Foto: Fotolia

Mājoklī pēkšņi parādās pelējums, pat drēbju skapī. Kas par iemeslu? 0

“Dzīvoju mājā ar centrālo apkuri, jau otro gadu uz sienām, drēbju skapī un citur ir pelējums. Vienā istabā šogad uztaisījām krāsni, bet pelējums vienalga nepazūd. Māja ir celta ar biezām mūra sienām.”
 MARTA Dobeles novadā

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 vārdu īpašniekus, kuri kā magnēti pievelk pretējā dzimuma pārstāvjus
Kokteilis
Septiņi seni vārdi, kurus nevajadzētu dot meitenēm
Kokteilis
“Man ir lauzta kāja un deguns, pārsista piere, pamatīgs smadzeņu satricinājums…” Horens Stalbe Dobelē nežēlīgi piekauts 191
Lasīt citas ziņas

Ja mājā ilgu laiku nav bijis, bet pēkšņi parādījies pelējums, pie vainas būs sienu mitruma palielināšanās. Tam var būt vairāki iemesli. Pasliktinājusies telpu ventilācija. Tā bieži notiek, ieliekot jaunus logus ar augstu blīvuma pakāpi.

Vai arī kaut kādu iemeslu dēļ samazinājusies ventilācijas gaisa kanālu caurlaidība. Katrā ziņā palielināt gaisa apmaiņas apjomu var ātri, un piepelējušās telpās tas uzreiz dod rezultātus. Visdrošāk ir trīs četras reizes dienā plaši atvērt logus ik pa 15 – 20 minūtēm, īpašu uzmanību pievēršot guļamistabai.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pie vainas var būt arī jumta tehniskais stāvoklis, piemēram, netīrītas notekas. Ūdens vairāk nonāk uz ārsienām un lēnām tās izmērcē. Tāpat iespējams, ka problēma ir mājas pamatos. Piemēram, sabojātu veco meliorācijas sistēmu dēļ paaugstinājies gruntsūdens līmenis, un ēkas pamatu hidroizolācija ar to vairs netiek galā. Gruntsūdens līmeni var noteikt, izrokot nelielu, vismaz metru dziļu šahtu netālu no pamatiem. Ūdens līmenis tajā būs arī gruntsūdens līmenis.

Izveidot jaunu pamatu hidroizolāciju ir ļoti dārgi. Vienkāršāk ir ierīkot ap māju apļveida drenāžu ar kolektoru. Lieko ūdeni no tā atliek novadīt uz tuvāko grāvi vai upīti. Ja to nevar izdarīt dabīgā veidā, izmanto elektrosūkni, lai dzen ūdeni tur, kur tālāk tas aizplūdīs pats. Iespējams, pazeminot gruntsūdens līmeni, uzreiz izdosies sienas padarīt sausākas.

SVARĪGI

• Ieteicamais relatīvais gaisa mitrums telpās ir no 40 līdz 60 %. Atkāpes negatīvi ietekmē gan cilvēka, gan mājas veselību.

• Mitras telpas ir vēsākas, jo mitras sienas vada siltumu 20 – 30 reižu ātrāk nekā sausas un nelietderīgi tērē siltumenerģiju.

• Vēdinot jāraugās, lai istabas temperatūra nepazeminātos zem 15 °C, jo tad mitrais gaiss sāk kondensēties.

• Svaigā gaisa padeves minimums ir 15 m³/h uz cilvēku (MK noteikumi Nr. 534). Ja telpas apdraud pelējums, vēlama lielāka gaisa aprite.

• Nekvalitatīvs gaiss satur alergēnus – putekļus, sēnītes un pelējuma sporas, tāpēc daudzi sirgst ar alerģiskām slimībām.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.