Foto: LETA

Latvijas basketbolistes dalību savā debijas PK izcīņā noslēdz ar zaudējumu ASV 0

Latvijas sieviešu basketbola izlase otrdien Tenerifē, komandas līderei Anetei Šteinbergai gūstot 30 punktus, savu debiju Pasaules kausa (PK) izcīņā noslēdza ar rezultatīvu zaudējumu titulētajai ASV valstsvienībai.

Reklāma
Reklāma
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 13
NATO admirālis atklāj, vai ir pazīmes, ka Krievija tuvākajā laikā plāno iebrukt kādā no NATO valstīm
VIDEO. Kāpēc gurķus tin plēvē? Atbilde tevi pārsteigs
Lasīt citas ziņas
Latvijas basketbolistes cieta bezierunu zaudējumu ar rezultātu 76:102 (19:28, 23:24, 8:26, 26:24),

piedzīvojot trešo neveiksmi tikpat spēlēs, kamēr ASV izcīnīja trešo panākumu. Latvietēm pēc šī mača jāatgriežas mājās, bet ASV izlase var gatavoties ceturtdaļfinālam.

CITI ŠOBRĪD LASA

Laukumā dominēja uzbrukuma basketbols, pēc puslaika ASV izlasei esot vadībā ar 52:42. Krietni lielāku pārsvaru favorītes ieguva spēles trešajā daļā, kurā Latvijas spēlētājas guva vien astoņus punktus, savukārt noslēdzošajās desmit minūtēs, kad mača iznākums jau bija izšķirts, laukumā “uguņoja” Šteinberga, kura trāpīja četrus tālmetienus.

Šteinberga šajā mačā trāpīja sešus no 18 divpunktu metieniem, piecus no 11 tālmetieniem un visus trīs “sodiņus”. Tāpat viņa izcīnīja deviņas atlēkušās bumbas, izdarīja trīs rezultatīvas piespēles, pārtvēra vienu bumbu, kas viņai deva 23 efektivitātes rādītāja punktus.

Šteinberga ar 30 punktiem bija rezultatīvākā šajā spēlē.

Vēl Latvijas izlasē Kitija Laksa un Kristīne Vītola sameta pa 12 punktie, pēdējai no viņām izcīnot arī desmit atlēkušās bumbas. Tāpat deviņus punktus guva Aija Putniņa.

Savukārt ASV izlasē Tina Čārlza sameta 18, titulētā Diāna Taurasi 16, bet Britnija Grinere 15 punktus. Uzvarētājām septiņas no 12 spēlētājām guva desmit vai vairāk punktu.

Spēles sākumā Latvijas izlase pēc Putniņas tālmetiena panāca 5:2 savā labā, taču pēc tam ieskrējās amerikānietes, kuras panāca 17:11 savā labā, bet vēl pēc astoņu punktu izrāviena tablo vēstīja jau 25:14 ASV labā. Latvijas basketbolistes atbildēja ar vēl vienu Putniņas trejaci, savukārt pēc pirmās ceturtdaļas viņas bija iedzinējos ar 19:28.

Uzbrukuma basketbols dominēja arī otrajā ceturtdaļā, tās sākumā Latvijai starpību samazinot līdz 24:31, tomēr tuvāk tikt tā arī neizdevās, tā vietā ASV neilgi pirms pārtraukuma bija panākusi 52:37. Beigas gan labāk nospēlēja latvietes, jo Vītola trāpīja divus “sodiņus”, bet Laksa realizēja tālmetienu.

Tikmēr trešajā ceturtdaļā, kad ASV basketbolistes sāka spēlēt asāk, Latvijas uzbrukums apstājās.

Vēl piecas minūtes pirms šī spēles nogriežņa beigām Latvija zaudēja ar 51:60, bet atlikušajā laikā punktus vairs neguva, ļaujot pretiniecēm panākt 78:50 savā labā, pie reizes arī izšķirot mača likteni.

Savukārt pēdējās desmit minūtēs abas komandas laukumā demonstrēja uzbrukuma basketbolu visā tā krāšņumā, latvietēm beidzot regulāri trāpot arī no tālmetienu līnijas, taču neko daudz tuvāk tikt ar to gan neizdevās.

Reklāma
Reklāma

Aģentūra LETA jau ziņoja, ka turnīra pirmajā mačā Latvija ar 61:64 atzina Ķīnas pārākumu, bet nākamajā duelī dramatiskā izskaņā ar 69:70 zaudēja Senegālai, jau tobrīd gandrīz atvadoties no izredzēm izkļūt no grupas. Vēlāk gan ASV ar 100:88 apspēlēja Ķīnu un pilnībā likvidēja Latvijas izredzes izkļūt no grupas.

