Latvija kopā ar ASV, Ķīnu un Dienvidkoreju uzskatāma par 5G aizsācēju 0

Kopš deviņdesmitajiem, kad mūsu ikdienā ienāca mobilie telefoni ir mainījies daudz, arī mobilie telefoni ir mainījušies, un mūsdienu iespējas, ko sniedz viedierīces, salīdzinājumā ar pagājušā gadsimta pēdējo desmitgadi ir simtkārt lielāks. Šodien telefona zvans, īsziņa un internets telefonā ir pašsaprotami.

Reklāma
Reklāma
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa,” plāno aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri 69
RAKSTA REDAKTORS
“Šis nav pirmais signāls, ka mūsu valstī kaut kas nav kārtībā” – Horens Stalbe atklāti par sajūtām pēc piedzīvotā uzbrukuma benzīntankā 80
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 vārdu īpašniekus, kuri kā magnēti pievelk pretējā dzimuma pārstāvjus 27
Lasīt citas ziņas

Pasaule nepārtraukti attīstās un mainās, tāpat arī tehnoloģijas, ko izmantojam, pirms pāris gadiem bezpilota automašīnas vai viedā sadzīves tehnika mājās, likās utopiski.

Kas ir nākamais izaicinājums pasaulei? 5G ir vērā ņemams izaicinājums gan viedierīču ražotājiem, gan pakalpojumu operatoriem, gan visām pasaules valstīm.

CITI ŠOBRĪD LASA

2018. gads nāca ar jaunām ziņām – 2019. gadā Latvijā būs pieejams 5G internets. Tāpēc RīgaTV 24 raidījumā “Tīkla vīzija” aicinājām uz sarunu VAS “Elektroniskie sakari” biznesa attīstības vadītāju Neilu Kalniņu un LMT biznesa vadības dienesta direktoru Vīgantu Radziņu, lai noskaidrotu, kā mūsu ikdienu mainīs 5G ieviešana Latvijā?

“Katra jaunā tehnoloģiju paaudze zināmā mērā papildina iepriekšējo, rada vairāk iespēju, vairāk cilvēkiem runāt, respektīvi, padara tīklu būvniecību un ekspluatāciju daudz efektīvāku, piemēram, vairāk vienlaicīgu telefona sarunu. 5G ir daudz nezināmā, šobrīd nezinām, kā būvēsim tīklu, kādā veidā realizēsim jaunus pakalpojumus, mēs prototipējam daudzas lietas, sākot ar pārdošanas kanāliem, beidzot ar pakalpojumiem”, atzīst LMT biznesa vadības dienesta direktors.

Arī šajā gadījumā 5G sākotnēji ir papildinājums, kas ļauj daudz vairāk nekā iepriekšējā tehnoloģija, tas ir, 4G, piemēram, viens no iemesliem, kāpēc ievieš 5G, ir kapacitātes nodrošināšana. Šobrīd 4G tīkls daudz ko spēj, bet brīdī, kad uzrodas, pietiekams skaits lietotāji, kuri skatās video un izmanto vēl daudzas iespējas, tehnoloģiski ir grūti nodrošināt tehnoloģiju kapacitāti priekš visiem lietotājiem. 5G spēj atrisināt šo problēmu, jo nodrošina jaunas frekvences, kas dod iespēju attīstīt esošos pakalpojumus un protams būvēt kaut ko jaunu.

VAS “Elektroniskie sakari” biznesa attīstības vadītājs Neils Kalniņš stāsta, ka no 2019. gada 1. janvāra mēs pievienojamies 5G tīklam, un esam šī tīkla aizsācēji pasaulē kopā ar ASV, Ķīnu un Dienvidkoreju. Latvija jau vēsturiski ir pirmrindniece telekomunikāciju jomā pasaulē, spējot un izdarot daudz vairāk, kā visnotaļ raženas tehnoloģiju attīstības valstis. Kalniņš atzīst, ka viennozīmīgi Eiropas Savienībā, esam TOP trijniekā gan ar interneta ātrumu, gan mobilo telefonu lietošanas ilgumā un dažādos citos parametros, kas ir arī priekšnosacījums, kāpēc Latvijai ir jādomā par 5G. Kompānijas, kas darbojas nozarē, un, kas vēlēsies lietot 5G, ir unikāla iespēja, strādāt ar to.

Reklāma
Reklāma

Latvija šo ziņu ir bijusi aktīva, arī nesot to uz ārpusi, un šobrīd uz Latviju skatās daudzi ne Latvijā strādājoši uzņēmumi, bet, kuri vēlas veikt testus, reālā dzīvē, un, iespējams, brauks to darīt, jo tīkls pieejams šeit.

Kalniņš norāda, ka nav šaubu, ka 5G nodrošinās virkni papildu iespēju, kas šobrīd nav iespējamas. 5G ir tā zona, kas iedzīvotāju ikdienas dzīvi tik daudz neskars, sākotnēji pat vispār neskars, jo tehnoloģiju kompāniju pirmā prioritāte šobrīd nav radīt 5G telefonus. 5G sakarā, mēs runājam par industriālo tīklu, reizē ar industriju 4.0, jaunas pakāpes ražošanas tehnoloģiju izmantošanu, kur nepieciešams atteikties no kabeļiem, un pāriet uz pilnīgu mobilitāti. Ja mēs iedomājamies ražojošu rūpnīcu, kur vairs nav telekomunikāciju kabeļi, šādas rūpnīcas un visas iekārtas strādā stabilā 5G tīklā, piemēram, Latvijas uzņēmums Olainfarm.

LMT biznesa vadības dienesta direktors stāsta, ka šobrīd ir konkrēti 5G galvenie principi, tas ir, papildus kapacitātes nodrošināšana, iekārtu masveidība, cik, tīkls spēj apkalpot iekārtas un uzticamība, tīkla reakcijas ātrums. Ar 5G nodrošinām, ka tīkls ir uzticams, ka tīkls ir ātrs un tajā var ieslēgt daudz un dažādus sensorus. Mobilo telefonu ar 5G prototipi, iespējams, parādīsies 2019. gada beigās, jo šobrīd 5G standarts vēl līdz galam nav izstrādāts. Tajā brīdī, kad šie standarti būs izstrādāti pilnībā, uzņēmumi, kas ražo mikroshēmas telefoniem, varēs sākt nodarboties ar shēmu ražošanu, piemēram, I Phone 12 vai 13 ar 5G tehnoloģiju varētu būt pieejams nākošajā vai aiznākošajā gadā.