Itāļu studentes Elisa un Altea izvēlējušās palikt Latvijā un iepazīst Rīgu no Pētera baznīcas torņa augstumiem.
Itāļu studentes Elisa un Altea izvēlējušās palikt Latvijā un iepazīst Rīgu no Pētera baznīcas torņa augstumiem.
Foto no privātā arhīva

Itāļu studenti: Šķiet, ka Latvijā daudzi nesaprot situācijas nopietnību 0

Latvijas augstākās izglītības iestādēs studē vairāk nekā simts itāļu jauniešu gan kā pilna laika studenti, gan arī starptautiskās studentu apmaiņas programmas “Erasmus” ietvaros. Latvijas Universitātē šajā semestrī mācās 66 Itālijas pilsoņi, no kuriem 23 dažādās nozarēs mācās pilnu laiku, 43 šeit mācās vienu semestri kā apmaiņas studenti “Erasmus” programmā. Visvairāk itāļu studentu ir Rīgas Stradiņa universitātē. Tur pilna laika studijas apgūst 96 studenti. Rīgas Tehniskajā universitātē studējošo itāļu skaits sasniedz gandrīz 30.

Reklāma
Reklāma
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa,” plāno aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri 69
Māte ar šausmām atklāj, ka jaundzimušais bērns, par kuru viņa rūpējās slimnīcā, nav viņas bērns 19
Atradusies pirms 13 gadiem pazudusi meitene, kura savulaik neatgriezās mājās no skolas 15
Lasīt citas ziņas

Lai gan universitāšu durvis ir slēgtas un lekcijas klātienē nenotiek, tomēr studiju process turpinās. Daļa itāļu studentu izvēlējās šos nemiera laikus pārdzīvot mājās, taču lielākā daļa palika Latvijā. Itāļu studenti ar bažām seko līdzi notikumiem Itālijā un no malas vēro to, kā ar vīrusu cīnās Latvijas iestādes un iedzīvotāji.

Kādēļ itāļu studenti palikuši Latvijā? Ar ko viņi šeit nodarbojas? Kā vērtē Latvijā ieviestos drošības pasākumus?

CITI ŠOBRĪD LASA

“Manuprāt, labākais risinājums šajā situācijā bija palikt Latvijā. Ja notikumu attīstība kļūs sliktāka, būs jāatrod iespēja atgriezties atpakaļ uz mājām Itālijā,” saka Rīgas Tehniskās universitātes studente Altea. Viņa atrodas Rīgā pašizolācijā, jo nesen atgriezās no Somijas.

“Kad pašizolācijas un karantīnas process būs beidzies, centīšos iziet ārā un vismaz pastaigāties, mēģinot izvairīties no tuva un ilga kontakta ar citiem cilvēkiem,” apgalvo Altea. Lai gan Latvijā nav tik stingru ierobežojumu kā Itālijā un citur, tomēr Altea cenšas piekopt “itāļu stilu” un paliek mājās.

Viņa uzskata, ka Latvijā tomēr tikai ar aicinājumu cilvēkiem palikt mājās un mēģināt izvairīties no publiskām vietām varētu būt nepietiekami.

“Es domāju, ka valdībai vajadzētu padomāt arī par stingrāku ierobežojumu ieviešanu,” teic topošā arhitekte Altea.

Altea pauž raizes par to, kas notiek Itālijā, un ar saviem ģimenes locekļiem sazinās daudz biežāk, nekā tas bija ierasts pirms vīrusa izplatības. “Mana ģimene sēž mājās, tas ir viņu pienākums. Viņiem nav atļauts iziet no mājas, tāpēc es domāju, ka viņi ir drošībā.” Altea līdzīgi kā māsa Itālijā apgūst mācību vielu tiešsaistē.

Gaida labas ziņas no Itālijas

Meditācija, kulinārija, grāmatu lasīšana, lekcijas tiešsaistē, uzturēšanās ar dzīvokļa biedriem un citas nodarbes mājas apstākļos ir aizņēmušas Rīgas Stradiņa universitātē politikas zinātni studējošās Fabiānas laiku. Iemesls palikt Latvijā viņai ir pavisam vienkāršs – šeit ir drošāk.

