Foto: Freepik

Lietas mājoklī, kas var radīt nogurumu un sliktu pašsajūtu 0

Nereti ir tā, ka, atgriežoties mājās, iegūstam nevis mieru, omulību un spēku pieplūdumu, bet, tieši otrādi, nogurstam vēl vairāk. Kādi apstākļi to veicina, kas mājokļa iekārtojumā ir nepareizs?

Reklāma
Reklāma

Slikts apgaismojums

Krimināls
VIDEO. “Bēdz prom!” Kārsavā iereibusi kompānija bēg no policijas un smejas par vadītāja nonākšanu policijas rokās 43
Krievija uzbrūk Ukrainai ar “brīnumieroci”. Ar to varētu tikt galā tikai F-16 144
TV24
“Viņi ir gatavi uz visādām neģēlībām.” Kas mudinātu Putinu pieņemt lēmumu uzbrukt NATO?
Lasīt citas ziņas

Pareizam apgaismojumam ir ļoti liela nozīme mūsu pašsajūtas veidošanā, diemžēl, plānojot mājokli, par to aizdomājas reti. Vislabāk cilvēku ietekmē dabiskā dienas gaisma. Tāpēc, pirmkārt, jāparūpējas, lai dienas laikā telpās ieplūstu daudz gaismas.

Tuvojoties rudens sezonai, īpaši jāpadomā, lai pēcpusdienās un vakara stundās mājoklī būtu patīkama, siltā spektra (īpaši, ja izvēlētas LED spuldzes), daudzveidīgs apgaismojums. Gaismas trūkums ļoti ietekmē garastāvokli un sekmē sliktāku pamošanos no rītiem.

Nepareiza temperatūra

CITI ŠOBRĪD LASA

Te vienotas receptes nav. Vispareizāk vadīties pēc savām sajūtām, jo kur vienam karsti, citam salst. Vispareizāk, ja siltums ir tuvāk grīdai – kājas siltumā, bet galva vēsumā. Tomēr šādu cirkulāciju panākt nav viegli – siltais gaiss taču ceļas augšup!

Tad, kad tirgū pirmoreiz sāka parādīties apkurināmās grīdas, izplatītāji ļoti cildināja siltumu grīdas rajonā, tomēr ar laiku tika noskaidroti arī blakus faktori – kaitīga ietekme uz veselību (asinscirkulāciju kājās, lielāka putekļu piesaiste).

Patlaban jau pieejami vēl modernāki apkures veidi – vertikāli un dizaina radiatori, apsildāmās kājlīstes, siltumsūkņi un vēl citi. Tomēr pareizākais veids, kā nodrošināt telpā labu mikroklimatu, ir ne tikai piemērotas apkures izvēle, bet arī laba ventilācija.

Nesaskaņoti toņi un aromāti

Arī interjera krāsu palete ietekmē mūsu pašsajūtu. Siltie toņi rada telpā omulīgu atmosfēru, tomēr, ja to ir par daudz vai krāsas pārāk piesātinātas, sajūtas būs līdzīgas, kā ar uzmācīgām smaržām.

Savukārt, vēsie toņi rada neomulību, oficiālu gaisotni, miegainību un pazemina asinsspiedienu. Tomēr krāsu izvēle atkarīga arī no cilvēku temperamenta – enerģiskos siltie toņi vēl vairāk uzlādēs, bet mierīgos, romantiskos vēsie toņi padarīs vēl flegmatiskākus. Tāpēc krāsu paletē jāievēro līdzsvars.

Līdzīgi, kā krāsas, darbojas aromāti. Pēdējā laikā ļoti aktuālas kļuvušas dažādas mājokļiem domātas smaržas sveču, kociņu, aromātlampu un uzpildāmu elektroierīču veidā. Tomēr – kas par daudz, tas par skādi.

Ja, ieejot salonā vai veikalā un sajūtot patīkamu aromātu, iegūstam arī jauku noskaņu, tad mājās ir citādāk , jo šeit uzturamies daudz ilgāku laiku, bet smarža kļūst aizvien uzbāzīgāka.

Reklāma
Reklāma

Mājoklī smaržas jāizvēlas ļoti uzmanīgi un pavisam nedaudz, rūpīgi izpētot arī, kādu noskaņu tās rada, kam piemērotas, kāda ir to blakus iedarbība utt. Piemēram, citrusu aromāti rada možu noskaņojumu, bet lavandas smarža nomierina.

Nekārtība

Runa nav par ideālu kārtību, bet gan par nekārtību, kas saglabājas dienu no dienas. Regulāra nevīžība, kad lietas netiek noliktas savās vietās, kad nekad nevar atrast to, ko meklē, bet nevajadzīgās mētājas pa kājām, traucē atslābināties un pa īstam atpūsties.

Ar laiku rodas nevajadzīgs stress, un nogurums sakrājas. Šeit palīdz tikai viens – regulāra uzkopšana.

Stundām ieslēgts televizors, dators, mūzikas centrs utt.

Nereti mājoklī kāda no šīm ierīcēm netiek izslēgta gandrīz ne uz stundu. Līdz ar to fonā visu laiku ir kāds troksnis, kas slikti iedarbojas uz cilvēka psihi, padara to nervozu, tramīgu un rada sliktu noskaņojumu. Līdz ar to tiek traucēts arī aizmigšanas process un atpūta miegā.

Gadžeti līdzās gultai

Klēpjdators, planšete, viedtālrunis, viedpulkstenis utt. nav draugi labam miegam un atpūtai. To izstarotā, zilā gaisma slikti ietekmē miega hormona melatonīna izstrādāšanos. Datoru vislabāk glabāt citā telpā, arī planšeti, bet tālruni turēt krietnā attālumā no guļvietas.

Gultas veļa no sintētikas

Tā zog miegu. Šādi audumi nepatīkami pielīp ķermenim, ņurcās, svīdina. Līdz ar to ķermenis jūtas nekomfortabli, un cilvēki daļu nakts pavada, grozoties no vieniem sāniem uz otriem, lai atrastu ērtāko gulēšanas pozu.

Ja gribi labi izgulēties, izvēlies gultas veļu un nakts veļu no dabiskajiem materiāliem – kokvilnas, lina, zīda, flaneļa.

Pirmajā acumirklī tas viss šķiet tikai tāda pļāpāšana. Tomēr pamēģiniet šo visu ievērot, un jūs pamanīsiet, ka pēc neilga laika atpūta mājās būs patīkamāka, bet miegs saldāks.