Foto: SHUTTERSTOCK

Mājas mīluļa vērtība skaitļos: Kas jāzina par mājdzīvnieku apdrošināšanu 0

Apdrošināt savu veselību vai īpašumu mūsdienās ir visai ierasta lieta. Taču aizvien populārāk kļūst apdrošināšanas polisi iegādāties arī mājdzīvniekiem. Pret kādiem riskiem var apdrošināt savu mājas mīluli, un kādi ir apdrošināšanas nosacījumi?

Reklāma
Reklāma

Kāpēc apdrošināt mājdzīvnieku

10 apetīti nomācoši produkti, kas jāēd katru dienu 23
Putinam draud briesmas, par kurām pagaidām zina tikai nedaudzi 15
Mājas
12 senlatviešu ticējumi par Jurģu dienu: kāda šī diena, tāda visa vasara? 25
Lasīt citas ziņas

Pieprasījums pēc mājdzīvnieku apdrošināšanas aug, jo cilvēki kļūst informētāki un vēlas pasargāt sevi no neparedzētiem izdevumiem, kas dažos gadījumos mēdz būt pat ievērojami augsti, stāsta Latvijas Apdrošinātāju asociācijas prezidents Jānis Abāšins.

“Apdrošina suņus un kaķus noteiktā vecumā – parasti no sešiem mēnešiem līdz desmit vai divpadsmit gadiem. Daži apdrošinātāji piedāvā šo veidu kā atsevišķu produktu, citi savukārt iekļauj papildus pie īpašuma apdrošināšanas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Daži apdrošinātāji izmaksā kompensāciju tikai par mājdzīvnieka bojāeju vai piespiedu eitanāziju un līdzvērtīga dzīvnieka iegādi.” Taču citi apdrošinātāji piedāvā bagātīgāku segumu ar dažādiem riskiem, piemēram:

-veterinārārsta apmeklējums – ārstēšanās un medikamentu izdevumi,

-mājdzīvnieka slimība, trauma, saindēšanās ar indīgām vielām, indīgu dzīvnieku vai kukaiņu kodums,

-citu personu prettiesiska rīcība,

-pazudis vai nozagts mājdzīvnieks,

-uguns, dabas stihiju risks,

-pakļūšana zem transportlīdzekļa,

-citiem nodarīti zaudējumi jeb mājdzīvnieka īpašnieka civiltiesiskā atbildība – piemēram, ja suns kādu sakož.

Vienlaikus būs apdrošinātāji, kuri papildus piedāvās arī specifiskākus riskus, piemēram, īpašu prasmju zudums medību sunim vai mājdzīvnieka īpašnieka ceļojuma pārtraukšana saistībā ar suņa vai kaķa akūtām veselības problēmām.

Mazos mājdzīvniekus, piemēram, jūrascūciņas, kāmjus vai papagaiļus, neapdrošina. Savukārt dārgus, eksotiskus mājdzīvniekus (oficiāli reģistrētus), piemēram, karalisko pitonu, iespējams apdrošināt pie ārvalstu apdrošinātājiem.

Kas nosaka polises cenu

Lai iegādātos apdrošināšanas polisi, apdrošinātājs var pieprasīt, lai mājdzīvniekam būtu vakcinācijas pase vai, ja dzīvnieks ir čipots, attiecīgi mājdzīvnieka pase. Daži apdrošinātāji apdrošina tikai čipotus un Lauksaimniecības datu centra datu bāzē reģistrētus mājdzīvniekus.

Citi apdrošinātāji piekritīs uzņemties risku segšanu tikai šķirnes sunim vai kaķim. Veselības pārbaude parasti nav obligāta, bet par to jāpārliecinās, pajautājot konkrētajam apdrošinātājam.

Reklāma
Reklāma

Mājdzīvnieku apdrošināšanas polises cena būs atkarīga no vairākiem faktoriem, piemēram, no polisē iekļautajiem riskiem un atlīdzības limitiem, mājdzīvnieka iegādes vērtības un citiem kritērijiem: šķirnes, vecuma u.c.

Piemēram, mājdzīvnieka ārstēšanās izdevumu limits var būt gan 500, gan 1500 eiro atkarībā no klienta apsvērumiem un/vai apdrošinātāja piedāvājuma.

