Gata Šļūkas zīmējums

Lielisks jaunu mūziķu trio 0

Čelliste MARGARITA BALANAS, klarnetiste ANNA GĀGANE, klavesīniste GERTRUDA JERJOMENKO. Viena no šīm talantīgajām jaunajām mūziķēm nākamnedēļ 5. martā Lielās mūzikas balvas ceremonijā iegūs titulu “Gada jaunais mākslinieks”.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
“Man ir lauzta kāja un deguns, pārsista piere, pamatīgs smadzeņu satricinājums…” Horens Stalbe Dobelē nežēlīgi piekauts 33
Mājas
12 senlatviešu ticējumi par Jurģu dienu: kāda šī diena, tāda visa vasara? 25
10 apetīti nomācoši produkti, kas jāēd katru dienu 30
Lasīt citas ziņas

Pirms ievērojamā notikuma māksliniecēm jautāju:

1. Kuri līdzšinējie sasniegumi sagādājuši lielāko prieku?

CITI ŠOBRĪD LASA

2. Kuriem pedagogiem sakāt vislielāko paldies?

3. Kurā valstī bijuši visatsaucīgākie klausītāji?

4. Kas jūs pašu visvairāk iedvesmo?

5. Kur jūs vēlētos strādāt un dzīvot, piemēram, pēc pieciem vai desmit gadiem?

6. Kuri ir vismīļākie skaņdarbi?

7. Latvija ir pasaulē pazīstama ar izciliem mūziķiem. Ar ko ir izskaidrojami šie panākumi?

8. Ko jūs sacītu, uzrunājot mūzikas skolas audzēkņus?

Anna: “Mērķtiecība, darbs un nepadošanās!”

Anna Gāgane
Publicitātes foto

1. Mans līdzšinējais nozīmīgākais sasniegums ir iekļūšana Bāzeles Mūzikas augstskolā un iespēja studēt pie profesora Fransuā Bendas, jo konkurence ir ļoti liela un profesora vadītā pazīstama kā superzvaigžņu klase. Man rit Bāzelē jau trešais gads, un esmu Šveices valdības izcilības stipendiāte.

2. Paldies Emīla Dārziņa mūzikas vidusskolas pedagogam Gunāram Kļaviņam, kurš mani sešu gadu vecumā iepazīstināja ar klarneti. Toreiz mamma mani bija aizvedusi uz mūzikas skolu un pedagogs pajautāja, kāda ir mana mīļākā dziesma – tā bija “Kas dārzā”, un es to nospēlēju. Tāpat pateicos pedagogam Guntim Kuzmam.

3. Visatsaucīgākie klausītāji ir Latvijā, it īpaši mazākās vietās, kur ir personiskāka, intīmāka gaisotne. Ar lielu prieku atceros Madonas mūzikas svētkus.

4. Ja pašai kādreiz zūd ticība sev, tad iedvesmo draugi un studiju biedri.

Reklāma
Reklāma

5. Daudz nedomāju par to, kur dzīvošu nākotnē, jo mūziķis ir kā pasaules pilsonis, tomēr tā noteikti būs Eiropa. Arī ar Latviju vienmēr vēlētos saglabāt ļoti ciešu saikni.

6. Pēdējā laika spilgtākie iespaidi bijuši, spēlējot orķestrī Gustava Mālera sesto simfoniju. Kamermūzikā spēlēju Mesiāna skaņdarbu “Kvartets laika galam”, kas prasa ārkārtīgi lielu iztēli un māk-sliniecisko atvērtību. Nemainīga vērtība ir Emīla Dārziņa “Melanholiskais valsis”.

7. Mērķtiecība un lielās darba spējas ir pamatā tam, ka Latvijā ir daudz izcilu mūziķu. Ļoti būtiska ir mūsu bērnu muzikālās izglītības sistēma. Šveicē, ja bērns vēlas apgūt mūziku, viņam nereti ir tikai viena vecāku apmaksāta privātstunda nedēļā.

8. Panākumi gūstami ar mērķtiecību, darbu un nepadošanos. Motivācijai un mūzikas mīlestībai jābūt neizsīkstošai!

Radošā vizītkarte

Anna Gāgane

• Kopš studiju gadiem spēlējusi Liepājas Simfoniskajā orķestrī, LNSO, kamerorķestrī “Sinfonietta Rīga”, orķestros Igaunijā, Vācijā, Šveicē.

