Foto: Anda Krauze

Lampa gaišajām vasaras naktīm. Radīšana soli pa solim fotogrāfijās 0

Papīru dažkārt nepelnīti noniecinām, uzskatīdami, ka šā materiāla mūžs ir pārāk īss, lai to izmantotu ilglaicīgu struktūru radīšanai. Tomēr ir kāds papīra dizaina brīnums – lampas abažūrs, kas iemieso vienkāršību, funkcionalitāti un formas skaidrību.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
“Man ir lauzta kāja un deguns, pārsista piere, pamatīgs smadzeņu satricinājums…” Horens Stalbe Dobelē nežēlīgi piekauts 33
Mājas
12 senlatviešu ticējumi par Jurģu dienu: kāda šī diena, tāda visa vasara? 25
10 apetīti nomācoši produkti, kas jāēd katru dienu 30
Lasīt citas ziņas

Grafiķe un dizainere Ērika Māldere jau vairākus gadus ir pievērsusies papīra mākslai. Māksliniece piekrita dalīties pieredzē un parādīt, kā no papīra un dabas materiāliem var uzmeistarot vienkāršu, ļoti dekoratīvu galda lampas abažūru.

Pirms ķeraties pie darba, jāiebrien pļavā vai dārzā, lai savāktu augus un puķes abažūra rotāšanai. Māksliniece tos ievākusi jau laikus un izkaltējusi starp grāmatu lapām, taču var izlīdzēties arī ar herbārija ātro variantu, tas ir, augu ieliek starp divām papīra lapām un presē ar gludekli.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ja mājās nav lampas pamatnes ar abažūra karkasu, interjera preču veikalos vai lietoto preču veikaliņos var nopirkt nocenotu ne tik glītu gaismekli un to pārveidot. Savukārt abažūram piemērotu papīru var atrast veikalā “Baltijas papīrs” vai izmantot sviestmaižu ietīšanai domāto papīru.

Nepieciešamie materiāli: 

• tapešu līme,
• PVA līme,
• ota,
• šķēres,
• zīmulis,
• lineāls,
• sviestmaižu ietinamais vai cits gandrīz caurspīdīgs papīrs (cepampapīrs neder, jo tas nepadodas līmēšanai),
• abpusēji līmējoša līmlente,
• kaltēti augi.

Darba gaita

1. Abažūra darināšanai vajag divas papīra loksnes. Tās piegriež, augšdaļā un apakšdaļā atstājot pāris centimetru vairāk.

2. Lampas karkasu uzliek uz papīra un atzīmē visu četru plakņu augšējos un apakšējos punktus. Tad būs redzamas plakņu robežas, lai uz tām neuzlīmētu augus.

3. Papīru noklāj ar tapešu līmi. To netaupa, klāj bagātīgi, lai izkaltētie augi labi pieliptu.

4. Augus kārto uz papīra loksnes, kas noklāta ar līmi. Kompozīcija izskatās labāk, ja smilgas vai citus smalkus augus komplektē ar apjomīgākiem. Cenšas neuzlikt uz paredzamajām locījuma vietām, kas nojaušamas pēc iepriekš ar zīmuli atliktajiem punktiņiem. Ja to izdara, papīru būs grūtāk nostiprināt pie karkasa.

5. Lai dažādotu kompozīciju, uzbārsta tējas biezumus, kariju, kanēli vai citas sev patīkamas smaržvielas, kas, ieslēdzot lampu, telpu piepildīs ar jauku aromātu.

6. Lai lielākie augi stingrāk turētos pie papīra, tos arī no virspuses noziež ar līmi.

7. Tad uzklāj otru papīra loksni un rūpīgi piespiež, lai saliptu abas papīra loksnes.

8. Karkasa sagatavi žāvē ar fēnu. Var nožāvēt arī tāpat, tikai tas prasīs ilgāku laiku. Ja izžuvušais papīrs nav gluds, to ieliek starp divām papīra lapām un nopresē ar karstu gludekli.

Reklāma
Reklāma

9. Kaltētie augi papīra skavās ne vien izskatās dekoratīvi, bet dažiem arī piemīt spēja iekrāsot papīru. Šīs ir versijas par tēmu.

10. Lai papīram ar tajā iestrādātajiem kaltētajiem augiem un ziediem būtu laba saķere ar lampas karkasu, konstrukciju aplīmē ar abpusēji līmējošo līmlenti. Ja tā nav pieejama vai ir nenoturīga, var lietot PVA līmi – karkasu aplīmē ar papīra strēmelītēm.

11. Ar kaltētiem augiem rotāto papīru pielīmē pie lampas karkasa.

12. Apgriež papīra malas, atstājot aptuveni centimetru, lai varētu aplīmēt ap karkasu. Darbs paveikts! Esat kļuvusi par neatkārtojamas galda lampas īpašnieci.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.