Līdz ar to šī bija Latvijas komandas noslēdzošā spēle turnīrā.

Tikmēr ASV izlase turnīru sāka ar uzvaru 87:67 pret Senegālu, kam sekoja panākums pret Ķīnu.

D grupas kopvērtējumā ASV bija pirmā ar trīs uzvarām tikpat spēlēs, kamēr Ķīna guva divus panākumus, viena uzvara bija Senegālai, bet Latvija palika tukšā.

Latvijas izlasei šī bija debija Pasaules kausa izcīņā, bet amerikānietes trijniekā bijušas katrā Pasaules kausā kopš 1979.gada, pēdējos desmit turnīros izcīnot septiņus zeltus, vienu sudrabu un divas bronzas. Tāpat amerikānietes desmit olimpiskajās spēlēs, kurās piedalījušās, tikušas pie astoņiem zeltiem, viena sudraba un vienas bronzas.

Grupas uzvarētāja uzreiz kvalificējās ceturtdaļfinālam, otrās un trešās vietas ieguvējas spēlēs astotdaļfinālā, bet ceturtās vietas ieguvējām turnīrs ir beidzies.

Pasaules kausa uzvarētāja izcīnīs ceļazīmi uz 2020.gada Tokijas olimpiskajām spēlēm.

Pasaules kausa mači tiek aizvadīti “Quico Cabrera” un “Santiago Martin” arēnās, kurās ir attiecīgi 3600 un 5100 sēdvietu. “Santiago Martin” arēnā mājas spēles aizvada Spānijas augstākās līgas klubs Tenerifes “Iberostar”.

Latvija uz Pasaules kausa izcīņu devās ar 12 spēlētājām sastāvā. Latviju nozīmīgajā turnīrā pārstāv Elīna Dikeulaka (iepriekš – Babkina), Ieva Pulvere (iepriekš – Krastiņa), Baiba Eglīte, Kate Krēsliņa, Kitija Laksa, Gunta Baško, Dita Rozenberga, Digna Strautmane, Anete Šteinberga, Aija Putniņa, Aija Brumermane un Kristīne Vītola.

Dikeulaka, Baško, Brumermane un Putniņa Latvijas izlases kreklā spēlēja arī Pekinas olimpiskajās spēlēs. Baško šis bija jau devītais lielais starptautiskais turnīrs – bez 2008.gada Pekinas olimpiskajām spēlēm viņa cīnījusies arī septiņos Eiropas čempionātos. Pēc 2011.gada Eiropas meistarsacīkstēm viņa paziņoja par karjeras beigām izlasē, taču četrus gadus vēlāk atgriezās valstsvienībā un palīdzēja Latvijai vēl divos Vecā kontinenta čempionātos.

Savukārt Putniņai un Brumermanei šis bija septītais lielais turnīrs, bet Dikeulakai – piektais. Šteinberga un Laksa spēlējusi trīs čempionātos, Pulvere un Vītola divos, bet Krēsliņa un Rozenberga – vienā.

Debiju kādā no augstākās raudzes turnīriem piedzīvoja Strautmane un Eglīte.

Kā pēdējā no valstsvienības kandidātēm tika atskaitīta Paula Strautmane. Līdz pēdējām pārbaudes spēlēm kandidāšu sarakstā bija arī Zenta Meļņika, kurai savainojums traucēja pacīnīties par vietu sastāvā.

Par vietu izlases sastāvā startam Pasaules kausa izcīņā cīnījās arī Sabīne Dukāte, Ilze Jākobsone, Laura Ikstena, Luīze Šepte, Janeta Rozentāle un Marta Miščenko.

Lielākā pārstāvniecība Latvijas izlasē ir no Zībarta trenētās “TTT Rīga” komandas, kurā gaidāmajā sezonā spēlēs Pulvere, Eglīte, Krēsliņa, Baško, Rozenberga, Brumermane un Vītola. Nacionālajā koledžu sporta asociācijā (NCAA) arī nākamajā sezonā spēlēs Laksa un Strautmane, kuras pārstāv attiecīgi Dienvidfloridas Universitātes un Sirakjūsas Universitātes vienības. Savukārt Putniņa nākamajā sezonā spēlēs Spānijas vienībā Salamankas “Perfumerias Avenida”, Šteinberga pārstāvēs Itālijas komandu Venēcijas “Umana Reyer”, bet Dikeulaka šobrīd ir bez kluba.

Latvijas izlases paplašinātais kandidāšu saraksts tika paziņots aprīļa beigās, bet uz pirmo treniņnometni valstsvienības spēlētājas pulcējās jūnija, kad “rozā lentītes” spēlē ar 96:46 sagrāva Somiju.

