Foto: pexels.com

Latvija viena no pirmajām pasaulē, kas izmēģinās “Apple” un “Google” Covid-19 izsekošanas lietotni 6

Latvija būs viena no pirmajām valstīm pasaulē, kas praksē ieviesīs “Apple” un “Google” atbalstīto Covid-19 izsekošanas lietotni.

Reklāma
Reklāma
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa.” Vai varētu aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri? 400
TV24
Uzņēmējs nosauc visbirokrātiskākās valsts iestādes, kuras būtu likvidējamas: Šādi es, protams, varu sev audzēt ienaidniekus 88
“Meita raudāja, zvanīja, nesaprotot, kur atrodas!” Šoferis Ogrē vienaldzīgi izsēdina 10 gadus vecu meitenīti nepareizā pieturā 71
Lasīt citas ziņas
Iecerēts, ka to varēs lejupielādēt tuvāko dienu laikā.

Darbojoties ar blootooth tehnoloģiju, mobilais telefons vāks datus par satiktajiem cilvēkiem, lai nepieciešamības gadījumā informāciju nodotu slimību profilakses un kontroles centram.

CITI ŠOBRĪD LASA
“Apple” un Google līdz šim piekļuvi programmatūrai piešķīrusi 22 valstīm, tostarp Latvijai – iniciatīvas grupai, kas izstrādā lietotni “Apturi COVID”.

Jaunā lietotne, ko varēs lejupielādēt šonedēļ, darbosies fonā – tā netraucēs lietot pārējās telefona funkcijas. Aplikācija sazināsies ar citiem telefoniem, kuros lejupielādēta programma, izmantojot blootooth tehnoloģiju.

“Cauru dienu mēra visus pārējos tālruņus, kas uzturējušies tuvumā ilgāk par 15 minūtēm, un bijuši tuvāk par diviem līdz četriem metriem. 15 minūtes ir pietiekami ilgs posms. Mērķis ir pietiekami tuva distance, kontakts,” norāda LMT viceprezidents Ingmārs Pūķis.

Ja iedzīvotājs būs saslimis ar Covid-19 vīrusu, viņam izsniegs speciālu kodu, kas būs jāievada lietotnē. Līdz ar koda ievadi mehānisms mēģinās saprast, ar kurām ierīcēm bijis kontakts. Dati lietotnē uzglabāsies 14 dienas – pēc tam tie automātiski dzēsīsies.

“Šī lietotne ļautu diskrētā veidā saprast, ka esat bijis man blakus, ja esat slims, tad attiecīgi sistēma atšifrēs, un ir speciāls, drošs algoritms, kā uzzināt, ka jūs tur bijāt,” skaidro Pūķis.

Daudz jautājumu par privātumu un datu izmantošanu. Netrūkst skeptiķu, kas uzskata, ka šis ir kārtējais rīks, kā valsts varēs iejaukties cilvēku privātajā dzīvē.

“Diskusija būs, tas ir pareizi. Cilvēkiem ir jāuzdod jautājumi, vai valsts nedara pārāk daudz, tas ir pilsoņa pienākums. Esam centušies, lai ir maksimāli droši.

Šīs lietotnes īpašība, ka visi dati glabājas tikai uz lietotāja telefona, un tikai ar lietotāja atļauju SPKC būs tiesīgs izmantot šos datus, uzzināt, ka esat bijusi kontaktpersona,” norāda Pūķis.

Eksperti secina, – ja lietotni izmantos ap 20% Latvijas iedzīvotāju, tas jau būs labs sasniegums.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.