Foto: SHUTTERSTOCK

Kamēr skaistumkopšanas saloni slēgti: kā sakopt nagus mājās? 4

Elīna Kondrāte, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 24
Putins ir izmēģinājis jaunu “superieroci”, kādu pasaule “vēl nav redzējusi”
Aivars Lembergs sašutis par kārtējo slogu uz Latvijas patērētāju kakla: “Tā mēs iegriezām Krievijai – pērkam dārgākus dārzeņus no Krievijas”
Lasīt citas ziņas

Kamēr manikīra apmeklējumi ir liegti, par koptiem nagiem jāparūpējas pašiem. Ja vien mājās ir vienkāršākie nagu kopšanas instrumenti: nagu šķērītes vai knaiblītes un vīlīte, sakopt nagus varēs ikviens. Taču svarīgi ievērot dažus vērtīgus padomus, lai nesavainotu nagus un roku ādu.

“Par manikīru mājas apstākļos īsti nevaram runāt, jo manikīru veic profesionāļi. Mājās mēs varam veikt roku un nagu higiēnisku sakopšanu,” stāsta Latvijas Amatniecības kameras meistare, manikīra speciāliste, pasniedzēja Inatra Briede un teic, ka vēl pirms kāda laika nagi un to kopšana ieguva teju kulta un pašapliecināšanās statusu, bet nu esam atgriezušies pie primārās – nagu aizsargfunkcijas.

Saīsina garumu un veido formu

CITI ŠOBRĪD LASA

Ikdienā nagiem jābūt īsi apgrieztiem un tīriem. Ja nagi ir gari, tos varam nogriezt ar nagu šķērītēm vai saīsināt ar nagu knaiblītēm, ja īsi – apvīlēt. “Svarīgi nagus nenogriezt pārāk īsus, kas raksturīgi vīriešiem, jo viņiem šķiet – jo īsākus tos nogriezīs, jo lēnāk ataugs. Taču tas neietekmē nagu augšanas ātrumu,” teic speciāliste. Zem naga ir audu slānītis, ko sauc par hiponīhiju – tas aizsargā nagu, lai zem tā nenokļūtu baktērijas. Nogriežot nagus maksimāli īsus, tiek traumēts hiponīhijs.

Arī mājās pirms nagu kopšanas nepieciešams dezinficēt vai nomazgāt rokas un instrumentus, ko lietosim.

Pēc apgriešanas nags parasti ir ass un nelīdzens. Tāpēc to apvīlē. Piemērota būs smalka stikla vai minerālvīlīte, sākot no 180 gritiem (raupjuma mērvienība). Ja tā būs raupjāka (mazāk par 180 gritiem), tā var bojāt naga plātni. Raupjākas vīlītes parasti izmanto mākslīgo vai ar gellaku pārklātu nagu kopšanai.

“Nagu formu varam veidot, vīlējot dažādos virzienos – no vidus uz sānu, no sāna uz vidu. Ja vīle ir smalka, vīlēšanas virzienam nav lielas nozīmes, tā neko ļaunu nagam nevar nodarīt,” teic manikīra meistare.

Glītākam nagu izskatam var izmantot arī speciālu nagu virsmas pulēšanas vīlīti. Pulējot tiks masēta naga sakne, kas veicinās naga apasiņošanu un uzlabos augšanu, nagi izskatīsies skaisti un spīdīgi.

Kā kopt kutikulu

“Ja reiz daba paredzējusi kutikulu, tātad tai ir jābūt. Kutikula aizsargā naga sakni. Pārāk daudz tai pievēršot uzmanību – bīdot, apgriežot, stumjot –, varam iedzīvoties iekaisumos un nagu slimībās. Ja griežam kutikulu, tas jādara uzmanīgi, ar piemērotiem instrumentiem un pareizā leņķī. Darot nepareizi, varam savainoties, āda spurosies un neizskatīsies glīti. Tāpēc neieteiktu kutikulu griezt pašiem, bet ļaut tai augt, taču regulāri pamasēt ar kutikulas eļļu, uzsmērēt krēmu. Līdz ar to uzlabosies kutikulas elastība, tā neplaisās, neuzstiepsies uz naga,” iesaka Inatra Briede.

Reklāma
Reklāma

Ja veidojas ienadži vai tomēr ļoti gribas atbrīvoties no kutikulas, rokas pirms tam jāpamērcē, maigi un pavisam nedaudz āda jāatbīda, izmantojot koka irbulīti. Jācenšas kutikulu nogriezt pēc iespējas mazāk, uzmanoties neiegriezt ādā.

Krēmi un maskas roku ādai

Foto: SHUTTERSTOCK

Aukstums, dezinfekcijas līdzekļi un bieža roku mazgāšana ļoti sausina ādu un nagus. Tāpēc svarīgi parūpēties arī par roku ādas elastību un mitruma līmeņa atjaunošanu, regulāri lietojot roku krēmu. “Ļoti labi ir roku krēmi ar kaņepju, avokado, argāna, kokosriekstu vai smiltsērkšķu eļļu. Vērtīgi būs krēmi, kas satur A un E vitamīnu, kuri cīnās pret brīvajiem radikāļiem. Krēmu izvēle ir ļoti plaša. Nav vienas receptes, kādu krēmu izvēlēties, katram jāpiemeklē tāds, kas ādai liks justies vislabāk,” stāsta speciāliste.

Roku ādu var palutināt arī ar kopjošu, smaržīgu masku vai pīlingu. “Kādai patiks rokas noberzēt ar kafijas biezumiem, cita dos priekšroku samaltām auzu pārslām. Var izmantot pirts skrubjus, pagatavot skrubi no jūras sāls un samaltām nātrēm vai vīgriezēm. Jāizmanto sastāvdaļas, kas pašam ir patīkamas,” iesaka speciāliste. Taču šo procedūru nedrīkst veikt biežāk kā reizi divās nedēļās. Ādas virsējā kārta jeb epiderma atjaunojas 2–4 nedēļās. Ja roku ādu ar abrazīvu līdzekli berzēsim biežāk, epiderma nespēs atjaunoties. Āda kļūs sausa, vairs nebūs elastīga un veselīga.

Padomi!

Foto: SHUTTERSTOCK

• Aukstā laikā cimdus ieteicams uzvilkt jau iekštelpās – rokas ātri apsalst pat tajās pāris minūtēs, kamēr cimdus meklēsim somā.

Foto: SHUTTERSTOCK

• Lai saudzētu roku ādu un nagus, aizsargcimdi jālieto vienmēr, kad izmantojam sadzīves ķīmijas līdzekļus.

• Ja veicams kāds netīrs darbs, jāstrādā ar eļļām vai spēcīgiem ķīmijas līdzekļiem, jālieto ne vien aizsargcimdi, bet arī roku ādu attīrošās pastas un krēmi.

• Rokas apsalst arī caur cimdiem, tāpēc roku krēms jālieto ikreiz pirms došanās ārā. Tas jādara savlaikus, lai krēms paspēj iesūkties.

Foto: SHUTTERSTOCK

• No apkārtējās vides ietekmes nagu pasargās nagu lakas. Var izvēlēties bezkrāsainas, kas paredzētas nagu krāsas uzlabošanai vai aizsardzībai. Droši var lietot arī krāsainas nagu lakas – tas liks nagiem izskatīties skaistāk un uzlabos garastāvokli.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.