Foto: Elizaveta Galitckaia/Shutterstock

Jauni logi ielikti. Ailu apdari var paveikt arī pats 0

Mājoklī ielikti jauni logi. Taču veco logu demontāžas laikā sabojātas logu ailas. Skats ne pārāk pievilcīgs, un arī poliuretāna montāžas putas, kuras visbiežāk izmanto, lai hermetizētu ailu pēc loga ielikšanas, ilgstoši nevar atstāt neapklātas – ultravioleto staru ietekmē materiāls ar laiku sadalās.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 63
Veselam
Zinātnieki atklājuši iemeslu, kas varētu izskaidrot gados jaunu cilvēku biežo saslimstību ar vēzi
Lasīt citas ziņas

“Ir trīs populārākie logu ailu apdares veidi,” skaidro būvfirmas KMT Projekts valdes loceklis Māris Stiprais. “Logu ailās var nostiprināt dažādu veidu polivinilhlorīda (PVC) paneļus, ailu apdarei var izmantot ģipškartonu, var arī uzklāt jaunu apmetumu vai nolīdzināt ar špakteļmasu.”

PVC paneļi

Izvēloties logu ailu apdarei PVC paneļus, jārēķinās, ka būs nepieciešami ne tikai paši paneļi, kas maksā vidēji 7–8 eiro par kvadrātmetru, bet arī furnitūra to stiprināšanai un stūru savienojumu izveidošanai. Jāņem vērā, ka plastmasas materiāli nav elpojoši un bieži vien neiederas dzīvojamo telpu interjerā. Tie sevi attaisno tikai tajās telpās, kur citi materiāli nav piemēroti, piemēram, pārlieku lielā mitruma dēļ.

CITI ŠOBRĪD LASA

PVC paneļu montāžai būs vajadzīgs ass celtniecības nazis, stūrenis, lineāls un mērlente paneļu piegriešanai. Nevarēs iztikt arī bez pistoles hermētiķa vai montāžas putu uzklāšanai.

Slapjais apmetums

“Daudz tradicionālāka ir logu ailu apmešana vai pārklāšana ar špakteļmasām. Darbu paveicot kvalitatīvi un izmantojot piemērotus materiālus, logu ailas problēmas nesagādās ilgu laiku,” stāsta Māris Stiprais.

Tomēr jāņem vērā, ka bez siltinājuma šāda apdare nespēs aizšķērsot ceļu no loga ailas nākošajam aukstumam. Savukārt, lai darbs būtu kvalitatīvs, būtiskas ir apmetēja iemaņas, jāpatērē ilgāks laiks, jo apmetums jāuzklāj vairākām kārtām, katrai no tām ļaujot nožūt. Tāpat jālieto gruntējošie sastāvi, lai uzlabotu virsmas saķeri ar jauno apmetumu. Darbs ir visai netīrs, un telpa, kur to veic, ikreiz būs pamatīgi jātīra. Sausie apmetuma maisījumi maksā, sākot no 0,17 eiro par kilogramu. Cena atkarīga no maisījuma sastāva un ražotāja.

Apmetuma uzklāšanai nepieciešamas dažādu izmēru špakteļlāpstiņas, apmetēja ķelle, rīvdēlis, mikseris masas sajaukšanai, metāla profili vai koka līstes vadotņu ierīkošanai.

Ģipškartons

Populārākais logu ailu apdares materiāls ir ģipškartona loksnes. Kā nekā ģipškartons ir sava veida sausais apmetums, ko viegli montēt pat iesācējiem. Tas lieliski sader ar dažādiem siltinājuma materiāliem.

Ražotāji piedāvā dažādu veidu ģipškartonu. Logu ailām piemērotāks būs mitrumizturīgais ģipškartons, tā izmaksas ir nedaudz virs diviem eiro par kvadrātmetru. Protams, jārēķinās, ka var būt nepieciešami speciāli profili ģipškartona lokšņu savienošanai ar loga rāmi, ja vien tos jau nav ierīkojis loga ražotājs. Būs vajadzīgi stūru profili, un samontēto virsmu vajadzēs gruntēt, špaktelēt un krāsot. Arī tās būs papildu izmaksas.

Reklāma
Reklāma

No darbarīkiem noderēs ass celtniecības nazis, stūrenis, lineāls un mērlente lokšņu piegriešanai, akumulatora skrūvgriezis, špakteļlāpstiņas, smilšpapīrs, otas vai krāsotāja rullītis, līmeņrādis, metāla šķēres profilu piegriešanai.

Darba gaita

“Lai arī kāds apdares materiāls izraudzīts, jāsāk ar loga ailu virsmas sagatavošanu. Ja jaunais logs ierīkots tā, ka pietiek vietas gan siltinājuma, gan apdares materiāliem, bieži vien no ailas jānotīra vien vecā krāsa vai tapetes,” teic Māris Stiprais. “Tapetes visvieglāk noņemt, tās iepriekš samitrinot. Savukārt eļļas krāsas var notīrīt ar špakteļlāpstiņu, krāsas slāni sildot ar celtniecības fēnu. Telpai jābūt labi vēdināmai, jo darba laikā no krāsas var izdalīties veselībai kaitīgi savienojumi.

Notīrīto virsmu gruntē, izmantojot grunti, kura ne tikai saista sīkas virsmas daļiņas, bet arī satur antiseptiskas piedevas, lai novērstu pelējuma sēnītes savairošanos zem apdares materiāliem. Grunti uzklāj vairākās kārtās, katrai no tām ļaujot nožūt.

Ja vietas jaunajai apdarei par maz, nāksies nokalt veco apmetuma kārtu. Šo darbu visvieglāk paveikt ar elektrisko perforatoru, kam pievienota speciāla kalšanas lāpstiņa. Jānotīra arī putekļi un virsma jāgruntē.

Virs poliuretāna putām, ar ko hermetizē ailu pēc loga ielikšanas, vērts izmantot tvaika necaurlaidīgo difūzijas lenti, kas aizsargā putas no mitruma un apkārtējās vides.

Pirms PVC paneļu vai ģipškartona montāžas ierīko koka vai metāla profilus, stiprina siltinājumu un pašu apdares materiālu. Ģipškartonu gruntē, špaktelē, slīpē un krāso.

Apmetuma gadījumā ierīko vadotnes un tikai pēc tam ieklāj apmetumu, ievērojot ražotāja norādījumus. Kad apmetums nožuvis, noņem vadotnes un ar ģipša špakteļmasu piestiprina perforētos metāla stūru profilus. Kad špakteļmasa nožuvusi, klāj vēl vienu apmetuma kārtu un pēc tās nožūšanas virsmu špaktelē ar finiša špakteļmasu. Kārtas biezums – 1–1,5 mm. Virsmu slīpē un krāso.

Ja nepieciešams siltinājums (visbiežāk lieto putupolistirolu vai minerālvates paneļus), to pirms apmetuma klāšanas stiprina pie sienas ar speciāliem enkuriem vai montāžas putām atkarībā no izvēlētā materiāla biezuma. Virsmu armē ar stiklšķiedras sietu, iekšējos stūros ar piemērotu līmi vai špakteļmasu pielīmē metāla stūrīšus. Pēc tam ieklāj apmetumu.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.