Foto: SCANPIX/EPA/LETA

Lietuvā izstrādā pasaulē unikālu robotu telpu dezinficēšanai 0

Kauņas robotikas uzņēmums “Rubedo sistemos” izstrādā pasaulē unikālu robotu telpu dezinficēšanai, kas var palīdzēt cīņā ar jauno koronavīrusu, raksta Lietuvas biznesa ziņu avīze “Verslo žinios”.

Reklāma
Reklāma
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 18
Jau rīt Krievijas raķetes var lidot uz jebkuru valsti. Zelenskis par iespējamiem draudiem Eiropai 188
Kokteilis
FOTO. Ieva Brante demonstrē lielisku veidu, kā parādīt krāpniekiem viņu īsto vietu
Lasīt citas ziņas

“Dezinfekcijas darbu laikā cilvēkiem pastāv liels risks pašiem inficēties ar vīrusiem. Šo problēmu varētu palīdzēt risināt pie mums topošais autonomais robots,” laikrakstam pastāstījis uzņēmuma biznesa attīstības vadītājs Pauļus Rakausks.

Ideja radīt šāda autonoma robota prototipu lietuviešiem radās laikā, kad sākās vīrusa izraisītās slimības Covid-19 uzliesmojums Ķīnā. Viņi sazinājās ar ASV uzņēmumu, kas ražo dezinfekcijas ierīces, un piedāvāja sadarboties. Amerikāņi nopietni ieinteresējās par šo ideju, un darbs varēja sākties. Pirmais robota prototips jau drīzumā sāks darboties kādā Honkongas slimnīcā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pasaulē vairāki uzņēmumi piedāvā mobilos robotus, kuri dezinficē telpas ar ultravioleto starojumu, taču tāda metode nav pietiekami efektīva un izraisa daudzas blakusparādības, kas ietekmē vidi un cilvēkus.

Kauņas uzņēmuma robotam ir daudz priekšrocību. Dezinfekcija tiek veikta, apsmidzinot sienas, rokturus, galdus, krēslus un citas virsmas ar tvaikiem, kas iekļūst pat sīkākajās spraugās, kuras citādi nebūtu iespējams dezinficēt. Šādā veidā var dezinficēt arī medicīniskās iekārtas.

Pēc Rakauska teiktā, metode iznīcina 99,9999% baktēriju, vīrusu, sēnīšu, ieskaitot jauno koronavīrusu. “Telpa faktiski kļūst sterila,” viņš norādījis.

Robota veidotāji uzsver, ka pēc šīs dezinfekcijas nepaliek pāri nekādas toksiskas vielas – tikai skābeklis un ūdens tvaiki. Metode nav bīstama cilvēkiem un to var izmantot pat pārtikas apstrādei.

Autonomais robots darbojas rūpīgi un precīzi un var uzturēt telpas sterilas nepārtrauktā režīmā. Robots spēj apgūt telpas ģeogrāfiju un pats izveidot maršrutu, bet, strādājot pēc iepriekš uzdota maršruta, var veikt vēl krietni rūpīgāku dezinfekciju.

Robota operators var noteikt, cik bieži un kādos diennakts laikos veikt dezinfekciju. Robotu var izsaukt dezinficēt noteiktu teritoriju, ja rodas tāda vajadzība, un tas paveicams attālināti – ar viedtālruņa vai datora palīdzību.

Nākotnē šādi roboti varētu lieti noderēt slimnīcā, karantīnas vietās, birojos, mācību iestādēs, tirdzniecības centros, noliktavās un dažādās sabiedriskajās vietās, piemēram, lidostās vai autoostās.