Publicitātes foto

Latvijā izstrādātā datu platforma atzīta par OECD labās prakses piemēru 0

Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācija (OECD) kā labās prakses piemēru atzinusi Latvijas Universitātes un “Microsoft” Inovāciju centrā (LUMIC) izstrādāto platformu un metodiku “Datu izaicinājums” – tas apstiprināts un publicēts platformā “Observatory of Public Sector Innovation” (OPSI).

Reklāma
Reklāma
VIDEO. Kāpēc gurķus tin plēvē? Atbilde tevi pārsteigs
NATO admirālis atklāj, vai ir pazīmes, ka Krievija tuvākajā laikā plāno iebrukt kādā no NATO valstīm
Krimināls
VIDEO. “Bēdz prom!” Kārsavā iereibusi kompānija bēg no policijas un smejas par vadītāja nonākšanu policijas rokās 55
Lasīt citas ziņas

2017. gadā izstrādātais risinājums ir veiksmīgs atbalsts uz datiem balstītai lēmumu pieņemšanai gan sabiedriskajā, gan privātajā sektorā; tas jau pielāgots un izmēģināts valsts institūciju vajadzībām.

Projekts “Datu izaicinājums” ir pavēris jaunu perspektīvu datu speciālistu un valsts iestāžu sadarbībā.
CITI ŠOBRĪD LASA

“Izmantojot datu analītiķu zināšanas un valsts sektora amatpersonu pieredzi, mums ir izdevies izveidot sadarbības modeli, kas atvieglo inovāciju ieviešanu valsts iestāžu problēmu risināšanā, turklāt rada efektīvu mācību poligonu, kurā ekspertiem un pētniekiem pārbaudīt jaunākās datu analītikas metodes un pielāgot tās ikdienas vajadzībām,” uzsver “Microsoft” vadītāja Baltijā Renāte Strazdiņa.

“Šī ir lieliska iespēja ģenerēt datu tehnoloģiju un mākslīgā intelekta atbalstītus risinājumus konkrētu valsts iestāžu problēmu risināšanai, vienlaikus ļaujot pētniekiem gūt pieredzi, strādājot ar dažādu datu apjomiem, formātiem un avotiem,” norāda LUMIC vecākā eksperte Luīze Jansone.

“Datu izaicinājuma” mērķis ir apvienot valsts sektora amatpersonu un datu analītiķu komandas, lai tās dažu nedēļu laikā izveidotu konkrētus risinājuma prototipus konkrētu valsts iestāžu vajadzībām.

Iniciatīvā līdz šim iesaistījušās jau sešas valsts institūcijas, kas prezentējušas savu uz datiem balstīto problēmu, ar to ir iepazinušies LU eksperti, entuziasti un uzņēmēji, kas pēc darba komandās piedāvā idejas šīs problēmas risināšanai.

“Esmu gandarīts, ka ar datu analītiķu palīdzību esam raduši risinājumu problēmai, ar ko saskāries vai ikviens, kas bijis iesaistīts tiesvedības procesā. Neskatoties uz mūsu tiesnešu pieredzi lietu iztiesāšanā, tomēr mākslīgais intelekts atsevišķos gadījumos spēj precīzāk noteikt, cik ilga būs lietas izskatīšana, tā ļaujot krietni precīzāk organizēt darbu“, atzīst Tiesu administrācijas Projektu vadības un starptautiskās sadarbības nodaļas vadītāja vietnieks Jānis Dreimanis.

Tiesu administrācijai tika izstrādāts konkrēts risinājums, meklējot iespēju uzlabot tiesas procesu efektivitāti. Ekspertiem tika iesniegti anonimizēti dati par trešās kategorijas civilprocesiem un, izmantojot virkni datu analītikas rīku, tika izstrādāts modelis, kas spēj paredzēt un ierobežot tiesvedības procesa potenciālo garumu.

Šis risinājums tagad ļauj optimizēt darbības un organizēt darba plūsmu krietni precīzāk.

“Datu izaicinājuma” laikā tika izstrādāts risinājums arī Lauku atbalsta dienestam – lai optimizētu zemes īpašnieku iesūtīto fotoattēlu klasifikāciju, kas nepieciešama, lai novērtētu teritorijas statusu un lemtu par tiešmaksājumu piešķiršanu, “Datu izaicinājuma” komanda izstrādāja risinājumu, kas balstīts uz attēlu atpazīšanu.

Reklāma
Reklāma

Tas ļauj ātrāk izvērtēt izsniegtos pieteikumus, un nauda pie lauksaimniekiem nonāk ātrāk.

“Šobrīd vērtējam LUMIC piedāvāto risinājumu un saskatām lielu tā potenciālu arī mūsu darbā. Mēs dienestā esam praktiķi, tāpēc šī būtu iespēja izmantot datorredzes risinājumu dažādu – gan lauksaimnieku, gan dienesta darbinieku sagatavoto attēlu automātiskā apstrādē. Svarīgi, ka tas ļauj ietaupīt resursus, jo īpaši laiku lēmuma pieņemšanā. Zinu, ka šis būtu tikai pirmais solis sadarbībai,” skaidro Lauku atbalsta dienesta Kontroles departamenta direktors Juris Griņevičs.

LUMIC ir vienīgais “Microsoft” inovāciju centrs Baltijā.

Tas aicina uz sadarbību starp dažādu industriju pārstāvjiem, uzņēmējiem, IKT profesionāļiem, publiskā sektora pārstāvjiem, pētniekiem, studentiem un skolēniem, lai kopīgi radītu inovatīvus risinājumus, veicinātu digitālo transformāciju Latvijā un nostiprinātu Latvijas pozīcijas kā Baltijas reģiona centram un datos balstītu inovāciju valstij.

Sabiedriskā sektora inovāciju observatorija (OPSI) ir globāls forums, kas sadarbojas ar OECD dalībvalstu valsts un pašvaldību institūcijām, lai saprastu un veicinātu jaunas pieejas, kas risinās sabiedrībai svarīgas problēmas, sniedzot ierēdņiem jaunas atziņas, zināšanas, instrumentus un kontaktus, kas palīdz viņiem izpētīt jaunas iespējas.