Izņēmumi un drošības prasības

Vienmēr jāpievērš uzmanība izņēmumiem, kurus apdrošinātāji parasti neatlīdzina, piemēram:

-izmaksas par hronisku slimību ārstēšanu, mājdzīvnieka nāve vecuma dēļ,

-izdevumus par slimību ārstēšanu, kuras iestājušās pirms polises iegādes vai arī noteiktajā nogaidīšanas periodā (konkrēts dienu skaits pēc polises iegādes – to individuāli nosaka katrs apdrošinātājs),

-izdevumus par mājdzīvnieka sterilizāciju,

-paredzamus izdevumus par vakcīnām, nagu griešanu, ausu, zobu tīrīšanu, parazītu iznīdēšanu u.tml.

Apdrošinot savu mājas mīluli, būs jāievēro arī apdrošināšanas noteikumos minētās drošības prasības, piemēram, jāpārvadā dzīvnieks atbilstīgā grozā/konteinerā, nedrīkst atstāt dzīvnieku auto salonā karstumā u.tml.

Gan iekļautie riski, gan izņēmumi katram apdrošinātājam atšķiras, tāpēc ar tiem jāiepazīstas apdrošināšanas noteikumos pirms līguma slēgšanas.

Mājdzīvnieka vērtība

Apdrošināšanas firma If Apdrošināšana piedāvā apdrošināt gan tīras, gan jauktas šķirnes mājdzīvniekus.

“Mājas mīluļa vērtība nav izsakāma skaitļos, bet ir izdevumi, ar kuriem esam saskārušies, lai iegādātos dzīvnieku, viņu apmācītu un veiktu nepieciešamās medicīniskās manipulācijas (vakcīnas, čipi u.c.), tāpēc sava mīluļa vērtību ļaujam noteikt saimniekiem pašiem,” stāsta If Apdrošināšana mārketinga projektu vadītāja Anna Pūgule.

Kad mājdzīvnieks saslimst vai pazūd, tas ir ne vien emocionāli sāpīgi, bet var būt arī finansiāli smagi. Tomēr veterinārārsta apmeklējums slimības laikā vai arī finansiāls zaudējums dzīvnieka pazušanas gadījumā ir tikai dažas no ikdienas situācijām, kas var skart ikvienu suņu vai kaķu īpašnieku.

Ja plānots apdrošināt mājdzīvnieku, bet nav skaidrības, pret kuru risku noteikti jāapdrošina mīlulis, apdrošinātāji iesaka mājdzīvnieka īpašniekam atbildēt uz vairākiem jautājumiem, piemēram: vai zināt, cik vidēji maksā mājdzīvnieka slimības ārstēšana pie veterinārārsta un medikamentu iegāde?

Vai mēdzat ceļot un esat nodrošinājies gadījumiem, ja mājdzīvnieka slimības dēļ ceļojums pēkšņi jāatceļ? Vai esat pārliecināts par mājdzīvnieka uzvedību jebkurā situācijā? Atbildot uz jautājumiem, jau paveras skaidrāks skats, kurus riskus vajadzētu iekļaut polisē.

Arī BTA Vienna Insurance Group lauksaimniecības apdrošināšanas produktu vadītājs Kaspars Bušs apstiprina, ka cilvēki visbiežāk apdrošina savus mājdzīvniekus, jo tad, ja iestāsies apdrošināšanas gadījums, būs iespēja saņemt atlīdzību.

“Šobrīd ir pieejami tādi riski kā slimības, traumatisma, dzemdību, trešo personu prettiesiska rīcība, uguns, dabas stihiju, citu dzīvnieku uzbrukums, indīgu dzīvnieku vai kukaiņu kodums un pakļūšana zem transportlīdzekļa. BTA atlīdzina klientam zaudējumus, ja iestājusies mājdzīvnieka nāve vai kādu risku rezultātā nepieciešama eitanāzija.

Iespējams izvēlēties divu veidu segumus – par prēmiju 5 eiro ar limitu 100 eiro apmērā vai par prēmiju 10 eiro ar limitu 200 eiro.

Šo apdrošināšanas veidu iespējams iegādāties kopā ar mājokļa apdrošināšanu, izvēloties vienu no diviem segumiem. Pašrisks netiek piemērots. Lai varētu apdrošināt savu mājas mīluli, būs jāiesniedz pieteikums un dzīvnieka pase.”

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.