“Es domāju, ka Latvijā pieņemtie lēmumi ir neapšaubāmi pareizi. Tomēr ar to nepietiek. Vērojot situāciju no malas, ir manāms tas, ka latvieši neapzinās situācijas nopietnību. Cilvēki staigā pa ielu bez jebkādas aizsardzības, viņi nenēsā cimdus un maskas, it kā nekas nebūtu noticis. Sākotnēji Itālijā cilvēki arī situāciju neuztvēra nopietni, un nu mēs esam vīrusa visskartākā valsts pasaulē,” ar bažām norāda Fabiāna, kura ar nepacietību gaida labas ziņas no Itālijas.

Reklāma
Reklāma

Pārsteigts par Latvijas zibenīgo reakciju

Ar savu ikdienu un izmaiņām dzīvē iepazīstina Latvijas Universitātes Humanitāro zinātņu fakultātes students Kristiano. “Latvijā jūtos daudz drošāk, nekā tas būtu Itālijā. Visi tuvinieki un draugi Itālijā man ieteica palikt Rīgā,” norāda “Erasmus” programmas students Kristiano.

Arī viņa dzīve tagad notiek dzīvokļa četrās sienās, izvairoties no kopīgiem pasākumiem kopā ar draugiem. “Tomēr vienreiz nedēļā, ievērojot visus drošības ieteikumus, cenšos iziet ārā no mājas, pastaigāties vai nodarboties ar sportu,” tā Kristiano, kurš jau ir paspējis apskatīt Jelgavu, Jūrmalu, kā arī Rīgas skaistākās vietas.

“Es biju ļoti pārsteigts, un lielu iespaidu uz mani atstāja Latvijas reakcija. Salīdzinot ar Itāliju, Latvijas valdība un atbildīgās ie­stādes reaģēja ļoti zibenīgi. Tas liecina par to, ka arī tālākās situācijās cilvēki Latvijā spēs ar visu tikt pienācīgi galā,” atzinīgus vārdus Latvijai velta Rīgā dzīvojošais students. Kristiano katru dienu sazinās ar ģimeni. Viņš nāk no Umbrijas, Itālijas centrālā reģiona, kur saslimušo skaits nav tik liels, kā tas ir citur, īpaši ziemeļos.

“Ir jāpaciešas”

“Es ļoti gribēju doties mājās, satikt savu ģimeni. Taču, ņemot vērā visus apstākļus, ir jāizvairās no lieka kontakta, no ceļošanas. Ir jāpaciešas un šī problēma jāpārdzīvo, paliekot mājās,” piebilst arhitektūras studente Elisa. Viņas sapnis, izvēloties studijas kādā no ziemeļvalstīm, bija redzēt sniegu, izjust ļoti vēsus un ziemeļnieciskus laikapstākļus, taču šogad Latvijā tas pilnvērtīgi izjūtams nebija.

Arī Elisas dienas tiek pavadītas tikai mājās, kuras studente pamet tikai tad, kad jādodas iegādāties pārtiku. “Es studēju arhitektūru, līdz ar to mums ļoti daudz lekciju tiešsaistē nav. Mācībspēks mums uzdod dažādus mājasdarbus, kurus mēs pildām, un paralēli turpinās darbs pie citiem projektiem,” tā savu ikdienas dzīvi šobrīd raksturo Elisa.

Viņa domā, ka Latvijas robežas vajadzēja slēgt krietni ātrāk, jo, piemēram, cilvēki no Itālijas un citām zemēm vēl februāra beigās šeit ieradās bez nekādas kontroles lidostā.

“Esmu nedaudz nobažījusies par cilvēkiem Latvijā. Man šķiet, ka daudzi nesaprot situācijas nopietnību. Arī lielveikalos ir redzams, ka distances ieturēšana daudziem neko nenozīmē,” norāda Elisa.

Elisas ģimenē Itālijā nekas daudz nav mainījies. Mamma un brālis ir spiesti iet uz darbu. Lai gan šobrīd viss atlikušais laiks ir jāpavada mājās, Elisas ģimenei ir dārzs un olīvkoki, kas ļauj atbrīvoties no negatīvām domām, to viņa iesaka arī latviešiem.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.