Nākamreiz izlase oficiāli kopā sanāca augusta sākumā, bet mēneša vidū Rīgā aizvadīja pārbaudes turnīru, kurā ar 67:62 uzvarēja Zviedriju, ar 66:71 zaudēja Krievijai un ar 80:59 sagrāva Ukrainu. Pēc vairāk nekā nedēļu ilgas pauzes latvietes augusta un septembra mijā devās uz pārbaudes turnīru Valensijā, kur ar 66:82 piekāpās Eiropas vicečempionei Francijai un ar 53:61 atzina Vecā kontinenta bronzas medaļnieces Beļģijas pārākumu.

Nedēļu vēlāk Latvijas basketbolistes pārbaudes turnīrā Parīzē ar 64:74 piekāpās Francijai un ar 70:77 zaudēja iepriekšējā Pasaules kausā bronzu izcīnījušajai Austrālijai. Pēdējās pārbaudes spēles savā laukumā Latvijas dāmas aizvadīja septembra vidū, kad ar 84:50 un 94:57 sagrāva Eiropas ceturto spēcīgāko komandu Grieķiju.

Pēdējo pārbaudes spēli pirms Pasaules kausa Latvijas basketbolistes aizvadīja trešdien, kad Tenerifē ar rezultātu 63:55 pārspēja FIBA Amerikas zonas čempioni Kanādas izlasi.

Pasaules kausā vieta nodrošināta bija mājiniecei Spānijai un 2016.gada Riodežaneiro olimpisko spēļu uzvarētājai ASV, bet pārējās 14 valstsvienības kvalificējās caur sava kontinenta čempionātiem.

Latvijas sieviešu izlasi cīņā ved Mārtiņš Zībarts, kuram asistē Aigars Nerips un Guntis Endzels. Par fizisko sagatavotību rūpējas Ivars Ikstens un Sintija Priede, komandas ārsts ir Mārtiņš Pulveris, bet fizioterapeiti – Līga Folkmane-Eglīte un Ansis Briedis. Izlases direktora pienākumus pilda Edijs Eglītis, bet menedžera funkcijas uzticētas Dināram Kvedovam.

Pašlaik 44 gadus vecais Zībarts pie Latvijas izlases stūres stājās 2015.gada rudenī, un viņa vadībā izlase pērnvasar izcīnīja ceļazīmi uz Pasaules kausa izcīņu un guva sesto vietu Eiropas čempionātā. Līgums ar Zībartu ir spēkā līdz 2020.gada olimpisko spēļu cikla noslēgumam.

Kāda Latvijas basketboliste iepriekšējo reiz Pasaules kausā spēlēja 1983.gadā, kad ar PSRS izlasi zeltu guva Uļjana Semjonova. Gan Semjonova, gan Skaidrīte Smildziņa karjeras laikā kļuva par trīskārtējām pasaules čempionēm, kamēr pa vienam zeltam izcīnīja Silvija Krodere un Helēna Hehta, bet reizi pie sudraba tika Dzidra Karamiševa.

Šogad Pasaules kausa izcīņā savā vecuma grupā spēlēja Latvijas U-17 meitenes, bet nākamgad ar planētas spēcīgākajām vienībām cīnīsies U-19 basketbolistes un basketbolisti. Cīņu par ceļazīmi uz 2019.gada Pasaules kausa turnīru turpina arī Latvijas vīriešu basketbola izlase.

Planētas 16 labākās dāmu izlases par pasaules čempiontitulu cīnīsies Tenerifē no 22. līdz 30.septembrim

Uz Latvijas izlases spēlēm Tenerifē devies arī aģentūras LETA reportieris Kristaps Plaums, lai Latvijas basketbolistu gaitām un citiem svarīgākajiem čempionāta notikumiem sekotu līdzi tieši no notikumu vietas.

Pasaules kausam basketbolā veltītajā LETA sadaļā (“http://www.leta.lv/basketball_wc_women”) pieejama jaunākā informācija ne tikai par Latvijas izlases gaitām un panākumiem, bet arī citu komandu rezultātiem un čempionāta aktualitātēm.

Latvijas sieviešu basketbola izlases kandidātes Pasaules kausa izcīņai:

Elīna Dikeulaka (bez kluba), Ieva Pulvere, Baiba Eglīte, Kate Krēsliņa, Gunta Baško, Dita Rozenberga, Aija Brumermane, Kristīne Vītola (visas – “TTT Rīga”), Kitija Laksa (Dienvidfloridas Universitāte, NCAA), Digna Strautmane (Sirakjūsas Universitāte, NCAA), Aija Putniņa (Salamankas “Perfumerias Avenida”, Spānija), Anete Šteinberga (Venēcijas “Umana Reyer”, Itālija).