Jānis Kalmīte “Lauks ar vārnām”.
Jānis Kalmīte “Lauks ar vārnām”.
Publicitātes foto

Liepājas galerijā “Romas dārzs” atklās diasporas mākslinieku darbu izstādi 0

16. novembrī galerijā “Romas dārzs”, Liepājā, atklās izstādi “Ar Latviju sirdī”, kas kā veltījums valsts svētkos liepājniekiem un pilsētas viesim ir tapusi sadarbībā ar Pasaules latviešu mākslas centru (PLMC). Pirmo reizi Liepājā skatāma ārzemēs dzīvojošo dažādu paaudžu mākslinieku darbu kolekcija, kas ataino diasporas latviešu mākslinieku daudzveidīgo radošo darbību.

Reklāma
Reklāma
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 32
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 24
Putins ir izmēģinājis jaunu “superieroci”, kādu pasaule “vēl nav redzējusi” 154
Lasīt citas ziņas

II Pasaules kara traģisko seku rezultātā liels skaits latviešu, starp tiem daudzi mākslinieki, bija spiesti atstāt Latviju kā politiski bēgļi. Apmetoties citās zemēs un kontinentos, šie mākslinieki lielā mērā iekļāvās vietējā kultūrvidē, tajā pašā laikā saglabājot savu etnisko identitāti. Ar trimdas latviešu sabiedrības atbalstu viņi turpināja savu māksliniecisko darbību, dibināja mākslinieku organizācijas, rīkoja izstādes.

Kā norāda PLMC izstāžu kuratore, mākslas zinātņu doktore Lelde Kalmīte (Čikāga), izstādē eksponētā darbu kolekcija ir stilistiski internacionāla un daudzveidīga un parāda tikai daļu no daudzšķautnainā diasporas latviešu mākslinieku devuma, kas vērtējams pasaules mākslas norišu kontekstā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kolekcijā iekļautas arī trimdas gados tapušās Liepājas novadnieku Jāņa Gaiļa, Jāņa Zuntaka un Augusta Annusa gleznas. Izstādē eksponēts arī stilistiski atšķirīgais Annusu dzimtas mākslinieku devums.

Izstādē “Ar Latviju sirdī” pārstāvēta virkne mākslinieku, kas savu radošo briedumu sasniedza ārpus Latvijas, – Laimonis Mieriņš (Anglija), Fridrihs Milts, Jānis Kalmīte, Ģirts Puriņš, Gerda Roze, Ojārs Šteiners, Voldemārs Avens, Oskars Skušķis (ASV), u.c. Kolekcijā apskatāmi arī mūsdienu latviešu diasporas mākslinieku – Valdas Oestreicheres (Kanāda), Jāņa Šēnberga, Lidijas Dombrovskas-Larsenas, Māra Raudziņa (Austrālija), Ritas Grendzes, Leldes Vinters Ores (ASV) u.c. darbi.

Liepājā izstādīto darbu kodolu veido vairāku tādu mākslinieku darbi, kas plašākai publikai Latvijā ir mazāk pazīstami, piemēram Rolands Kaņeps, kurš pagājušā gadsimta sešdesmitajos un septiņdesmitajos gados pieslējās Ņujorkas avangardistiem.

Pagājušā gadsimta 50. gados slavenajā Čikagas Mākslas institūtā (The Art Institute of Chicago) studēja vairāki latviešu izcelsmes mākslinieki, kas jau savās pirmajās izstādēs liecināja par lielu abstraktā ekspresionisma ietekmi. Arī šīs grupas pārstāvja Ojāra Šteinera darbi būs aplūkojami Liepājā.

Anglijas latviešu mākslinieka Laimoņa Mieriņa mērķtiecība ļauj viņa daiļradi vērtēt 20. gadsimta Rietumu abstraktās mākslas kontekstā. 20. gadsimta 70. gados Laimonis Mieriņš par sev piemērotāko atrada kvadrāta formātu, kas māksliniekam šķita tikpat dinamisks kā aplis.

Liepājniekiem būs iespēja iepazītie ar kvēlā Latvijas patriota, grafiķa Aleksandra Karpova darbiem, kuros atainota sāpe par latviešu tautas ciešanām, kā arī protests pret sociālo netaisnību Amerikā.

“Pasaules latviešu mākslas centrs” izveidots un jau ceturto gadu darbojas Cēsīs ar mērķi veicināt mākslas vērtību saglabāšanu, ko radījuši Otrā pasaules kara rezultātā ārpus Latvijas devušies latviešu mākslinieki un ārzemēs dzīvojošā jaunā mākslinieku paaudze. Kolekcijas mītnes vieta ir Cēsis un šī izstāde būs vienreizēja iespēja skatīt kolekcijas mākslas darbus Liepājā. Izstāde ir liels solis uz priekšu, lai diasporas latviešu mākslinieku sniegums kļūtu par Latvijas kultūras dzīves un mākslas vēstures integrētu sastāvdaļu.

Reklāma
Reklāma

Izstāde skatāma līdz 2019. gada 28. februārim.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.