāti. Tas nav pašsaprotami attiecībā uz visu kolekciju, jo tajā atrodas arī izteikti metafiziski darbi, piemēram, Barbaras Gailes monohromie gleznojumi un Ilmāra Blumberga litogrāfijas. Izstādes formāts neļauj izstādīt vairāk darbu, taču tas ir piemērots noteiktam reprezentatīvam kopumam.”

Izstādē skatāmi Māras Brašmanes, Ginta Gabrāna, Kristapa Ģelža, Gvido Kajona, Imanta Lancmaņa, Viļņa Zābera, Aijas Zariņas un citu mākslinieku darbi.

Reklāma
Reklāma

2013. gadā izstādi “Tests” paredzēts eksponēt Krievijas Valsts laikmetīgās mākslas centrā Maskavā un KUMU mākslas muzejā Tallinā.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.