• 2010. gadā izcīnījusi “Grand Prix” Eduarda Medņa XII starptautiskajā konkursā “Jaunais klarnetists”, 2015. gadā Starptautiskajā vasaras akadēmijā Vīnē saņēmusi Vīnes Jaunās skolas balvu un 2016. gadā ieguvusi II vietu un orķestra speciālbalvu Jurjānu Andreja VI starptautiskajā koka pūšaminstrumentu konkursā.

• Uzstājas kā soliste ar orķestri un muzicē kameransambļos.

• Studē maģistrantūrā Šveicē Bāzeles Mūzikas augstskolā.

Gertruda “Nebaidieties sapņot!”

Gertruda Jerjomenko
Publicitātes foto

1. Decembrī koncertā Mazajā ģildē atskaņoju Šobēra klavierkoncertu ar “Collegium Musicum Riga” diriģenta Māra Kupča vadībā. Iespēja spēlēt solo ar orķestri nerodas nemaz tik bieži, un ieskandināt Latvijas Mūzikas akadēmijas jaunās āmuriņklavieres bija liels gods. Otrs mans sasniegums ir uzvara atlasē baroka orķestra meistarklasēm “Montis Regalis” Itālijā. Klavesīnistiem bija tikai viena vieta, un man izdevās to izcīnīt un kļūt par “Montis Regalis” skolas stipendiāti.

2. Man ir bijuši lieliski pedagogi gan klavierēs, gan klavesīnā. No klavieru skolotājiem – Andrejs Bilalovs, prof. Arnis Zandmanis. Kamermūzikā lielu iedvesmu guvu no Hertas Hansenas, Daces Kļavas un Alda Liepiņa. Savukārt ar klavesīnu mani iepazīstināja mūsu izcilā klavesīniste Aina Kalnciema. Lielu paldies saku Ievai Salietei un Mārim Kupčam.

3. Man ļoti mīļa ir Latvijas publika, no kuras vienmēr esmu jutusi lielu atsaucību pret seno mūziku un saviem klavesīna koncertiem. Mūsu klausītājs ir gana prasīgs, bet tajā pašā laikā atvērts un iejūtīgs.

4. Pietiek izstaigāties gar jūru, un uzreiz jūtos “restartējusies”. Jau vairākus gadus praktizēju meditāciju, kas man ļauj ielūkoties sevī un atrast neizsmeļamus resursus, ko varu izmantot mūzikā.

5. Es vēlētos būt dzimtenē, jo ļoti mīlu Latviju un tuvos cilvēkus.

6. Mīļāko skaņdarbu vidū ir Georga Mufata Sol mažora sonāte stīgām no “Armonico tributo”. Ārkārtīgi dziļš un meditatīvs agrīnā baroka skaņdarbs ir Johana Jakoba Frobergera “Lamento” no Do mažora svītas klavesīnam, arī – Johana Sebastiāna Baha mūzika.

7. Tas patiesi ir unikāli, ka Latvijā mūzikā ir tik daudz pasaulslavenu mākslinieku. Man šķiet, ka mūzikā vislielākā vērtība ir tradīcijai, kas sakņojas jau senatnē, visvairāk, protams, mūsu kora mūzikā. Salīdzinot ar citām Eiropas valstīm, mums ir liela privilēģija dot saviem bērniem iespēju gūt muzikālo izglītību jau no agra vecuma mūzikas skolās, kas faktiski ir bez maksas. Tas arī rada vidi, kurā ir iespējams augt un attīsties mūsu talantiem.

8. Nebaidieties sapņot un īstenot savu sapni!

Radošā vizītkarte

GERTRUDA JERJOMENKO

• Karjeru sākusi kā pianiste, absolvējot Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmiju pie prof. Arņa Zandmaņa, paralēli apgūstot arī klavesīna spēli pie Ainas Kalnciemas.

• 2014. gadā sāka maģistra studijas klavesīna spēlē JVLMA Senās mūzikas katedrā pie docētājas Ievas Salietes.

