Foto: mammadaba.lv

Laiks apsekot mazo putnu būrīšus LVM dabas parkā Tērvetē 0

Marta mēnesī līdztekus pārmaiņām dabā – paliem upēs, pārmitras zemes smaržu mežā un tīrumos, pirmajiem pumpuriem un manāmi garākām gaismas stundām – norit pārmaiņas arī dzīvnieku pasaulē. Atgriežas pirmie gājputni un riesto ligzdotāji, vēsta “mammadaba.lv”.

Reklāma
Reklāma
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 32
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 24
Putins ir izmēģinājis jaunu “superieroci”, kādu pasaule “vēl nav redzējusi” 154
Lasīt citas ziņas

Latvijas valsts mežu dabas parka plašajā teritorijā arī manāma pirmā pavasara vēsmu rosināta rosība – saulainās dienās skan mežs no putnu dziesmām, ir jau dzirdētas pirmās cīruļa dziesmas, tuvējās pļavās manīts pirmais dzērvju pāris un līdz LVM Tērvetes ūdenskrātuvei atlidojušas pirmās migrējošās zosis un gulbji.

Jau vairāku gadu garumā, precīzāk deviņus gadus, LVM dabas parka Tērvetē plašajā silā marta mēnesī tiek organizēta putnu būrīšu apsekošana, to tīrīšana un bojāto putnu būrīšu noņemšana, un jaunu uzstādīšana.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ik gadu dabas parka vides izglītības speciālistiem palīdz Tērvetes novada Augstkalnes pamatskolas un Annas Brigaderes pamatskolas audzēkņi. Šogad, ņemot vērā attālināto mācību uzstādījumu, iemīļotās un gaidītās vides izglītības nodarbības ar praktisko darbu izpaliek.

Parka teritorijā izvietoti vairāk nekā 100 mazo putniņu būrīšu. Tie uzstādīti gan tūristu apmeklētākajās vietās – Rūķīšu mežā, Anneles Tēva kalna apkaimē un Sprīdīša takā, gan salīdzinoši klusākās vietās – Iršu dārzā un Tērvetes Staburaga apkaimē.

Putnu būriem ir piešķirti numuri un pat vārdi. Veicot putnu būrīšu monitoringu, būru atpazīstamība atvieglo datu apkopošanu un vēsturiskās informācijas salīdzināšanu gadu no gada. Apsekojot putnu būrīšus un atzīmējot vērojumus darba lapās, var secināt, ka mušķērāji, zīlītes un dzilnīši ir aktīvākie mājiņu īrnieki LVM dabas parkā Tērvetē.

Līdz šim atbrīvojot putnu būrus no pērnā gada iemītnieku “sadzīvotā” bez sūnām, priežu mizu plāksnītēm, pūkainām suņa vilnas ligzdiņām un kāpuriem atrastas arī pārsteidzošas pērnā gadu iedzīves liecības, tādas kā neizšķīlušās putnu olas, olu čaumalas un pat peles miga.

Citi atradumi – lapseņu, sirseņu pūžņi, labības graudi un sanestas sausas koku lapas. Bez tam, apsekojot putnu būrus, bieži tiek atrasti tādi, kas ir dzeņa kalšanas darbu bojāti. Dažu gadu pat 10 putnu būri ir izkalti un tos nepieciešams nomainīt.

Kāpēc nepieciešams tīrīt putnu būrīti? Pavisam vienkāršu – putnu mājiņu tīrīšana pagarina būrīšu izmantošanas laiku, jo mazie čivinātāji, zīlītes un melnie mušķērāji, savas mājiņas netīra, bet būvē jaunu ligzdu virsū vecajai. Tādējādi pēc vairākiem gadiem būrītis ir pilns ar ligzdu materiāliem.

Reklāma
Reklāma

Ligzda, kas uzbūvēta virs vienas vai vairākām vecajām, ir vieglāk sasniedzama putnu postītājām – caunām un citiem. Nereti uz būrīša jumta daļas redzamas nagu pēdas. Tiem, kas sarūpē piemērotas ligzdošanas vietas, putni parādā nepaliek – barojot savus mazuļus, iznīcina milzīgu skaitu koku kaitēkļu.

Svarīgi – lai būrīti uzstādītu putniem tīkami, ir svarīgi noteikt debespuses, un putnu būrīti uzstādīt tā, lai jaunās putnu mājas skreja atrastos uz austrumiem.

LVM dabas parka Tērvetē zinošās vides izglītības speciālistes Inese un Ieva ar aizrautību ik gadu skata jaunumus, ko vēsta atradumi putnu būrīšos. Tādejādi apzinot putnu daudzveidību un to kaimiņu attiecības dabas parkā, jo bieži viena saimnieka ligzdai virsū ir uzbūvēta cita. Tāda lūk, dzīve mežā!

Savulaik ornitologi secinājuši, ka Latvijas valsts mežu dabas parkā Tērvetē mājo trešā daļa Latvijas savvaļas putnu sugu. Tik dažādu dziesmu un putnu būrīšu īrnieku bagāts ir dižais Tērvetes sils!

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.