Valsts ieņēmumu dienesta ēka.
Valsts ieņēmumu dienesta ēka.
Foto: Ieva Makare/LETA

Latvijas PVN plaisa samazinājusies līdz Eiropas līmenim 0

Eiropas Komisija ir publicējusi ziņojumu par pievienotās vērtības nodokļa (PVN) “plaisu” jeb starpību starp prognozētajiem un faktiski iekasētajiem PVN ieņēmumiem. Gan pēc Valsts ieņēmumu dienesta (VID), gan Eiropas Komisijas pētījuma PVN plaisa samazinās, ko sekmē dažādi makroekonomiskie faktori, taču īpaši pozitīvi to ietekmē pašu problemātisko nozaru iniciatīva un aktīvā, uz pašsakārtošanos un godīgu konkurenci vērstā rīcība.

Reklāma
Reklāma
VIDEO. Kāpēc gurķus tin plēvē? Atbilde tevi pārsteigs
NATO admirālis atklāj, vai ir pazīmes, ka Krievija tuvākajā laikā plāno iebrukt kādā no NATO valstīm
Krimināls
VIDEO. “Bēdz prom!” Kārsavā iereibusi kompānija bēg no policijas un smejas par vadītāja nonākšanu policijas rokās 55
Lasīt citas ziņas

No 28 Eiropas Savienības (ES) valstīm, PVN plaisa ir samazinājusies 25 valstīs, bet palielinājusies trijās valstīs. Šāda pozitīva tendence Eiropas mērogā skaidrojama ar 2017.gada iekšzemes kopprodukta (IKP, faktiskajās cenās) pieaugumu par 2,5%. Būtisks IKP pieauguma ietekmējošais faktors ir mājsaimniecību gala patēriņš.

Kā liecina VID veiktā plaisas analīze, nedeklarētās PVN saistības ir zināmā mērā atgriezenisks rādītājs IKP dinamikai. Tātad labvēlīga ekonomiskā situācija sekmē nodokļu plaisu samazināšanos un otrādi – pastāv būtiski PVN plaisas pieauguma riski ekonomisko krīžu periodos.

CITI ŠOBRĪD LASA

Būtiskākie PVN plaisas samazinājumi novēroti Maltai, Polijai un Kiprai. Zemākās PVN plaisas novērotas Kiprai (0,6%), Luksemburgai (0,7%) un Zviedrijai (1,5%). Lielākās plaisas novērojamas Rumānijai (35,5%), Grieķijai (33,6%) un Lietuvai (25,3%). Kopumā PVN plaisas mediāna ES valstīs ir 10%.

Salīdzinot Latvijas PVN plaisu ar kaimiņvalstīm, 2017.gadā PVN plaisa Latvijā bija ievērojami mazāka nekā Lietuvā (25%), bet lielāka nekā Igaunijā (5%). Pēc provizoriskajiem rādītājiem par 2018.gadu, Latvija ir vienīgā, kurai Eiropas Komisija prognozē būtisku plaisas kritumu (Eiropas Komisijas prognozētā plaisa 2018.gadā – Latvijai 10%, Lietuvai 25%, Igaunijai 5%).

Saskaņā ar Eiropas Komisijas pētījumu PVN plaisa 2017.gadā veidoja 15,1%. Salīdzinot ar 2013.gadu PVN nodokļu plaisa ir samazinājusies par 9 procentpunktiem jeb 145 milj. EUR. Būtisks samazinājums par 5 procentpunktiem tiek prognozēts 2018.gadā jeb PVN plaisa veidos 10%, kas teju sakrīt ar VID veiktajiem aprēķiniem (2018.gadā PVN plaisa – 10,2%).

Īpaši pozitīvi vērtējams fakts, ka ne tikai VID veiktais pētījums, bet arī Eiropas Komisijas veiktais pētījums kopumā liecina par PVN plaisas samazināšanās tendenci, kā arī tas, ka Latvijas PVN plaisas lielums ir sasniedzis vidējo Eiropas Savienības plaisas lielumu (10%).