Foto: Valdis Semjonovs

LLKC: Pēdējos gados piena ražošanas izmaksas Latvijā kāpušas vidēji par 5-8 centiem kilogramā 0

Pēdējos piecos gados piena ražošanas izmaksas Latvijā kāpušas vidēji par 5-8 centiem kilogramā un patlaban pārsniedz piena iepirkuma cenu līmeni, informēja Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrā (LLKC).

Reklāma
Reklāma
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa,” plāno aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri 69
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 vārdu īpašniekus, kuri kā magnēti pievelk pretējā dzimuma pārstāvjus 27
RAKSTA REDAKTORS
“Šis nav pirmais signāls, ka mūsu valstī kaut kas nav kārtībā” – Horens Stalbe atklāti par sajūtām pēc piedzīvotā uzbrukuma benzīntankā 164
Lasīt citas ziņas

Saskaņā ar Starptautiskā piena pētniecības tīkla (IFCN) aprēķiniem, ja ražošanas izmaksām pieskaitītu saimnieku pašu darbu, 2018.gadā Latvijas piensaimniecībās viena kilograma piena pašizmaksa atkarībā no tās lieluma būtu bijusi no 33 centiem lielās, uz tirgu orientētās saimniecības ar vismaz 200 slaucamajām govīm līdz 40 centiem mazās, ģimenes saimniecībās saimniecībās, kur ganāmpulkā ir līdz 50 slaucamajām govīm.

Taču patlaban piena iepirkumu cenas sasniedz 33-34 centus par kilogramu mazās un vidējās saimniecībās un 31-32 centus par kilogramu lielās saimniecībās.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Neraugoties uz saimniecību centieniem mazināt ražošanas izmaksas, redzam, ka resursu cenu ietekmē tās pieaug. Starpību starp piena iepirkuma cenu un izmaksām šobrīd pārsvarā sedz Eiropas Savienības (ES) atbalsta maksājumi un ienākumi no citiem saimnieciskās darbības veidiem. Nepieciešamība taupīt neizbēgami var atsaukties uz ganāmpulka veselību, kas vistiešākā mērā atspoguļosies saimniecību finanšu rādītāju svārstībās, un ne uz pozitīvo pusi,” norāda LLKC valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Cimermanis.

Pēc viņa teiktā, vienīgais rādītājs, ar kuru piena ražotāji Latvijā atšķiras no ES dalībvalstu saimniekiem, ir zemās algas. Taču pienācīgas algas ir galvenais elements, kas var atrisināt darbaspēka trūkumu nozarē, lai izrautos no apburtā loka “nav darbinieku, jo nav algas”.

“Samaksai par pārstrādei pārdoto pienu agri vai vēlu jāsasniedz vismaz ES vidējais cenu līmenis, kas šobrīd ir 34,5 centi par piena kilogramu, lai ES atbalsta maksājumus varētu izmantot tik nepieciešamajiem modernizācijas pasākumiem. Ja nē, nozare turpinās stagnēt un nevarēs sasniegt to ražošanas potenciālu, uz ko Latvija ir spējīga,” teica Cimermanis.

Jau ziņots, ka saskaņā ar LLKC ekonomistu aprēķiniem piena kilograma ražošanas izmaksas 30 centu atzīmi pārsniedz jau pēdējos divus gadus un nav signālu, kas liecinātu par iespējamu ražošanas izmaksu samazināšanos nākotnē.

Tāpat ziņots, ka Eiropas Komisijas Piena tirgus novērošanas centra dati par ES dalībvalstu provizoriskajām piena iepirkumu cenām liecina, ka Latvijā piena iepirkuma cena šogad aprīlī bija 303,6 eiro tonnā, kas ir iepriekšējā mēneša līmenī, bet par 12% mazāka nekā vidēji ES, kur tā aprīlī bija 345,2 eiro tonnā.

Tikmēr LDC aplēses liecina, ka vidējā piena iepirkuma cena šogad aprīlī Latvijā bija 302,6 eiro par tonnu, kas ir iepriekšējā mēneša līmenī, kad tā bija 303,4 eiro par tonnu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.