• “Erasmus” programmā papildinājusi zināšanas Bāzelē “Schola Cantorum Basiliensis” pie profesora Jorga Andreasa Bētihera un Freiburgas Mūzikas akadēmijā pie Dr. prof. Roberta Hila.

• Pašlaik studē Bāzelē.

Margarita: “Varbūt tā ir pat spīts”

Margarita Balanas
Publicitātes foto

1. Katrs sasniegums sagādā prieku, kā arī ir svarīgs kā solis uz priekšu. Kad biju 17 gadus veca, mani uzaicināja spēlēt solo Vigmora zālē. Kopš tā laika esmu koncertējusi prestižākajās zālēs Eiropā, Amerikā, Austrālijā un Āzijā. Nesenā debija Berlīnes Filharmonijā, atskaņojot Brāmsa dubultkoncertu kopā ar māsu Kristīni un Berlīnes Simfonisko orķestri, bija patiešām emocionāls notikums. Esmu īpaši iepriecināta arī par pasaulslavenās vijolnieces Annes Sofijas Muteres uzaicinājumu šoruden doties tūrē ar viņu pa Dienvidameriku un Indiju.

2. Vislielākā pateicība manam pirmajam čella skolotājam Arvīdam Tareilam, kurš iemācīja cienīt un mīlēt darbu. Vienmēr būšu pateicīga Mārim Villerušam par iedvesmojošām stundām un muzikālajiem stāstiem. Arī mana klavieru skolotāja Dārziņskolas laikā Zarema Ginsburga ir bijusi liels atbalsts manā muzikālajā ceļā.

3. Latvijā vienmēr sajūtu lielu klausītāju mīlestību un uzmanību. Ļoti atsaucīga un silta publika ir arī Itālijā, kur janvārī biju ar Kristīni un Marčigianas Filharmonisko simfonisko orķestri. Aplausi nerimās pat pēc vairākām muzikālām piedevām.

4. Brīvo laiku pavadu, apmeklējot mākslas izstādes vai arī gleznojot.

5. Arī turpmāk vēlos regulāri muzicēt Latvijā, kā arī uzstāties ārzemēs un izzināt citas kultūras. Manas mājas ir tur, kur mani klausītāji, draugi un ģimene. Pēdējos desmit gadus esmu dzīvojusi Londonā, tomēr katru reizi, atgriezusies Latvijā, jūtos kā mājās.

6. No skaņdarbiem šobrīd tuvākie ir Pētera Vaska “Dvēseles pils”, kuru nesen ar Kristīni ierakstījām skaistajā Melngalvju namā, kā arī Franča Šūberta Stīgu kvintets Op.163, kuru komponists uzrakstīja tikai divus mēnešus pirms nāves; tas, manuprāt, ir viens no skaistākajiem kamermūzikas darbiem.

7. Tieši latviešu mērķtiecība un darba ētika, kā arī caur paaudzēm nodotās vērtības izskaidro to, kāpēc Latvijas vārds tiek nests pasaulē. Varbūt tā ir pat spīts, ka varam vairāk; ka tas, ka nākam no mazas valsts, mūs neapstādinās. Arī mūsu nesavtīgie, sirsnīgie un ļoti pacietīgie skolotāji ir nepieciešams atbalsts jebkura jauna talanta attīstībā.

8. Novēlu būt atvērtiem pasaulei un nebaidīties no jaunām un trakām idejām, kā arī šķēršļiem, kas nāk līdz ar izaugsmi un nezināmo. Mūziķa dzīve ir patīkamu pārsteigumu pilna!

Radošā vizītkarte

Margarita Balanas

• Mācības sākusi Rīgā, jau kopš bērnības plūkusi laurus starptautiskos konkursos.

• Pērn Latvijā koncertēja programmā “Andrejs Osokins un māsas Balanas”, atskaņojot Dmitrija Šostakoviča, Georga Frīdriha Hendeļa, Antonio Vivaldi darbus, kā arī koncertos kopā ar vijolnieci Kristīni Balanas un pianistu, komponistu no Izraēlas Ilanu Rehtmanu, spēlējot Bēthovenu, Vasku, Ilanu Rehtmanu.

• Pašlaik studē Londonā un turpina aktīvi koncertēt.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.